Çelik pazarında sert daralma beklentisi

Korumacılık ve ticaret gerginlikleri global piyasalardaki talebi etkilemeye devam ediyor. 1 Mart yaklaşırken ABD ile Çin ticaret heyetleri görüşmelerini sürdürüyor…
14:5712 Şubat 2019
Çelik pazarında sert daralma beklentisi
Korumacılık ve ticaret gerginlikleri global piyasalardaki talebi etkilemeye devam ediyor. 1 Mart yaklaşırken ABD ile Çin ticaret heyetleri görüşmelerini sürdürüyor…

Korumacılık ve ticaret gerginlikleri global piyasalardaki talebi etkilemeye devam ediyor. 1 Mart yaklaşırken ABD ile Çin ticaret heyetleri görüşmelerini sürdürüyor ancak halen bir anlaşma haberi gelmedi. Bu da 2 Mart itibariyle Çin’in yeniden ek gümrük vergileri ile karşılaşabileceğine dair gerginliği artırıyor. Çin ekonomisindeki yavaşlamanın etkilerini Türk çelik sektörünün de yakından hissedeceğine dair yapılan açıklamalar dikkat çekti.

Sektörün görünümüne ilişkin basın toplantısı düzenleyen Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, 2018’de 21.4 milyon ton olan çelik ihracatının bu yıl 15-16 milyon ton seviyesine gerileyebileceğini söyledi.

Reuters’da yer alana haberde, artan korumacılık önlemlerinin sektörün ihracat seyrini etkileyecek en önemli unsur olduğuna dikkati çeken Aslan, Çin’in yavaşlayan iç pazarı nedeniyle çelik üretimini daha fazla oranda ihracata kaydırmasının da Türk çeliği için bir diğer risk olduğunu kaydetti.

Aslan, AB’nin kota uygulamasına ilişkin ise, “AB’nin Türkiye’ye inşaat çeliği ve filmaşinde Temmuz ayına kadar tanıdığı kotayı daha Mart ayında doldurmuş olacağız. AB’nin diğer ülkelere tanıdığı kota dolmazsa, Türk ihracatçıları Mayıs ayından sonra o kotayı kullanabilecek; ancak bu, kaybımızı telafi etmeye yetmeyecektir” diye konuştu ve Latin Amerika, Batı Afrika, Güneydoğu Asya gibi alternatif pazarların öneminin artacağını ekledi.

İç piyasada birinci çeyrekte sanayi ve inşaattaki daralmaya bağlı uzun çelik talebinde yüzde 40 civarı daralma beklediklerini kaydeden Aslan, uzun ürünler kadar olmasa da yassı çelik talebinde de önemli daralma olduğunu belirtti.

Öte yandan Aslan, bankaların kredi verme iştahının Ocak ayına göre biraz açılmış göründüğünü ifade etti.

Yorumlar

Son güncelleme: 14:5712 Şubat 2019
Paylaş Tweet