Sosyal Medya

Ekonomi

Draghi bugün ne söyledi? Analistler nasıl yorumladı?

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi analistler tarafından nasıl değerlendirildi?

Draghi bugün ne söyledi? Analistler nasıl yorumladı?

Avrupa Merkez Bankası(ECB) Başkanı Mario Draghi, faizlerin uzun bir süre cari seviye veya daha düşük seviyede kalmasını beklemeye devam ettiklerini söyledi.

Draghi düzenlediği basın toplantısında İngiltere’nin AB’den çıkışına neden olan referandumun ardından piyasalardaki gerilimin kontrol altına alındığını belirterek, “Toparlanma devam edecek” dedi.

Draghi, önümüzdeki aylarda ekonomik şartları daha iyi değerlendirecek pozisyonda olacaklarını ifade etti.

ECB Başkanı, “Büyüme iç talep tarafından destekleniyor. Veriler büyümenin 2.çeyrekte de devam ettiğine işaret ediyor. Ancak 2.çeyrekte büyüme ilk çeyrekten daha düşük olacak.” şeklinde görüş belirtti. Enflasyonun önümüzdeki aylarda çok düşük kalacağını, ancak 2017 ve 2018’de yükseleceğini öngördü.

Toparlanmanın ılımlı bir hızla devam etmesini beklediklerine işaret eden Draghi, “Bölgede mali duruşun 2016’da ılımlı şekilde genişlemeci olması bekleniyor. Büyüme görünümü için riskler aşağı eğilimli. Toparlanma için ters rüzgarlar arasında İngiltere’nin AB referandumu sonucu da var.” dedi.

DARGHI’den TÜRKİYE YORUMU

Draghi, Türkiye’de Cuma günü yaşanan başarısız darbe girişiminin Euro Bölgesi’nde ekonomiye güveni etkileyebileceğini söyledi.

“Bu jeopolitik gelişmelerin Euro Bölgesi ekonomisinin nasıl etkileyeceklerini öngörmek zok” diye konuşan Draghi, “Ancak güveni etkilemeleri çok büyük olasılık” dedi.

Ancak Draghi, Turkiye’deki gelişmelerin Euro Bölgesi ekonomisi üzerinde çok ciddi etkiye sahip olmasını beklemenin zor olduğunu da vurguladı.

ANALISTLER NE DIYOR?

Ak Yatırım, açıklamaları Euro/Dolar paritesi hafif pozitif, hisse senetleri hafif negatif olarak değerlendiriyor:

“ECB, 8 Eylül tarihli toplantıya kadar “bekle-gör” konumunu koruyabilir. Ancak 8 Eylül toplantısına ilişkin doğrudan sinyal verilmediğine ve Draghi’nin bugün beklenenden daha az güvercin tutum sergilediğine şahit oluyoruz. Açıklama Euro/Dolar paritesi hafif pozitif, hisse senetleri hafif negatif olarak değerlendirilebilir.”

Reel Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan’ın değerlendirmeleri şöyle:

“Draghi, yapısal reformlara dikkat çekmekte ısrar ediyor ve sürdürülebilir büyümenin sadece genişlemeci para politikasıyla sağlanamayacağını, mali politikaların da destekleyici nitelikte olması gerektiğini vurguluyor. Bu yargının aslında sadece Avrupa ekonomilerine değil, bütün ekonomilere örnek olması gerektiğini söylemek gerek. Ancak Avrupa’da özellikle Brexit sonrasında da iyice derinleşen radikalleşme, yapısal reformları uygulayabilecek etkin maliye poltiikası otoritelerinin varlığını tartışmaya açmaktadır.

Tekrar ekonomik göstergeleri tartışmaya açtığımızda elde olan son enflasyon verileri Haziran ayına aittir. Dolayısıyla enflasyon ve diğer major göstergeler henüz Brexit etkisini yansıtmamaktadır. Ancak güven endekslerinde Temmuz ayı ile beraber hızlı bir düşüş gerçekleşmiştir. Piyasa oyunculkarının beklentileri enflasyon beklentilerinde düşüşe işaret etmektedir. Draghi konuşmasından anlaşılan o ki ekonomik göstergeler bazında daha fazla kanıt görülmesi gerekiyor. Yani Temmuz ayından sonra Euro Bölgesi’nin büyüme ve enflasyon görünümü ile ilgili major ve öncü göstegelerin Draghi’yi yeni bir genişleme hamlesine ikna edecek düzeyde olması gerekiyor.

Yani aslında Eylül toplantısında aksiyon alınması masada dursa da, Draghi beklenenden biraz daha az güvercin bir tutum sergiledi. Fazla yorumlanacak bir durum yok, Draghi fazla malzeme vermedi. 8 Eylül’deki AMB toplantısına kadar veri izleyeceğiz”

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler