Kellanna Conway:  ABD ve Çin ticaret antlaşmasına yakın

Önce Asya, halihazırda da Avrupa’da riskli varlıklarda esen umut dolu rüzgarlar iki haberden kaynaklanıyor. İlki, ABD Kongresi 15 Şubat’ta federal…
15:0712 Şubat 2019
Kellanna Conway:  ABD ve Çin ticaret antlaşmasına yakın
Önce Asya, halihazırda da Avrupa’da riskli varlıklarda esen umut dolu rüzgarlar iki haberden kaynaklanıyor. İlki, ABD Kongresi 15 Şubat’ta federal…

Önce Asya, halihazırda da Avrupa’da riskli varlıklarda esen umut dolu rüzgarlar iki haberden kaynaklanıyor. İlki, ABD Kongresi 15 Şubat’ta federal hükümetin kapanmasını engelleyecek bir taslakta anlaştı ve Trump’ın onayına sunacak. İkincisi ise Beyaz Saray Başkanlı Danışmanı Kellyanne Conway’e göre, Beijing’de devam eden ABD-Çin ticaret müzakerelerinde uzlaşma yakın görünüyor.

Son 2 günde Nobel Ödüllü Paul Krugman, IMF Başkanı Christian Lagarde ve “felaket kahini” Nuriel Rubin’den gelen dünyanın resesyona yuvarlandığı uyarılarında önemli bir gerekçe Ticaret Savaşları’nın uzamasıydı.  FX Street’te yer alan bir başka habere göre de Citi 2 Mart’ta bitecek mühlet öncesi tarafların ek vergileri öteleyecek bir ara-çözüme istekli olduğunu öne sürdü.

 

Fox News’da konuşan Conway “Başkan bir anlaşma istiyor” dedi. “Kendisi Çin Başkanı Xi Jinping’le samimi, karşılıklı saygıya dayanan ve dostane bir ilişki tesis etti. Büyükelçi Robert Lighthizer başkanlığındaki ekip 2 Mart’tan önce bir antlaşma şekillendirmek için ek mesai yapıyor. Ancak iki ülke arasındaki 500 milyar dolarlık ticaret açığının kapanması şart” diye ekledi.

 

Conway’e göre, Xi Jinping de bir antlaşma istiyorsa, yakında ikili bir zirve gerçekleşebilir.

 

Bunlar umut verici gelişmeler, fakat halen iki ülke arasında en büyük uçurum olan fikri mülkiyet haklarının korunması ve Çin’in ABD şirketlerinden zorunlu teknoloji transferinin önüne geçilmesi gibi konularda somut adımlar atıldığına dair haberler görmedik.

 

Antlaşma hususunda en büyük umut, her iki ekonominin de zor durumda olması.  2 Mart’ta halen %10 seviyesinde olan ek gümrük vergilerinin %25’e yükseltilmesi, ekonomileri iyice yavaşlatarak, küresel durgunluğa gidecek kapının kilidini açabilir.

 

Citi’ye göre tüm sorunlar çözülmese de, Trump 2 Mart mühletini uzatarak görüşmelere daha uzun bir süre tanıyabilir. Ancak, uzmanlar bu durumda özel sabit sermaye yatırımları ve Çin’den siparişleri olumsuz etkileyen belirsizliğin ortadan kalkmayacağı iddia ediliyor.

Yorumlar

Son güncelleme: 15:0712 Şubat 2019
Paylaş Tweet