Sosyal Medya

Ekonomi

Bloomberg:  Darbe bastırıldı, ama Erdoğan’ın gazabı yatırımcıları kaygılandırıyor

Bloomberg'e göre darbe girişimi yabancıları endişelendirecek

Bloomberg:  Darbe bastırıldı, ama Erdoğan’ın gazabı yatırımcıları kaygılandırıyor

Hafta sonunda dünya finans basınında Türkiye’de darbe girişimi manşetlerde yer aldı. Cuma gecesi açık olan Gelişmekte Olan Piyasalar’da (GOP, Gelişmekte Olan Ülkeler = GOÜ)  darbe girişiminden ilk haber ve fotolar oldukça sert satışlara yol açmıştı, bu sabah ise Asya piyasaları karışık seyrederken, CNBC.com’a göre hala Türkiye’de darbenin GOÜ’in politik risk primine katkısı tartışılıyor.

CNBC’ye konuşan Borkerage IG uzmanı Angus Nicholson “Asya piyasaları S&P’nin ekside kapanması ve Türkiye’deki darbe girişiminden fazla etkilenmiş görünmüyor. Bu hafta kritik. Ya [Türkiye’deki] bu olayın ralli içinde münferit bir vaka olduğuna karar kılınacak, ya da sert bir yön değişimine şahit olacağız” ifadesini kullandı.

Darbe girişimi ardından yabancı yatırımcıların Türkiye’ye bakışını değerlendiren en kapsamlı haber ise Bloomberg tarafından yapıldı. Yazarlar “Cuma gecesi gerçekleşen darbe girişimi Erdoğan’ın Türkiye’yi istikrara kavuşturarak G-20 içinde en yüksek cari açıklardan birine sahip olan ekonomiye yeterli finansal kaynak  cezbetme çabasını riske attı” yorumu ile başladılar.

Bloomberg’e ilk konuşan Wells Fargo Funds Management LLC (242 milyar dolar yönetiyor)  baş portföy stratejisti Brian Jacobson ise şu iddiada bulundu:  “Herhalde yabancı sermayenin ülkeden kaçtığını göreceğiz, çünkü politik istikrarsızlık yatırımcıların almak istemediği ekstra riskler  yaratıyor”.

İLGİLİ HABERŞimşek ve Çetinkaya yabancılara hangi mesajları verdi?Şimşek ve Çetinkaya yabancılara hangi mesajları verdi?

Key Private Bank of Cleveland (35 milyar dolar yönetiyor) baş stratejisti Bruce McCain de endişeli yorumcular arasında: “Başarısız darbe teşebbüsü Erdoğan’ın kritik eknonomi sektörleri üstünde kontrolünü pekiştirmesi  ve rakiplerinin üstüne demir  yumrukla saldırması anlamına gelecek. Tüm bunlar uzun vadeli bir süreç, fakat bir kaç yıl içinde Türkiye yatırımcılar için uçuşa yasak bölge haline gelecek”.

Newfleet Asset Management LLT direktörü ve fon yöneticisi Steven Hooker’a göre ise kısa vadede piyasalarda oynaklık yüksek olacak fakat “yatırımcıların olaylara kısa vadede tepkisi abartılı olursa, uzun vade için cazip yatırım fırsatları doğabilir”.

Ekonomik ve politik araştırmalar grubu Eurasia Grup uzmanları Naz Masraff and James Sawyer ise müşterilerine şu notu yolladılar:

“Türkiye’in politik atmosferi artık daha baskıcı ve otoriter bir tarza evrilecek. Bu boyutta bir darbe girişiminden sonra yatırımcıların zaten geçmişteki krizlerden dolayı iyice şüpheyle baktıkları Türkiye karşısında pozitif olmaları zor, yatırım ortamı istikrarı ve ekonomik güveni tesis etmek kolay olmayacak.”

FÖŞ

Facebook sayfalarımı ziyaret edin

https://www.facebook.com/ayesilada

Twitter: @AtillaYesilada1

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler