Kongre hükümeti açık tutmak için anlaştı…ama

Dünya ve ABD iyi habere aç.  Paul Krugman, Nuriel Rubini ve IMF Başkanı  Lagard dünyanın ufak bir kıvılcımla yeni bir…
08:2312 Şubat 2019
Kongre hükümeti açık tutmak için anlaştı…ama
Dünya ve ABD iyi habere aç.  Paul Krugman, Nuriel Rubini ve IMF Başkanı  Lagard dünyanın ufak bir kıvılcımla yeni bir…

Dünya ve ABD iyi habere aç.  Paul Krugman, Nuriel Rubini ve IMF Başkanı  Lagard dünyanın ufak bir kıvılcımla yeni bir resesyona yuvarlanacağı uyarısını yapıyorlar.  Brexit cephesinde iyi haber yok, Beijing’de devam eden ABD-Çin ticaret müzakerelerinde gelişme olabilir, ama henüz antlaşmayı taçlandıracak Trump-Xi zirvesi açıklanmadı.  ABD’yi iyice yavşlatacak federal hükümetin 15 Şubat’ta kapanmasına ise Konge çare buldu, fakat Trump’ın kararı belli değil.

 

ABD’de sınır güvenliği için fon ayrılması konusunda çalışan Kongre müzakerecilerinden biri olan Cumhuriyetçi Senatör Richard Shelby, prensipte bir anlaşmaya varıldığını söyledi.

 

Müzakerecilerin yaptıkları toplantı sonrası gazetecilere konuşan Shelby, “Prensipte bir anlaşmaya varıldı. Uzmanlar detaylar üzerinde çalışacaklar. Varılan anlaşmayı Beyaz Saray’ın destekleyeceğini düşünüyor ve umuyorum” diye konuştu. Ancak Shelby anlaşmaya ilişkin bilgi vermedi.

 

Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Lowey de, sınır güvenliği anlaşmasının detayları üzerinde uzmanların Çarşamba gününe kadar çalışabileceklerini ifade etti.

 

Sınır güvenliği anlaşmasına varılması ABD’de federal hükümetin yeniden kapanmasının önüne geçilmesi açısından önemli. Bazı federal kuruluşlar için sağlanan fonlamanın sona ereceği Cuma gününe kadar sınır güvenliği anlaşmasının Kongre’den onay alması gerekiyor.

 

Yahoo ve CNBC.com’a göre, Kongre Meksika duvarı için 1.5 milyar dolar ek bütçe ayırırken, sadece ufak bir kesite inşaat yapılacak. Trump 5.4 milyar dolar istiyordu. Demokratlar da illegal mültecilerin hakları  hususunda bir takım   tavizler verdi.  Trump henüz taslak hakkında fikir yürütmedi. Eğer onaylarsa, ABD Eylül ortasına kadar federal hükümeti açık tutacak bir bütçeye kavuşacak.

 

Kaynaklar:  FOREKS, CBNC.com, Yahoo.com

 

Tüm dünyayı kavrayan haber ve analizler ParaAnaliz’de, bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

Son güncelleme: 08:2312 Şubat 2019
Paylaş Tweet