Sosyal Medya

Ekonomi

Bill Gross: Fed kararından sonra konuşmakta zorluk çekiyorum

Ünlü yatırımcı Fed'i topa tuttu

Bill Gross: Fed kararından sonra konuşmakta zorluk çekiyorum

Ünlü Yatırımcı, Janus Capital’ın Yönetici  Bill Gross, Fed’in faizleri sabit tutmasını değerlendirdi: “Gerçekten tıkandım ve konuşmakta zorluk çekiyorum”

CNBC’ye konuşan Gross, “Jackson Hole’da Yellen’in (Başkan Jannet Yellen) ve Fischer’ın (Başkan Yardımcısı Stanley Fischer) kısa vadeli faizlerde normalleşme için yaptıkları şahin açıklamalarının ardından alınan bu karar yatırımcıların kafası karıştı” ifadelerini kullandı.

Fed faizi değiştirmese de üyeler arasında görüş ayrılıklarının Eylül’de artması dikkat çekti.

Gross, Eylül’de faiz artışına yüzde 50 ihtimal veriyordu.

Gross Japonya Merkez Bankası ile Fed arasında da çelişkili politikalar olduğunu söyledi: “Verim eğrisini düzleştirdiler, çünkü bono piyasası artık Fed funds oranlarında uzun vadede daha düşük faiz bekliyor. Japonya’nın yaptıkları ile karşılaştırıldığında bu çok kafa karıştırıcı.

BoJ dün yaptığı açıklamada verim eğrisini para politikalarının merkezine çekmişti.

Gross sözlerini şöyle sürdürdü: “Verilere bağlı olduklarını söylüyorlar. Ama bence çok daha fazla piyasaya bağımlılar. Her halukarda zor durumdalar”.

Bill Gross daha önce de Fed’e eleştiriler yöneltmiş, ve uygulanan para politikalarının kapitalizm yok ettiğini söylemişti.

İLGİLİ HABERGross Yellen'e sert çıktı: Kapitalizm bu değil, ekonomi kötürüm kalabilirGross Yellen’e sert çıktı: Kapitalizm bu değil, ekonomi kötürüm kalabilir

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler