Sosyal Medya

Ekonomi

En kötü geride kaldı mı?

Piyasalar için en kötüsü geride kaldı mı?

En kötü geride kaldı mı?

Türkiye’de beklemek ve tedbir almak yeterince önemsenmeyen iki davranış biçimidir. Sırada beklerken hemen biri kaynak yapar, sıkışık trafiğe illa birileri emniyet şeridine dalar. Kemer takmak da insanlara saçma gelir. Ta ki kaza yapana kadar.

Bu sayfadan defalarca uyarmaya çalıştım. Türkiye’de politik risklerin arttığını, borsaya gözü kapalı dalınmaması gerektiğini yazdım. Ve Türkiye piyasaları“sağdan basınç, kamyon tekerleği basınç, soldan ‘bom’ şeklinde patladı.

 Ancak piyasada konuştuğum insanlar olsun, bu sayfanın altına yorumlarını bırakan okuyucular olsun kimse pek ciddiye almadı. Daha geçen haftaya kadar ‘piyasa 90 bine gider mi’ yorumu yapan yatırım danışmanlarından geçilmiyorlardı. Bugün bir tanesi yorum yapamıyor, tweet atamıyor.

İLGİLİ HABERPiyasalar nasıl sakinleşir?Piyasalar nasıl sakinleşir?

Ben bu satıları yazarken dolar tekrar 2.98’e yaklaşırken borsada kayıp yüzde 9’a yaklaştı. 10 yıllıkların faizi de yüzde 9.8’den seyrediyor.

Peki artık en kötüsü geri kaldı diyebilir miyiz? Alım zamanı geldi mi?

Ordu içinde bir kısım Cemaatçi olduğu söylenen kitlenin darbe girişiminin engellemesi en kötünün bittiği anlamına maalesef ki gelmiyor. Ordu komutasının neredeyse üçte birinin göz altına alınması, ciddi güvenlik sıkıntılarını da beraberinde getiriyor.

IŞİD’in ve PKK’nın artık ülkeye sızma yapması daha kolay. Daha havaalanı patlamasının üstünden bir ay geçmedi. Benzer riskler artarak sürüyor.

Şu anda içinden geçilen çalkantılar da turizm sektörünün rahat bir nefes almasını önleyecek. Tam işler yoluna mı giriyor derken her şey tekrar sıfır noktasına döndü.

İLGİLİ HABERŞimdi ne olacak?Şimdi ne olacak?

Gene daha önceki yazılarımda Merkez Bankası’nın yaptığı faiz indirimlerinin ciddi bir kredi büyümesi yaratamadığını yazdım. Bilakis siyasi karışıklık Murat Çetinkaya’nın kararlarının hepsinin boşa gitmesine neden oldu. Bankacılık sektörünün patinajdan kurtulması zor.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek reformlara ağırlık vereceğini söylese de, bugüne kadar yapılamamış reformların kısa vadede hayata geçmesi zor. Çünkü hükümetin başlıca fokusu yeni bir darbe tehditi ihtimalini ortadan kaldırmak olacak.

Fed’in faiz artırımını ötelemesi, dış piyasalardaki likidite bolluğu ve düşük petrol fiyatları Türkiye’de piyasaların tam çöküşünü biraz yavaşlatacak da olsa hız kesemeyecek.

Hedefimin ilk etapta borsada kaç olduğunu 6 Mayıs’taki yazımda söyledim. Satışın durduğunu görmeden de alım yapmam.

Yarınki Merkez Bankası kararı ilginç olacak. Merkez Bankası’nın faiz artırımı serisini sonlandırıp sonlandıramayacağını göreceğiz. Eğer şu anda bir de Merkez Bankası’nın güvenilirliği sorgulanmaya hepten başlanırsa, al sana bir problem daha.

İşte bekleyen ve tedbir alan yatırımcı için önümüzdeki dönemde fırsatlar gelecek. Keşke bu fırsatlar aşırı satıştan gelecek olmasaydı, keşke büyüme ve artan karlarla olsaydı ama gerçek bu değil. Gerçeklerle karşılaştığınızda ise kafayı kuma gömmek zararınızı artırır.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler