Gelişen Piyasalara para yağdı, Türkiye hava aldı

Ocak ayında Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) hisseleri %7 primle 5 ayın zirvesine tırmanırken, F/X de dolara karşı…
09:165 Şubat 2019
Gelişen Piyasalara para yağdı, Türkiye hava aldı
Ocak ayında Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) hisseleri %7 primle 5 ayın zirvesine tırmanırken, F/X de dolara karşı…

Ocak ayında Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) hisseleri %7 primle 5 ayın zirvesine tırmanırken, F/X de dolara karşı prim yaptı. Bizim için çok önmeli olan GOÜ devlet ve kurumsal tahvillerinin de getirileri düştü (ihraç yapmak kolaylaştı).  International Institute of Finance’in (IIF) Ocak analizine göre GOP’a 51 milyar dolar dış sermaye girerken, Türkiye, Hindistan, Güney Afrika ve Tayland bu piyangodan yararlanamadı.

 

Bono-tahvile para yağdı

 

Ocak’ta GOÜ bono ve tahvilleri sıcak para girişlerinde 33 milyar dolarla aslan payını aldı. Hisselere ise 18 milyar dolar aktı.

 

Fakat, IIF bu sonuçtan memnun değil.      Raporuna “GOP’a para akımlarında cılız ribaund” başlığını uygun gören bankerlerin araştırma kuruluşuna göre, yatırımcıların GOP’a bakışı iyice iyimserleşti. “Fed’in güvercin bir duruşa geçmesi, Ticaret Barışı müzakerelerinden gelen olumlu sinyaller ve küresel resesyon kaygılarının yatışması akımları tetikledi” ifadesi kullanıldı.

 

“Ancak”, diye devam etti, aylık değerlendirme raporu “Akımların büyük çoğunluğu için tek destinasyon Çin. Onun dışında yalnız Brezilya ve Endonezya’da kayda değer sıcak para girşi gözledik. Türkiye, Hindistan, Tayland ve Güney Afrika’ya akımlar ya çok zayıf, ya da hala para çıkıyor”.

 

Yılbaşından bu yana sıcak para akımları

 

BMD şöyle yazdı

 

18-25 Ocak haftasında yurtdışı yerleşik yatırımcılar reel olarak (fiyat ve kur etkisinden arındırılmış) 321,5 milyon dolar hisse senedi alımı yaparken 69,9 milyon dolar repo dahil Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) satışı gerçekleştirmiştir. BİST100 endeksi 18-25 Ocak tarihleri arasında %3,40 değer kazanırken, 2 yıllık gösterge tahvil faizi 3 baz puan azalmıştır.

Yılbaşından beri yurtdışı yerleşikler toplam 1.065,1 milyon dolar hisse senedi alımı yaparken, 435,0 milyon dolarlık DİBS satışı yapmışlardır.

Yurtdışı yerleşikler böylelikle 2019 yılında toplam 630,1 milyon dolarlık menkul kıymet

alımı gerçekleştirmiştir.

Son 1 yıllık süre zarfında yurtdışı yerleşikler 139,3 milyon dolarlık hisse senedi ve 2.294,9 milyon dolarlık DİBS satışı gerçekleştirmişlerdir. Toplamda ise menkul kıymet piyasasından 2.434,2 milyon dolar yabancı çıkışı olmuştur.

 

ParaAnaliz’in eşsiz piyasa, strateji ve şirket haber ve analizlerine anında erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

Son güncelleme: 09:165 Şubat 2019
Paylaş Tweet