Sosyal Medya

Ekonomi

CANLI BLOG I Fed faizleri değiştirmedi, Yellen bu yıl 1 artış bekliyor

Fed faizleri değiştirmedi, FOMC ekonomik tahminleri düştü. Yellen: Bu yıl bir faiz artırımı bekliyorum

CANLI BLOG I Fed faizleri değiştirmedi, Yellen bu yıl 1 artış bekliyor

FOMC üyeleri dün başlayan toplantıda alınan kararları saat 21:00’da açıkladı. Fed, faizleri beklentilere paralel değiştirmedi.

Buna karşın ekonominin bir faiz artırımı için daha uygun koşullara ulaştığı ifade edildi. Ancak, Fed yine beklemeyi tercih ediyor.

FOMC’nin ekonomik tahminleri ise önceki toplantıya göre düştü.

Ekspres Yatırım’ın bilgi notunda şu ifadelere yer verildi:

“2016 yılı büyüme tahmini %1,90-2,00 oranından %1,70-1,90 oranına çekildi.
2016 yılı enflasyon tahmini %1,30-1,70 oranından %1,20-1,40 oranına çekildi.
2016 yılı işsizlik tahmini %4,60-4,80 oranından %4,70-4,90 oranına revize edildi.”

21:30’da konuşmaya başlayan Yellen Fed para politikasının “ılımlı, destekleyici” olduğunu söyledi ve ekledi: “Bu yıl bir faiz artırımı bekliyorum”

 


22:44

Piyasa etkisi

Fed’in piyasa etkisi risk-pozitif oldu:

USDTRY, 2.9640 desteğini kırarak 2.9530’lara gerilerken TL’nin Dolar karşısında değer kazancı %0.77’ye ulaştı. ALTIN, %1.333 yükselişle 1.332 dolar seviyelerinde. Büyüme görünümüne daha hassas GÜMÜŞ, %3’ü aşan kazançla 19.85 dolar seviyelerine yükselerek piyasadaki bu fiyatlamayı yansıtıyor.

S&P500 vadelileri ise 2138 seviyelerinden 2150’lere yükselmiş durumda.


21:30 itibariyle Yellen açıklamaları başladı. İşte, ilk açıklamalar:

Para politikamız: Ilımlı, destekleyici

Bu yıl bir faiz artırımı bekliyorum

%2 enflasyon hedefimizi aşmak istemiyoruz

Ekonomide aşırı ısınmaya neden olmak istemiyoruz

Faiz politikası ekonomik göstergelere göre şekilleniyor

Faiz politikaları önceden belirlenmiş bir yol izlemiyor

Faiz artırımı için enflasyon hedeflerine yönelik daha fazla işaret bekliyoruz

Bugün aldığımız faiz kararı ekonomiye güven eksikliğinden kaynaklanmıyor

Daha fazla kişinin iş arıyor olması ekonomi için iyi bir gösterge

Enflasyon yüzde 2’lik hedeften henüz uzak

Ekonomi önümüzdeki birkaç yılda ılımlı şekilde büyümeye devam edecek

Ücretlerde yükseliş ve işgücüne katılımın artmasını bekliyoruz

FOMC politikaları ekonominin hedeflere ilerlemesine yardımcı oldu

Genişlemeci para politikası sürdürülüyor

Enflasyon baz etkileri nedeniyle zayıf kalıyor

Ekonomik aktivite hızlanmış görünüyor

Tüketiciler ekonomiyi destekliyor

İstihdam piyasasında iyileşme ve artan gelirler tüketicileri desteklerken tüketim harcamaları da ekonomiyi destekliyor

Daha fazla kişi iş arıyor ve iş buluyor, bu durumu memnuniyetle karşılıyoruz

 


21:20

Karar TCMB’yi nasıl etkiler?

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy, “Fed kararı sonrası TCMB gecelik borç verme faizinde bu ay ve gelecek ay 25’er baz puan indirimle yoluna devam eder.”

Aksoy, TCMB kararlarına ilişkin isabetli tahminleriyle biliniyor:

İLGİLİ HABERHSBC Portföy/Aksoy: Karar bize sürpriz olmasa da piyasaya sürprizHSBC Portföy/Aksoy: Karar bize sürpriz olmasa da piyasaya sürpriz

 


21:05

İşte, FOMC ekonomik projeksiyonları:

fed

Faiz beklentileri düştü:

2016 sonu için Haziran’da 0.875% olan beklenti 0.625% oranına düştü

2017 hedefi 1.125% vs 1.625%

2018 1.875% vs 2.375%

Ve 2019 2.625%

Uzun vadeli hedef  3%’den 2.875% düştü.

 


21:00

Fed 7-3 oyla faizleri değiştirmedi ve 0.25%-0.50% aralığında bıraktı. FOMC ekonomik görünüm üzerindeki riskleri “dengeli” olarak görüyor ve 3 üye faizlerin değiştirilmemesi kararına muhalefet ediyor.

İş Yatırım  Uluslararası Piyasalara Müdürü Şant Manukyan, 3 şerhe dikkat çekiyor:
20:05

Gedik Yatırım Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan  piyasaların Fed’in faiz artırmayacağı beklentisini fiyatladığını ve söylemlerin önemli olacağını belirtiyor:

“Fed’den bir sürpriz çıkmaz ve faiz artışı için Aralık mesajı verirse yıl sonuna kadar doların kademeli şekilde değer kazandığını ve bunun diğer borsalara etkilerini izleyeceğiz. Fed sürpriz yapar ve bazı bankaların öngördüğü gibi faiz artışı olursa kısa vadede ciddi etkisi olur.”

Ayrıca Gedik Yatırım’ın konuya ilişkin raporunda şu satırlar yer alıyor:

“2015 yılı Aralık ayındaki faiz arttırım kararında açıklanan bilgide 2016 yılında 4 tane faiz arttırımı öngördüklerini belirtmişler fakat daha sonrasında revizyona giderek FED faiz arttırım beklentisini 2’ye düşürmüştür. Bunun yanında, 2016 yılının başından bu yana olumlu gelen Amerika piyasasına dair ekonomik datalarla beraber Eylül ayında faiz arttırılmasına dair beklentiler artış meydana gelmiştir. Fakat 2-3 ay içerisinde FOMC toplantısında yer alan ve oy hakkına sahip olan FED başkanlarının açıklamalarına bakıldığında genel görünüm enflasyonun %2 üzerinde kalıcı olarak hareket edeceğine dair daha somut bilgileri görmek istedikleri ve bunun doğrultusunda faiz hamlesi yapmak istediklerine yöneliktir. Bu bilgiler dahilinde ve Fed Funds Futures Rate’lere göre düzenlenen olasılıklar ise Eylül ayında faiz arttırım ihtimalini %22 seviyelerinde göstermektedir. Yatırımcıların ve ekonomistlerin faiz artışına dair en büyük beklenti içerisine girdikleri Aralık ayında ise bu oran %58.2’ye çıkmaktadır. Çeşitli bankalarda ve finans kuruluşlarında çalışan 102 ekonomistin görüşlerini belirttiği ankete göre sadece 4 kurumun ekonomisti Eylül ayında % 0.25’lik faiz artışını öngörmekte geriye kalan 98 ekonomist faiz kararının sabit tutulacağı yönündedir. Faiz artışını öngöre 4 kurum BNP Paribas, Barclays Capital, Ameriprise Financial ve Decision Economics’tir. Aralık ayı faiz arttırımına dair görüşlerini aktaran 59 ekonomistin ise 11 tanesi faiz oranlarının %0.5 oranında sabit tutulacağını, 46 tanesinin faiz oranlarının %0.75’e arttırılacağını, 2 tanesinin ise faiz oranlarının direk olarak %1.0’a arttırılacağını öngörmüştür.”

İş Yatırım Uluslararası Piyasalara Müdürü Şant Manukyan’ın değerlendirmeleri ise şöyle:

“ABD’deki seçimlerden sonra Trump gelirse belirsizlik oluşur, Fed Aralık’ta yine faizi artıramaz. Bence piyasalara gereken uyarı yapıldı, Fed’in mutlaka piyasayı uyarma yükümlülüğü yok ama genel uzlaşı o ki; daha şahinleşmiş bir Fed göreceğiz. Aralık ayına işaret edecektir. Ancak ben bunun artık hatalı bir politika olduğunu düşünüyorum”

XTB Menkul Değerler’in araştırma notunda ise şu ifadeler yer alıyor:

“TSİ 21.00’da açıklanacak FED para politikası kararı, günün en önemli gelişmesi olarak öne çıkıyor. Kurumun piyasa beklentisi doğrultusunda karar alarak para politikasını korumasını bekliyoruz. Ancak vadeli piyasalardaki fiyatlamalara göre, Aralık ayında FED’in faiz artıracağı beklentisi gücünü koruyor. Bu şartlar altın FED üyelerinin beklentilerinde ‘pozitif’ olmaları Dolar’da değer kazancını destekleyecektir. TSİ 21.30’da basın toplantısı düzenleyecek Janet Yellen’ın açıklamaları ise, küresel piyasalarda volatilite artışına yol açabilir.”

 


19:38

Fed FOMC toplantısı sonuçlarında hangi noktalar önemli? IKON Menkul Değerler bu 5 noktayı şöyle sıralıyor:

“Faiz beklentileri

FOMC üyeleri en son Haziran ayında ABD ekonomisine ilişkin tahminlerini açıklamıştı. Bu toplantıda yeniden tahminler açıklanacak ve üyelerin bu yıl bir faiz artırımı bekleyip beklemedikleri önemli olacak. Haziran ayında 2016’da iki faiz artışı beklentisi mevcuttu. Bununla birlikte uzun vadeli faiz oranı tahminlerinin üst ucunda değişiklik olup olmayacağı da önemli.

Büyüme beklentileri

Bununla birlikte büyüme tahminleri önemli. FOMC üyelerinin 2016 büyüme tahmini %2.1-2.3 aralığında. İlk yarıda ABD ekonomisi ortalamada yaklaşık %1 büyümüştü. Son veriler ikinci yarı için de parlak bir tablo çizmekten uzak. Üyelerin bu beklentilerini koruması şahin bir duruşa işaret eder. Piyasa ABD ekonomisi için güçlü bir fiyatlama görmüyor ve bunun değişmemesi ekonomi hazır olmasa da faiz artışının gelebileceğini düşündürebilir. Bu da Dolar için pozitif, emtialar ve hisse senedi endeksleri için negatif olabilir.

Ek bir not: FOMC üyeleri bugün ilk kez 2019 GSYH, enflasyon ve büyüme tahminlerini de paylaşacak.

İstihdam-enflasyon ilişkisi yorumu

ABD ekonomisi halen güçlü istihdam üretiyor ancak ücretler zayıf kalmaya devam ediyor. Son 3 ayda ücret artışları aylık bazda %0.1, %0.3 ve %0.1 olarak gerçekleşti. Fed’in ücretlere ilişkin yorumu ne ölçüde şahin-güvercin olduğunu yansıtabilir.

Aralık vurgusu olasılığı

Karar metninde ve/veya Yellen’ın yapacağı açıklamalarda Aralık ayına vurgu yapılması piyasanın faiz artırımı fiyatlamasına başlamasına neden olabilir. Bu da Dolarda global ölçekte değer kazanımı potansiyeline işaret eder ve kademeli olarak yükseliş eğilimi sürebilir. Piyasa şu anda Aralık’ta bir faiz artırımına %55 olasılık veriyor.

Global ekonomiye ilişkin değerlendirmeler

ABD ekonomisinde büyümenin bir noktayı aşabilmesi için dünyanın geri kalanı da buna katılmalı. Aksi halde bu durum büyümenin karşısına engel olarak çıkıyor. FOMC üyelerinin dünyanın geri kalanına ilişkin iyimser mi kötümser mi oldukları yine ne ölçüde şahin-güvercin olduklarını yansıtacak.”

 


19:33

Dolar endeksi bugün BoJ kararının ilk açıklandığı sırada 96.333’e kadar yükseldi. Daha sonra USDJPY 102.70’i test ettikten sonra yönünü yeniden aşağı çevirirken DXY de 95.771’lere geriledi. Bu da günün en düşük seviyesi.

EURUSD %0.07 yükselişle 1.1158’de. USDTRY ise 2.9754’te %0.10 düşüşte. GBPUSD de %0.10 düşüşte 1.2976’da.

Dolar/TL, bugün BoJ ve Moody’s’le dalgalandı:

İLGİLİ HABERFed'i bekleyen Dolar/TL BoJ ve Moody'le dalgalandıFed’i bekleyen Dolar/TL BoJ ve Moody’le dalgalandı

 


19:30

Piyasada neler oluyor?

BlackRock ve Pimco Fed’in bu ayı pas geçip faizleri Aralık’ta artıracağı görüşünde. JPMorgan’ın da beklentisi aynı yönde

Goldman Sachs, Fed’in para politikasını daha kademeli sıkılaştıracağı beklentisi ile dolarda “kısa” pozisyon açtı.

Barclays ve BNP ise ısrarcı: Fed bugün şok faiz artışı yapabilir

İLGİLİ HABERBarclays ve BNP ısrarcı: Fed bugün şok faiz artışı yapabilirBarclays ve BNP ısrarcı: Fed bugün şok faiz artışı yapabilir

 


19:03

Fed kararı öncesi bilmeniz gerekenler linkten incelenebilir:

İLGİLİ HABERKritik Fed kararı öncesinde bilmeniz gereken her şeyKritik Fed kararı öncesinde bilmeniz gereken her şey

 


Piyasada neler

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler