Uzman Görüşleri

Ateşan AYBARS

Mert YILMAZ

Arzu TOKTAY

 • Soya Fasulyesi Nihayet Tepki Verdi…

  Emtia piyasasında aşırıya kaçtı denebilecek fiyat düşüşlerinin tepki alımları ile düzeltmesinin yapıldığı bir haftayı geride bıraktık.

  Soya Fasulyesi Nihayet Tepki Verdi…

  Emtia piyasasında aşırıya kaçtı denebilecek fiyat düşüşlerinin tepki alımları ile düzeltmesinin yapıldığı bir haftayı geride bıraktık. Bu hareketlilik içerisinde hiç tepki vermeyecek gibi görünen soya fasulyesinin de olması şaşırtıcıydı.

  Geçtiğimiz yıllarda, Amerika’dan soya fasulyesi ihracatında başı çeken Çin, ticaret savaşları ve karşılıklı getirilen vergilere kadar bu konumunu korudu. Sonrasında Çin’in Amerika’dan soya ve türevi ürün grubuna getirdiği yüzde 25 ithalat vergisi işleri farklı bir boyuta taşıdı. Son dönemde Amerika’ya bu ürün grubunda bağımlılığını azaltmak için Çin ikinci ve üçüncü büyük üretici konumunda olan Brezilya ve Arjantin’e yöneldi. 2017 yılında Çin’in Amerika’dan soya fasulyesi ithalatının toplam içerisindeki payı yüzde 34 olarak gerçekleşirken Brezilya’nın payı yüzde 53’e (2016 yüzde 46) yükseldi.

  Arjantin’in soya yağı ve yemeği ihracatına getirdiği ekstra vergilerin ise Çin alımlarına engel teşkil etmesi beklenmiyor. Ancak Arjantin’de 2017 yılında 54,6 milyon ton olan soya fasulyesi üretiminin bu sene kurak hava koşulları sebebi ile 35,5 milyon tona gerileceği tahminleri var. Geride alternatif olarak görünen Brezilya’da güçlü talep ile çiftçiler soya ekim alanlarını artırıyorlar. Brezilya’da artması muhtemel üretim için bir başka önemli neden ise Brezilya Real’inin değer kaybı ile yükselen fiyatların ürünü avantajlı hale getirmesi.

  Kaynak Bloomberg

  Ticaret savaşları etkisi ile dolar bazında soya fasulyesi fiyatları Mart ayı zirvesinden bu yana yüzde 20 civarında geriledi. Ancak Brezilya Real’inin ABD Doları karşısında değer kaybı ve Real bazında yükseliş ile ülkede soya üretimi çiftçiler için cazibesini koruyor.

  Eylül ayı USDA (Amerikan Tarım Bakanlığı) raporunda soya fasulyesinde birim alan başına verimlilik 52,8 kile/sent olarak tahmin ediliyor. Verimlilik artışını iyileşen teknolojik koşullara, hastalıklara karşı artan dayanıklılığa, kısaca optimum üretime bağlayabiliriz. Geçtiğimiz on sene içerisinde soya fasulyesinde verim 39,7’den 52,8’e yükseldi. Üretimde hava koşullarının olumsuz etkisi de yeni teknoloji ile azalırken 2018 senesinde verimlik artışı sürebilir.

  Özetle, temel verilerde soya üretimi ve arzında sıkıntı yok talep tarafında Çin-Amerika ticaret savaşı ile dengeler değişirken, Çin’in soya talebinin tamamını Brezilya ve Arjantin’den karşılaması mümkün görünmüyor. Brezilya üretimi artırıyor ancak yeterli değil, Çin önümüzdeki aylarda Amerika’ya alıcı olarak dönebilir. Hem bu sebeple hem de üretimde artışın büyük ölçüde fiyatlanmış olduğu gerçeği ile soya fasulyesinde geçtiğimiz hafta yaşanan yükseliş zamana yayılabilir.

 • Artık Aksiyon Zamanı

  Piyasa oyuncularının uzun süredir merakla beklediği Orta Vadeli Program (OVP) yeni adı ile Yeni Ekonomi Programı açıklandı. Genel hatları ile rasyonel, ayakları yere basan bir program olduğunu söylemek mümkün.
 • Dolu Taraftan Bakmaya Çalışınca

  Eylül ayının ilk haftası geçtiğimiz dönem piyasa dinamiklerinin uzantısı olarak başladı. Amerika ile Çin, Kanada, Avrupa arasında ticaret, gelişen ülke piyasa satışları, yaklaşan Kasım ayı ile beraber İran ambargosu ve Suriye’de yaşanan son gelişmeler.