Sosyal Medya

Ekonomi

JP Morgan: Merkez Bankası hükümetten müsaade aldı, faizi gerekirse artırır

JP Morgan Ekonomistlerine göre hükümet de artık TL'nin zayıflamasından endişeli

JP Morgan: Merkez Bankası hükümetten müsaade aldı, faizi gerekirse artırır

JP Morgan ekonomistleri, son dönemde hükümet yetkililerinin TL’nin daha fazla baskı altında kalması durumunda Merkez Bankası’nın aksiyon alabileceği yönünde mesajlar verdiğini belirterek, “Bu da Merkez Bankası’nın gerektiğinde faizleri artırmak için hükümetten müsaade aldığını gösteriyor”ifadelerini kullandı.

TL’nin zayıflaması karşısında enflasyon ve finansal istikrar için endişeli olan Merkez Bankası’nın buna önlem aldığını ve bu çerçevede politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 8’e yükseltildiğini hatırlatan JP Morgan, hükümet yetkililerinin de endişe duymaya başladığını kaydetti. Ekonomistlere göre bu nedenle Merkez Bankası üzerinde faizlerin indirilmesi yönündeki baskının azaldığı vurgulandı.

Ekonomistler, hükümet tarafından açıklanan önlem paketinin, ekonomik büyümeyi destekleyici buna karşın döviz kuruna istikrar kazandıracak adımlar içermemesi nedeniyle piyasalar açısından hayal kırıklığı yarattığını savundu.

JP Morgan’ın yılsonu dolar kuru tahmini 3.5, 2017 tahmini 3.7 ve 2017 tahmini 3.5 düzeyinde. Kurumun yılsonu büyüme öngörüsü ise yüzde 2.5.

AÇIK HALA YÜKSEK

Son yıllardaki iyileşmeye rağmen cari açığın bu yıl milli gelire oranının yüzde 4.1, 2017’de yüzde 4.5 olmasını beklediklerini kaydeden analistler, bu seviyenin hala yüksek olduğunu belirterek, “Açıktaki yüksek seviye, risk iştahındaki değişimlere kaşı ülkeyi kırılgan kılıyor. Türk bankaları ve şirketleri borçların çevirmede bir sorun ile karşılaşmadı. Ancak, yatırımcılar, ani duruş riskine karşın alarmda kalmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERMorgan Stanley: Dolar/TL'de 3.70 seviyesi TCMB'ye politika değiştirtirMorgan Stanley: Dolar/TL’de 3.70 seviyesi TCMB’ye politika değiştirtir

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler