İpek Enerji’de alım zamanı geldi mi?

Garanti Yatırım İpek Enerji hissesini değerlendirdi.

 

İpek Enerji hisseleri son bir ayda İMKB-100’ün %4.1% altında performans göstermiştir. Özellikle, son bir aydaki zayıf performans dikkate alındığında, IPEKE hisselerinde  alım yönünde tepki gelebileceğini düşünüyoruz.

 

·         İpek Enerji’nin petrol arama faaliyetleri Güneydoğu Anadolu bölgesindeki 2 petrol kuyusunda devam etmektedir. Kozaa1 petrol kuyusunda çalışmalar Haziran 2012’de ikinci kuyuda (İpeke1) ise Kasım’da başlamıştır.  Arama kuyularının, petrol potansiyeli bakımından zengin bölgede bulunması sebebiyle, şirketten yapılacak petrol  bulunduğuna yönelik açıklamalar bizim için şaşırtıcı olmayacaktır. Şirket daha önce hedeflenen seviyede petrol ve gaz emaresi görüldüğüne dair açıklama yapmıştı. Şirketin sondaj çalışmaları ile ilgili testleri  tamamlayıp, detaylı açıklamaları önümüzdeki aylarda yapmasını bekliyoruz. Bu yüzden, sondaj çalışmaları neticesinde petrol rezervleri ve  bunun şirkete sağlayacağı katkı hisse performansı için belirleyici olacaktır.

 

·         Koza İpek Holding A.Ş., IPEKE’nin %62.1’ine sahipken, %37.9’luk kısım ise halka açıktır.  Öte yandan, IPEKE, KOZAA’nın %52.25 hissesine sahip olup tam konsolide etmektedir. Aynı zamanda şirket, dolaylı olarak Koza Altın'ın %23.2’sine sahiptir.

 

·         Hissede kısa vadeli sıkışmanın yukarı yönlü aşılması yönündeki denemeler devam ediyor. Bu paralelde 5.32-5.34 bölgesinin aşılması halinde ilk aşamada 5.40-5.44 direnç bölgesine yönelim görülebilir. 5.40 desteği üzerinde kalınması halinde ise ikincil direnç bölgesi 5.60 seviyesi öne çıkabilir. 5.20-5.22 bölgesi ise aynı vadede destek olarak

izlenebilir.

 

Garanti Yatırım