Sosyal Medya

Ekonomi

27 Eylül’ü not edin! İnsanlık tarihinin en büyük anlarından biri olabilir

Uzay ekonomisi rekabeti kızışıyor

27 Eylül’ü not edin! İnsanlık tarihinin en büyük anlarından biri olabilir

Evet 27 Eylül’de ünlü teknoloji yatırımcısı Elon Musk, basının karşına çıkarak Mars’ı nasıl kolonize edeceğini açıklayacak!

Musk, insanoğlunun dünyadaki yaşamı konusunda endişeli. Ve başka bir dünya arayışında en öndeki isimlerden biri.

2008’de SpaceX firmasını kurup milyon dolarlar yatırarak bu arayışta ne kadar ciddi olduğunu gösterdi. Yeni nesil roketler üzerine çalışan SpaceX, her ne kadar son füze denemesinin başarısızlığı ile zor günler geçirse de ilerleyen yıllara ilişkin umut vaadediyor.

Musk, son olarak ITS (Interplanetary Transport System) ismini verdiği yeni rekoti ile Mars’ı kısa sürede insanoğlunun ikinci gezegeni yapmayı hedefliyor. 2018’de ilk uzay aracını Mars’a indirmeyi, önümüzdeki birkaç 10 yıl içinde Mars’ı tamamen kolonize etmeyi planlıyor. Planlarının detaylarını ise 27 Eylül’deki basın toplantısında öğreneceğiz.

UZAY EKONOMİSİ

Musk, uzay yarışında yalnız değil. ABD’de birçok firma “uzay ekonomisi”ne ilişkin farklı alanlarda çalışmalar yürütüyor.

Amazon’un sahini olan Jeff Bezos da yeni nesil roketler üzerine çalışıyor. Bezos’un ilk amacı dünya yörüngesini bir yaşam alanına çevirmek.  New Shepard adlı roket üzerine çalışan Bezos, gelecek yıl ilk araç ile uzaya insan göndermeyi amaçlıyor. Bezos’a göre birkaç 10 yılda milyonlarca insan dünya yörüngesinde yaşayacak.

Richard Branson’ın sahibi olduğu Virgin Atlantic, uzun yıllardır yaptığı çalışmalarla uzay turizmini başlatmaya hazırlanıyor.

ABD’de Silikon Vadisi’nde birçok firma yine yeni nesil roketler üzerine araştırma yapıyor. Daha küçük ama daha etkili roketler üzerine çalışan firmaların en önemli amaçlarından biri de gök taşı ve diğer gezegenlerden maden getirmek!

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler