Sosyal Medya

Ekonomi

BDDK Başkanı: Bankaların binaları çok lüks, faiz daha da iner

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben: Bankaların çok lüks binaları ve şube yerleri var. Genel giderlerinden bir yüzde 10 tasarruf yapsalar faizde bir 0,25 puanlık daha indirim yaparak aynı kârlılığı elde ediyorlar.

BDDK Başkanı: Bankaların binaları çok lüks, faiz daha da iner

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Dünya sıfıra yakın faizle çalışıyor, bizdeki oran zulümdür” demiş ve bankaların konut kredisi faizlerini yüzde 9’a çekmeleri çağrısında bulunmuştu.

İLGİLİ HABERErdoğan: Türkiye'deki faizler zulümdür, bankalar sürümden kazansınErdoğan: Türkiye’deki faizler zulümdür, bankalar sürümden kazansın

Gerekli çalışmaların yapılması ardından bankaların bu çağrıya yanıtı gecikmedi.

Şu ana kadar 7 banka birden konut kredisi faizlerini indirdi. TEB, Ziraat Bankası, Denizbank ve Halkbank ardından Şekerbank,  Vakıfbank ve Kuveyt Türk de konut kredisi faizlerini aşağıya çekti.

Bunula birlikte bankalara faiz indirim çağrısı devam ediyor.

Dün Erdoğan faiz oranları konusunda bankacılık sektörüyle aralarında anlaşmazlık olduğuna da dikkat çekerek, “Bankacılık sektörü güçlü ancak gücünü böyle bir dönemde fırsata dönüştürmeye kalkarsa karşısında bizi bulacaktır… Hele hele böyle bir dönemde yüksek faizlerle bu iş olmaz, sürümden kazanacaksınız” ifadelerini kullanmıştı.

İLGİLİ HABERErdoğan'dan Erdoğan’dan “O” bankalara: “Hesabını sormaktan çekinmeyiz”

Bugün de Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben’den çağrı geldi.

Akben, bankaların bir 25 baz puan daha faiz indirimi yapabileceğini belirtti.

Akben, bu faiz indiriminin yolunun da mevduat yarışını bırakmak ve başta bina olmak üzere genel giderlerde tasarruf yapmakta olduğunu vurguladı.

“Bankalarımızın çok lüks binaları ve şubeleri var” diyen Akben, genel giderlerde yüzde 10’luk tasarrufun 0,25 puanlık daha faiz indirimi getirebileceğine işaret etti:

“Bankalarımız genel olarak bir gelir-giderlerine bakabilir. Çok lüks binaları ve şube yerleri var. Genel giderlerinden bir yüzde 10 tasarruf yapsalar faizde bir 0,25 puanlık daha indirim yaparak aynı kârlılığı elde ediyorlar. Bu komple bir iş”

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler