Fed guvernörlerinden hafta sonu incileri

Kansas City Fed Başkanı Neel Kashkari, Fed Başkanı Jerome Powell’ın  kendisinin Fed’in faizeri yeniden artırmadan önce ücretler ve enflasyonda toparlanmayı…
08:224 Şubat 2019
Fed guvernörlerinden hafta sonu incileri
Kansas City Fed Başkanı Neel Kashkari, Fed Başkanı Jerome Powell’ın  kendisinin Fed’in faizeri yeniden artırmadan önce ücretler ve enflasyonda toparlanmayı…

Kansas City Fed Başkanı Neel Kashkari, Fed Başkanı Jerome Powell’ın  kendisinin Fed’in faizeri yeniden artırmadan önce ücretler ve enflasyonda toparlanmayı beklemesi gerektiği görüşüne gelmekte olduğunu söyledi.

“Meslektaşlarımı faiz artırırken ağırdan almaları için uyarıyordum” diye konuşan Kashkari, “Ekonominin güçlenmeye devam etmesine imkan  vermemiz gerektiğini ve ücretlerde, enflasyonda toparlanma görürsek  her zaman frene basabileceğimizi düşünen, frene erken basmamamız gerektiğine inanan bir çok insan var” dedi.

 

Fed Yönetim Kurulu üyesi Leal Brainard, Topluluk Yeniden  Yatırım Yasası’nda (Community Reinvestment Act) potansiyel değişiklikleri gözden geçirecek regülatörlerin yetersiz hizmet alan topluluklara  daha fazla banka kredi verilmesini desteklemeyi ele almaları gerektiğini  söyledi.     Brainard konuşmasında ekonomik görünüme veya para politikasına yer  vermedi.

 

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, faiz oranlarının bugün itibariyle bulundukları yerin iyi seviyeler olduğunu ifade etti ve Federal Açık Piyasa Komitesi’nin Çarşamba günü aldığı faiz artırımları konusunda”sabırlı” olma kararının kendisini memnun ettiğini bildirdi.

 

Fed’in faiz artırımlarına ara vermesi gerektiğini bir süredir ifade eden Bullard, bugün açıklanan tarım dışı istihdam verisi sonrası yaptığı değerlendirmede, şimdi Fed’in borçlanma maliyetleri konusunda daha fazla adım atmadan önce ekonomideki gelişmeleri bekleyip görmesi zamanı olduğunu vurguladı.

 

Fed’in bilanço büyüklüğü konusunda kararını yakında vermesini umduğunu ifade eden Bullard, getiri eğrisinde biraz dikleşme görmeyi beklediklerini vurguladı. Bullard, yaptığı değerlendirmede, tarım dışı istihdam verilerinin güçlü olduğunu, ancak verilerin geriye dönük olduğunu da belirtti.

 

 

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Teksas Austin’de yaptığı konuşmada, “Fed birkaç çeyrek faiz artırmamalı” dedi.

 

Fed’in doğru bir noktada olduğunu inandığını belirten Kaplan, “Enflasyon baskıları yavaşlayan ekonomide zayıflayacaktır. Enflasyon baskısının az olması bize sabırlı olma konusunda rahatlık tanıyor” şeklinde konuştu.

 

Kaplan, “Asla bir daha faiz artırımına gitmemeliyiz demiyorum ancak şu anda kesinlikle bir aksiyon  almamalıyız ve bu en az iki çeyrek dönem olmalı” açıklamasını yaptı.

 

 

Kaynak:  FOREKS, BloombergHT

 

Yorumlar

Son güncelleme: 08:224 Şubat 2019
Paylaş Tweet