Sosyal Medya

Ekonomi

Betam: Orta gelir tuzağının nedeni inşaat sektörü

Betam, Türkiye'nin son 5 yılda yakalandığı düşük büyüme oranının ana nedeninin inşaat ve hizmet sektörlerindeki verimlilik düşüşünden kaynaklandığını belirtti

Betam: Orta gelir tuzağının nedeni inşaat sektörü

Bahçeşehir Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam) Türkiye’de iş gücü piyasasındaki gelişmeleri en yakından takip eden kurumlardan biri.

Betam son raporların özellikle orta gelir tuzağı ve emek verimliliğini irdeliyor.

Son araştırmalarında sektörel olarak verimliliği inceleyen Betam ekonomistlerinin bulguları ilginç.

Buna göre son dönemde emek verimliliği sınırlı da olsa arttı. Bu artış sanayi ve tarım sektörleri rol oynadı. Buna karşın inşaat ve hizmet sektörlerinde verimlilik düşüşü devam ediyor. Özellikle inşaat sektöründeki verimlilik düşüşü dikkat çekici.

İnşaat sektörü 2007’nin ortalarına kadar yüksek verimlilik artışlarına sahne olmuş ancak daha sonra verimlik artışı önce duraksamış ardından da hızla geriledi.

Aşağıdaki grafik 2005 yılı baz alınarak sektörel bazda emek verimliliğindeki değişimi ortaya koyuyor. Buna göre yeşil renkle gösterilen inşaat sektöründeki emek verimliliği 2007 yılın kadar artış gösterirken küresel kriz sonrasında çok sert düşüş yaşıyor ve bir daha da toparlanamıyor. Hizmetler sektöründeki verimlilik de zayıf seyretmekle birlikte daha iyi performans gösteriyor.

betamverimlilik

“İnşaat sektöründe emek verimliliği çok erken bir dönemde düşmeye başlamış (2007(2)’den itibaren) ve takip eden üç yıl içinde şiddetli bir düşüş yaşanmıştır. Ardından verimlikte sınırlı bir artış gözlemlense de bu iyileşme yeniden düşmeye başlayan verimlilikle birlikte silinmiştir” denilen raporda, “Özetle Türkiye ekonomisinin son beş yıldır yaşamakta olduğu orta gelir tuzağı sorunun aşılabilmesi hizmetlerde ve inşaatta emek verimliğinin istikrarlı bir şekilde artmasına bağlı olduğu anlaşılmaktadır. Bu iki sektörde uzun süredir yaşanmakta olan verimlilik sorunlarının daha kapsamlı bir şekilde araştırılması gerekmektedir” ifadelerini yer verildi.

İLGİLİ HABERBu grafik Türkiye ekonomisinin en büyük sorununu gösteriyorBu grafik Türkiye ekonomisinin en büyük sorununu gösteriyor

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler