Hazine 1.25 milyar Euro Eurobond daha ihraç etti

Euro cinsinden Mart 2025 vadeli tahvil ihracı gerçekleştirmek amacıyla önceki gün BNP Paribas, Deutsche Bank ve JP Morgan’a yetki veren…
10:3026 Ocak 2019
Hazine 1.25 milyar Euro Eurobond daha ihraç etti
Euro cinsinden Mart 2025 vadeli tahvil ihracı gerçekleştirmek amacıyla önceki gün BNP Paribas, Deutsche Bank ve JP Morgan’a yetki veren…

Euro cinsinden Mart 2025 vadeli tahvil ihracı gerçekleştirmek amacıyla önceki gün BNP Paribas, Deutsche Bank ve JP Morgan’a yetki veren Hazine, 1 milyar 250 milyon euroluk borçlanma gerçekleştirdi. 200’den fazla yatırımcı, tahvile ihraç tutarının 3 katından fazla talep gösterdi. Tahvilin yüzde 47’si İngiltere, yüzde 21’i ABD, yüzde 6’sı Almanya’daki yatırımcılara satıldı. İhraca yetki verildiğinde yüzde 5 olması beklenen maliyet ise, gelen yoğun talep ve katılımın yüksek olması nedeniyle yüzde 4.75’e geriledi. Bu tahvil ihracıyla birlikte 2019’da uluslararası sermaye piyasalarından 3.4 milyar dolar finansman sağlanmış oldu.

 

Getiri %4.75’le beklenti olan %5’in  altında gerçekleşti, fakat geçen Nisan’da eşdeğer vadede Hazine sadece %3.38 ödemişti (bne Intellinews).

 

Yılbaşından bu yana Fed’in faiz artırımında mola alacağı beklentisi ve son günlerde bilanço daraltmayı dahi öteleyeceği haberleri (WSJ) sayesinde Türkiye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Piyasalar’a para yığıldı. Sırf geçen hafta SGMK ve hisselere eşit miktarlarda 6 milyar dolar taze para girerken, Gelişmekte Olan Ülkelerin ortalama borçlanma spredleri de 3 ay içinde 100  baz puan kadar düştü.  Fırsattan istifade eden bir çok Hazine 20 milyar dolar değerinde Eurobond ihraç etti.

 

Türkiye yakın zamanda döviz bazında sukuk sertifikası ve Japon yeni cinsinden Samuray tahvili ihraç etmeyi de planlıyor. Uzmanlara göre, Hazine seçim öncesi iç piyasadan borçlanmayı azaltarak bankaların kaynaklarını kredilere yöneltmesini arzuluyor. Ayrıca, bankalar 2018 başından bu yana kimi hesaba göre 7, kimilerine göre 15 milyar dolar kadar vadesi gelen F/X kredi ve tahvili geri ödedi. Hazine bu açığı bizzat borçlanarak kapatmak ve döviz pazarında dengeyi korumak amacında.

 

FÖŞ yazdı:  Borçlan, harca ve ağla

 

FÖŞ video:  Dünya ekonomisinde kriz var mı?

Yorumlar

Son güncelleme: 10:3026 Ocak 2019
Paylaş Tweet