Yabancılar sattı, yerliler aldı

Fed’in daha hızlı faiz artıracağı beklentisi yavaş da olsa Gelişmekte Olan Piyasalarda  (GOP) etkisini gösteriyor. Şubat ayında net itfalar 4.5 […]
09:4312 Mart 2018
Yabancılar sattı, yerliler aldı
Fed’in daha hızlı faiz artıracağı beklentisi yavaş da olsa Gelişmekte Olan Piyasalarda  (GOP) etkisini gösteriyor. Şubat ayında net itfalar 4.5 […]

Fed’in daha hızlı faiz artıracağı beklentisi yavaş da olsa Gelişmekte Olan Piyasalarda  (GOP) etkisini gösteriyor. Şubat ayında net itfalar 4.5 milyar doları buldu. Mart başında ise GOP fonlarına  sınırlı  para girişi rapor edildi, fakat bu konuda veri toplayan Lipper Analytics ve EFPR kesin rakam paylaşmadılar. Türkiye’de ise Mart’ın ilk 2 gününü kapsayan verilerde yabancılar net-net menkul kıymet sattılar yerleşiklerin ise dövizden TL’ye döndükleri gözlendi.

 

Yabancı ilk 2 ayda 1.1 milyar dolar menkul kıymet satın aldı

 

Şekerbank Ekonomik Araştırma Raporu’ndan temin ettiğimiz rakamlara göre  “02 Mart haftasında yabancı yatırımcıların Türkiye’deki hisse senedi portföylerinden nette 14 milyon dolar, DİBS portföylerinden ise nette 59 milyon dolar çıkış olmuştur. Böylece, Mart ayının ilk haftasında yabancıların portföylerine nette toplamda 73 milyon dolar çıkış olmuştur. Geçen sene aynı dönemde nette 33 milyon dolar giriş görülmüştü”.

Yılın ilk 2 ayında ise toplam yabancı alımları 1.1 milyar dolarla geçen senenin yekünü olan 781 milyon doları aştı.

Hisse senetlerinde yılbaşından bu yana 74 milyon dolar çıkarken, yüksek getiri vadeden DİBS’e 1.166 dolar kaynak girdi.

 

Yerleşikler döviz sattı

İkinci hafta arka arkaya yerleşiklerin döviz sattığına şahit olduk: Yurtiçi yerleşiklerin YP mevduatlarında 1,1 milyar dolar gerileme olmuştur. Bu gerileme 9 Şubat haftasından bu yana görülen en yüksek gerilemedir. Ayrıntılarında; genel olarak volatil bir görüntü çizen tüzel kişilerin hesaplarındaki gerileme kaynaklı bir gelişme olduğunu görüyoruz. Tüzel kişilerin hesapları 859 milyon dolar azalış ile 66,6 milyar dolardan 65,8 milyar dolara, gerçek kişilerin YP mevduatları ise 261 milyon dolar azalış ile 91,8 milyar dolardan 91,5 milyar dolara gerilemiştir. Tüzel kişilerin hesaplarında görülen bu gerileme 2 Şubat haftasından beri görülen en yüksek gerileme olmuştur.

 

Ancak, tüzel kişilerin döviz satıp TL’ye döndüğüne emin değiliz. Döviz satışları ithalat talebi ya da faiz ve/veya vadesi gelen F/X borçların kapatılmasından kaynaklanabilir. Bireysel tasarruf sahibinin hesaplarında çok cüzi bir çözülme var.

 

Bireysellerin döviz talebi devam eder

Eğer TL-dolar/Euro arasındaki faiz farkı para birimi tercihini belirliyorsa, bireysellerin TL’den uzaklaşmaya devam edeceğini düşünmek mümkün, çünkü kredi vermeyi yavaşlatan bankalar 1 ve 3 aylık mevduat faizlerinde tenzilata gidiyor.  (Grafik kapakta).

Enflasyonun yatışmadığı ve beklentilerin sürekli yükseldiği bir ortamda yerleşiklerin daha düşük TL faize razı olacağını düşünmek güç.

 

Tüzel kişiler açısından ise yurt dışı borçlanma maliyetleri en önemli kriter. Geçen hafta sonunda kısa vadeli F/X krediler için baz teşkil eden 3 aylık LIBOR %2.09’la 2011 Avrupa borç krizi  sonrası zirvesini sınarken, ABD 2 yıllık DİBS getirisi de %2.27’yle 9 yıllık zirvesinde.

Hafta sonunda Moody’s 17 Türk bankasının kredi notunu bir basamak düşürdü. Bankalarımız da artık yurtdışından borçlanırken daha yüksek spredler ödeyecek.  Bir çok kuruluş, F/X maliyetini yüksek buldukları için döviz borçlarını kapatma yoluna gidebilir. Bu durumda TL kredi talebi artarken, spot  döviz talebi de yükselebilir.

 

Şekerbank Araştırma da döviz talebinin süreceğine inanıyor:

 

Daha öncede belirttiğimiz üzere; gerçek kişilerin DTH bozdurma tercihlerinin kalıcı bir tercih değişikliğinden ziyade haftalık olarak kar amaçlı işlemler sonucu olabileceği görüşümüzü tekrarlıyoruz. Önümüzdeki döneme ilişkin olarak; özellikle küresel finansal piyasalardaki sıkılaşmanın diğer gelişmekte olan ülke paralarını etkileyeceği şekilde TL’yi etkileyeceği beklentisi ve jeopolitik risklerin varlığı DTH’ın çekiciliğini sürdürmesine sebep olmaya devam edecektir diye düşünüyoruz.

Yorumlar

Son güncelleme: 09:4312 Mart 2018
Paylaş Tweet