Büyük heyecan başlıyor: Birinci çeyrek mali sonuçlarıyla ilgili öngörüler burada!

İlk çeyrek şirket bilançoları merakla beklenirken yatırım kuruluşları beklentilerini paylaşmaya başladılar
17:4416 Nisan 2018
Büyük heyecan başlıyor: Birinci çeyrek mali sonuçlarıyla ilgili öngörüler burada!
İlk çeyrek şirket bilançoları merakla beklenirken yatırım kuruluşları beklentilerini paylaşmaya başladılar

Bir yanda heyecandan tırnaklarımızı kemirip,  şakır şakır terlerken, öte yanda da kıymetli şirketlerimizin 1Ç2018 mali tablolarını size sunmasını bekliyoruz. Bu zor dönemde ParaAnaliz olarak size yol gösterme görevimizden asla vazgeçmeyeceğiz, müsterih olun.

Biz tahmin yapmayız, tüyo vermeyiz, dedikodu paylaşmayız. Yalnız SPK sertifikalı ve araştırmalarının kalitesini bizzat teyit ettiğimiz kurumların raporlarını size aktarırız…

Ve ilk round: işte ICBC Yatırım mali performans tahminleri

Takip ettiğimiz bankaların 1Ç18’de çeyreklik bazda %7 net kar büyümesi sağlayacağını tahmin ediyoruz. Yapı Kredi, İş Bankası ve Halkbank’ın ortalamanın üzerinde net kar büyümesi performansı gösterebileceğini düşünüyoruz.

Vakıfbank ve Halkbank ilk çeyrekte kredi büyümesine odaklanırken, Akbank ve Garanti’nin kredi mevduat makasında iyileşmede başı çekeceğini düşünüyoruz. Yapı Kredi çeyreklik bazda en yüksek komisyon büyümesini sağlarken, operasyonel giderlerini iyi yöneterek öne çıktı. İş Bankası takip ettiğimiz bankalar arasında net faiz gelirlerinde çeyreklik bazda artış sağlayan tek banka oldu.

Havacılık artan talep ve güçlü büyüyen yolcu sayılarıyla en cazip sektörler arasında yer alıyor. VAFÖK performansları zayıf kurdan olumlu etkilenen TAV Havalimanları ve Türk Hava Yolları başta olmak üzere Pegasus’un da iyi satış büyümesi ve marj gelişmesi göstermesini bekliyoruz. Ancak kur farkı zararları sebebiyle iki havayolu şirketinin de net zarar elde etmesini bekliyoruz.

Ford Otosan hem yurtdışı hem yurtiçi satışlarını artırırken, şirketin güçlü kar büyümesi elde etmesini bekliyoruz. Zayıf yurtiçi otomotiv pazarı Doğuş Otomotiv ve Tofaş’ı olumsuz etkiledi. İhracat hacimleri de gerileyen Tofaş’ın görece zayıf bilanço açıklayacağını düşünüyoruz.

Yüksek gıda enflasyonu perakendecilere olumlu katkı sağlamaya devam ediyor. Özellikle yeni mağaza açılışları ile BİM’in hızlı büyümesini sürdürdüğünü ve karlılığını koruduğunu düşünüyoruz. Migros ise Kipa’nın marjlara negatif etkisi ve yüksek kur farkı zararıyla dikkat çekiyor.

Bu şirketlerin yanında görece zayıf bilanço beklediğimiz şirketler arasında yüksek kur farkı zararı beklentilerimizle Anadolu Efes ve Coca-Cola İçecek, yurtiçi beyaz eşya sektörünün olumsuz gidişatından etkilenen Arçelik, ve görece yavaş büyüme ve yüksek finans giderleri ile Ülker Bisküvi bulunuyor.

 

 

Diğer hisse senedi analizleri için bu sayfayı tıklayın

Yorumlar

Son güncelleme: 23:2816 Nisan 2018
Paylaş Tweet