Sosyal Medya

Ekonomi

Avrupa Merkez Bankası’nda “iç karartan” açıklamalar

ECB yetkililerine göre faizleri dibe yaklaştı ama toparlanma hâlâ umut kırıcı...

Avrupa Merkez Bankası’nda “iç karartan” açıklamalar

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz oranları artık dibe yaklaşırken ECB’nin önde gelen iki politika yapıcısı euro bölgesi ekonomisinde, teşvik önlemleri alınırken umdukları yanıtı alamadıklarını düşünüyor.

İki yetkili, ECB faizlerinin ekside olmasıyla, bankacılık sektöründe kârlılığının düştüğünü, varlık balonları ve piyasalarda çarpıklıklar doğması risklerinin de artmasıyla, zararlı yan etki potansiyelinin büyüdüğünü söylediler.

Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau,  Frankfurt’ta bir konferansta yaptığı konuşmada, “Nominal faizler  artık dip noktasına yaklaşmış olmalı ve bu kısa zamanda yükseleceklerine işaret etmiyor” dedi.

“Negatif faizler bizim için kullanışlı bir araçtır ama elbette bir sınırı var. Bir alt sınır olduğunu biliyoruz ama tam nerede olduğunu bilemiyoruz. Sıfırın az bir şey aşağısında.”

ECB, son yıllarda faizlerde agresif indirimler yaparak, bankalara süper ucuz krediler vererek ve  varlık alımları yoluyla  ekonomiye bir trilyonun euronun üstünde para pompalayarak olağanüstü teşvik önlemleri yürürlüğe koydu.

İLGİLİ HABERCANLI BLOG | Draghi: Varlık alımını artırmayı tartışmadıkCANLI BLOG | Draghi: Varlık alımını artırmayı tartışmadık

Ancak euro bölgesinde büyüme hâlâ  zayıf ve bankanın asıl hedefi olan enflasyon sıfırın çok az üstüne çıkabildi. ECB’nin yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşılması da gelecek iki yıl içinde pek mümkün görülmüyor.

Aynı konferansa katılan  ECB Başkan Yardımcısı Vitor Constancio, “Hepimiz, yürürlüğe koyduğumuz genişlemeci para politikası sayesinde ekonominin çok daha hızlı tepki vereceğini ummuştuk” dedi ve ekledi:

“Hiçbirimizin  beklemediği, kadar uzun sürdü.”

Constancio,  bankanın, düşük faizlerin   getirdiği risklerin farkında olduğunu söyledi.

ECB’nin  politika önlemlerinin yansıdığı en önemli alanlar  finansal piyasalardaki dengesizlikler ve bankaların kârlılıklarının düşmesi.

Villeroy da, her ne kadar düşük faiz oranları özellikle  borsa ve emlakte aşırı risk almanın önünü açarsa da, yerel boyutta bazı aşırı değerlenmelerin dışında, genel anlamda balonların görülmediğini söyledi.

Villeroy, “Kısa vadede  faiz oranları düşük kalacak ve getiri eğrisi oldukça yatay olacak.  Uzun vadede  ise enflasyon canlandıkça, nominal faizlerin, reel faizlere  göre daha güçlü ya da daha yavaş olarak, muhtemelen yeniden yükselmesi beklenebilir” dedi.

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler