Döviz niye yükseliyor?

Ağustos’tan bu yana kademeli olarak değer kazanan TL, son 2 günde Döviz Sepeti’ne karşı hafif de olsa değer yitirdi. Bu…
11:1729 Ocak 2019
Döviz niye yükseliyor?
Ağustos’tan bu yana kademeli olarak değer kazanan TL, son 2 günde Döviz Sepeti’ne karşı hafif de olsa değer yitirdi. Bu…

Ağustos’tan bu yana kademeli olarak değer kazanan TL, son 2 günde Döviz Sepeti’ne karşı hafif de olsa değer yitirdi. Bu kayıp basit bir kar realizasyonu olabilir, ne de olsa Rahip Brunson gürültüsüne aldırmayan yatırımcı TL’de çok kazandı. Ayrıca, bir takım geçici nedenleri de var. Uzmanların yorumlarından yola çıkarak, bu gerekçeleri araştıracağız.  Bize göre TL Şubat-Mart’ta “ateşle sınavdan” geçecek, ama henüz o kritik dönem başlamadı.

 

Işık Ökte:   Kar realizasyonunu normal karşılamak gerekir

 

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte’ni nsabah notundan alııntıdır:

 

Dün BIST’teki kar realizasyonundan daha çok dikkat çeken Türk lirası’ndaki negatif ayrışmaydı — ancak performanslara baktığımızda bu negatif ayrışmayı açıklamanın kolay olduğuna inanıyoruz.

    Son 2 hafta (11 Cuma kapanışından 25 Cuma kapanışından) dolar karşısında %3.63 değer kazanan TRY’dan sonra en iyi performans Güney Afrika rand’da (ZAR) %1.62 gerçekleşti;

    Lira 2 hafta boyunca açık ara en iyi EM FX’di : Nedenler — TCMB’nin faiz indirim döngüsüne erken başlamayacağı fiyatlaması + DİBS piyasasında alımlar + 5 yıllık CDS’de 52 baz puan iyileşme : 372 baz puan → 320 baz puan

    Bu yüzden lirada dün dolara karşı yaşadığımız %1.08 satışı normal karşılamak gerektiğine inanıyoruz : USDTRY’da 5.3783 direncini takip ediyoruz.

 

7 işlem gününde bankaların sınai endeksten %6.6, piyasadan %4.4 negatif ayrışmaları dikkatimizi çeken en önemli BIST gelişmesidir. 2019 senesinde bankaların sınaiye karşı pozitif ayrışmaları sona erdi (XBANK / XUSIN : 1.12x) Ancak, küresel baktığımızda XBANK 2019 senesinde %11.0 dolar bazlı getiriyle GOÜ bankalarından %4.7, Avrupa bankalarından %3.0, EMEA GOÜ bankalarından %2.7 pozitif ayrışıyor.

 

 

Alan Yatırım:  Jeo-politik riskler ve Nomura önerisi

 

Türk Lirası Haftaya Değer Kaybı ile Başladı… TCMB faiz  kararı ardından düşüş trendine giren ve 5.25 seviyelerine kadar  çekilen USDTRY dün yaşanan yükseliş ile yeniden 5.33 seviyelerine geri  gelmiştir. Türk Lirasındaki reel faiz farkı hala çekiciliğini  korumakta olup, geçen hafta Suriye konusunda daha fazla sabırlı  olunmayacağına dair sinyaller jeopolitik risk faktörünü tetiklese de  yatay seyrin devamlılığı Türk varlıkları için olumlu bir gelişme  olmaya devam edecektir. Ayrıca Nomura’nın kendi USDTRY pozisyonunu  kapattığını belirtmesi bu sert yükselişte sebep olabilir. Bankanın  açıklamasına göre Mart yerel seçimler öncesi para politikasında erken  genişleme riski gördüklerini belirtmişlerdir. (Kaynak:  FOREKS)

 

 

Biz ne düşünüyoruz?

 

TCMB’nin Enflasyon Raporu sunumunda 2019 sonu öngörüsünü aşağı revize etmesi bekleniyor. Bu revizyonun faiz indirimi için kapı açacağını düşünenler olabilir.

 

Alan Yatırım’a katılıyoruz. Başkan Erdoğan’ın ABD ve Rusya’nın daha hızlı karar almasını teşvik amacıyla sarfettiği “Askeri harekat hususunda sabrımız tükeniyor”  sözleri ABD’yle yeni bir gerginliği gündeme getirmiş olabilir.

 

Berat Albayrak’ın ilk önceliğimiz Hazine borçlanma maliyetlerini düşürmek açıklaması da DİBS veya SWAP pozisyonlarında kar realizasyonu tetiklemiş olabilir.

 

En son olarak, henüz Türkiye’de pek tartışılmayan bir açıklamasında Fitch analisti James McCormack Ankara’nın gittikçe zayıflayan büyümeye vereceği politika tepkisini yakın izlemeye aldıklarını belirtti. Yani, Fitch ekonomiyi canlandırmak  için atılacak adımların dez-enflasyon ve dengelenme hedefleri ile uyumsuz olacağından kaygılı.

 

Bu gerekçeler bir kaç günlük oynaklık yaratsa da, hükümet çok belirgin biçimde bütçe-para politikası yoluyla ekonomiye gelir pompalamazsa, veya Fed umulandan şahin tavır takınmazsa, döviz kurunda istikrarlı seyre dönüş en makul senaryo. Dövizde yeni bir alevlenme riski yerel seçim yaklaştıkça artar.

 

 

ParaAnaliz’in eşsiz haber ve yorumlarını anında okumak için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

Son güncelleme: 11:1729 Ocak 2019
Paylaş Tweet