Sosyal Medya
**8*

Ekonomik toparlanma başladı mı?

22 Aralık 2016

Psikiyatri uzmanımla konuşuyorum. “Doktor” diyorum, “ben akıl hastası mıyım?” “Oh, hayır FÖŞ Bey” diyor, “haşa, akıl hastası olsanız, işimiz kolay. Elimizde sizi iyileştirecek bir dizi ilaç ve diğer tedavi yöntemi var”.  “Eee?” “Siz RUH hastasısınız”. Ruhunuzda Şeytan var. Daha önce de bana gelmemenizi söyledim, hele cebinizde silah ve nefesinizde alkolle asla.  Ama dinlemiyorsunuz ve güvenlik görevlileri sizden korkuyorlar. Niye iyi bir papaz ya da şaman bulmuyorsunuz?”

İşte böyle, hakkaten ruhumda Şeytan olabilir, çünkü ekonomide her şey fevkalade düzgün giderken ben batmak üzere olduğumuzdan endişe ediyorum. Mesela, TCMB faiz artırmadı, ama TL yine de değer kazanıyor. Normal bir insan, hatta bir akıl hastası “Hmm… demek ki TL’nin en kötü günleri geride kaldı. Artık değer kazanacak.  Hükümet büyümeye odaklanmakta haklıymış” der, dimi?  NE gezer. Şeytan, Londra’da herkes muhasebe defterlerini kapattığı için TL alıp-satmıyor, bundan yararlan kamu bankaları da ufak satış emirleri ile kuru aşağı çekiyorlar.Yeni yıl başlasın ebemizin herekesini göreceğiz diyor.

Şeytan bugünlerde hakkaten bana çok kötü şeyler yaptıracak. Mesela bir gün gideceğim bir finans kanalının kapısına, programı izleyeceğim “Efendim, büyüme  enflasyona feda edilemez, şu anda faiz artırımına gitmenin anlamı yok,  bekleyelim kurdan enflasyona yansımayı görelim” diyen birini bulup beyzbol sopası ile okşamak istiyorum. TUİK’e gidip yeni GSYIH revizyonlarını yapanları bulup dağa çıkartmak, bir dağ kahvesinde gazoz içirtmek istiyorum. Türkiye, Rusya ve İran arasında imzalanan Moskova Deklarasyonu’nu zafer olarak pazarlayanları Doğu Halep’te bir eve kitleyip Esad’a ihbar etmeyi geçiriyorum içimden.

Ama en önemlisi 3Ç’de fe-no-men-nal  daralmadan sonra  4Ç ve ötesinde güçlü bir toparlanma bekleyenleri kucaklayıp burunlarından öpmek ve “çok beklersin, güzel çocuk” demek istiyorum. Bir toparlanma olacak tabii, Commerzbank’a göre Ç/Ç %4 daraldıysanız, teknik olarak  gidip umumi helada çişinizi yapıp 1TL ödeseniz, biraz büyürsünüz. Bir de kamu var, amansızca, acımasızca harcıyor. Bakın size tabloyu vereyim:

butce

Şuna bak ya! Kasım’da faiz-dışı giderler reel olarak %12 artmış geçen Kasım’a göre. Devlet ÖTV’den, KDV’den, Af’dan toplamış parayı ve anında gazlamış yandaşa. Şimdi buradan bir büyüme gelecek tabii.  Ama başka büyüme kaynağı yok.

Hükümete yakın duran ekonomistler (evet, öyle bir ekol de çıktı şimdi) isyan edecektir. “Yalancı uyuz.  Tüketici kredileri patlıyor. Yarına güveni artan vatandaş, harcamaları artırıyor”. Olur, görürsem söylerim. Baktırdık, ne kadar artmış bu tüketici kredileri? İşte rakamlar sayın seyirciler, alkış lütfen:

kredikartlari

 

Son çeyrekte TL13 milyar  artmış lan, ben Londra’da AVM’ye gidince daha fazla harcıyorum hafta sonunda. AVM dedim de, bugünlerde hiç İstanbul’da AVM’lere gittiniz mi?  Satıcıların yüzü kan ağlıyor, dükkanlar bir biri ardından kepenk indiriyor. Ama merak etmeyin, kiralardan fahişelerin saatlik ücretlerine kadar her şeyin fiyatının dolara endekslendiği bir ülkede dolar/TL’nin yükselmesinin hiç bir mahsuru yoktur, TCMB faiz artırmasa da olur, siz kafanıza göre takılın.

Yani, tüketici kredilerinde biraz artış var, ama bence oda 1Ç2017 talebinden çalıyor, çünkü bu devalüasyonla Ocak’ta her şeye zam geleceğini biliyor bu Aziz Millet. Kredi alacak kadar itibarı olan herkes gidip şimdiden satın alıyor, ev, araba, TV, ocak, fırın.

Nerden mi biliyorum. İşte RESMİ TUIK-TCMB tüketici güveni anketi. Son yılların en sert düşüşünü göstermiş Aralık’ta. Milletin tam anlamıyla beti-benzi solmuş.

guven

Alt kalemlerdeki manzarayı da Deniz Bank bülteninden öğreniyoruz:

  • Genel ekonomik durum beklentisi bir önceki ay 95.1 seviyesinde iken, güncel ay içerisinde 86.0,
  • Dayanıklı tüketim mallarına yönelik harcama yapma düşüncesi bir önceki ay 97.0 seviyesinde iken, güncel ay içerisinde 94.9,
  • Otomobil satın alma ihtimali bir önceki ay 10.8 seviyesinde iken, güncel ay içerisinde 9.8 seviyesinde gerçekleşti.

Yok ya, ne faiz artırıyorsun, bırak kuru gitsin 4’e. Biz büyüyeceğiz. Bu kurla NAH büyüyeceksin, halk korkudan tir tir titriyor.

İLGİLİ HABERTüketici güveninde 8 yılın en sert düşüşüTüketici güveninde 8 yılın en sert düşüşü

Yine o malum hükümete yakın duran ekonomist ekibi bu kez de kurumsal kredilerde gözlenen dev artışı ve EKK’dan çıkan piyasaya TL250 milyar kredi pompalama  kararını gözümün içine sokarak “münafık” diye bağıracaklar. Hükümete yakın duran TV kanalları KOSGEB kredisinden yararlanmak için sabah ayazında kuyruğa giren esnafın videolarını bana göstererek adımı darbe ve iç savaş isteyenler  listesine sokacaklar.

Koçlar, o TL250 milyar kredi var ya, tek kuruşu esnafın ya da şirketlerin cebine gitmeyecek.  Ya, çok acıbir gerçek, ama maalesef doğru.  Onlar sistemde batan ama banka, şirketler ve BDDK arasında karşılıklı göz kırpma ve gerdan oynatmalarla yaşıyormuş gibi gösterilen kredileri temizlemeye gidecek. Bir bakıma özel sektörün 250 milyar riskini bankalardan devlete, yani sizin cebinize transfer edeceğiz, ama ne yeni istihdam, ne de tek bir yeni fabrika kurulacak.

KOSGEB kredileri de  ya AF taksitlerini, ya da sene sonunda F/X kredilerin faizlerini  ödemek için be kardeşim.

Kötü haber bitmedi, biter mi, ruhuma Şeytan girmiş bir kere. Rus Büyükelçisini katli devletlerarası ilişkileri bozmaz, ama seneye de Rus turist gelmez. İran şimdiden turist gelmesini yasakladı. Alman zaten Türkiye’yi sildi.

Sene 2017, gün 5 Ocak filan. Londra ve New York trade etmeye başladı.  Anında TL satmaya başlayacaklar. Niye satmasınlar be canım? Bizde ne istersen var. Terör var, savaş var, aşırı düşük faiz var, seçim riski var, Fitch riski var. O zaman ekonomi iyice duracak. 4Ç’de yerden bir karış havalanırız, 1Ç2017’de burun yine yere çakılır. Çok yazık. Halbuki çare o kadar basit ki! 2 çeyrek kadar büyümeden vazgeçmek.

FÖŞ

Facebook sayfalarımı ziyaret edin

https://www.facebook.com/ayesilada

Twitter: @AtillaYesilada1

 

 

Yorumlar

Banner

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları