Tufan Cömert yazdı: Sevimsiz bir noktadayız

Garanti Yatırım statejisti Tufan Cömert’in “PUSULA:  Hesaplanamayan Şeyler” başlıklı piyasa incelemesinden alıntıdır.   Geldiğimiz noktada artık TCMB’nin alması olası önlemlerin […]
07:1316 Mayıs 2018
Tufan Cömert yazdı: Sevimsiz bir noktadayız
Garanti Yatırım statejisti Tufan Cömert’in “PUSULA:  Hesaplanamayan Şeyler” başlıklı piyasa incelemesinden alıntıdır.   Geldiğimiz noktada artık TCMB’nin alması olası önlemlerin […]

Garanti Yatırım statejisti Tufan Cömert’in “PUSULA:  Hesaplanamayan Şeyler” başlıklı piyasa incelemesinden alıntıdır.

 

Geldiğimiz noktada artık TCMB’nin alması olası önlemlerin ne kadar işe yarayacağı şüpheli

Güçlü bir faiz artırımı değer kaybını durduracaktır, ancak bunun yılbaşından bu yana şahit olduğumuz %16’ya yakın değer kaybını tamamen tersine çevireceğini iddia etmek zor. TL üzerinde etkili olan faktörler zaman zaman yer değiştirir, birinin önemi artarken diğerininki düşer. An itibarı ile 24 Haziran seçimleri ve sonrasında görmemiz olası değişikliklere ek olarak ABD’de yarın açıklanması beklenen Hakan Atilla davasının sonucu, faiz seviyesinden çok daha önemli durumda.

Bunun üzerine, bir süredir bahsettiğimiz küresel piyasalarda çalkantılı bir dönemin başında olduğumuz tezimizi de eklerseniz hakikaten zor bir dönemin bizi beklediği sonucuna ulaşabiliriz.

 

İçinizi daha fazla karartmadan önce, dünya ekonomisi ile ilgili olumlu bir noktaya dikkatiniz çekmek isterim

Dünyada enflasyon yılbaşında korkulduğu boyutta değil, an itibarı ile gelen işaretler de 2019 başına dek ciddi bir baskı olmayacağını işaret ediyor. Bu durumda önde gelen merkez bankalarının faiz artırımında acele etmeyeceklerini, sindire sindire artırım yapacaklarını varsayabiliriz. İyi senaryoda bu tavır gelişen ülkelere yeni fon girişlerini tetikleyebilir, bu da TL üzerindeki baskının azalmasına yol açabilir. Kötü senaryoda ise küresel piyasalarda bir süredir gözlediğimiz “sakin bir şekilde çıkışlara yönelelim” tavrı paniğe dönüşebilir, bu durumda “enflasyon düşük kalacak – Fed+ECB faiz artıramayacak” düşüncesi de arka planda kalabilir.

Bu, haliyle TL açısından oldukça sevimsiz bir senaryo. En azından henüz bu noktada olmadığımızı söyleyebiliriz.

 

TL’deki değer kaybı piyasada otomatik olarak faiz artacak beklentisini tetikliyor

Yandaki grafikte göreceğiniz üzere piyasa fiyatlaması 3 ay içinde 150-200 bps faiz artması yönünde. TCMB ara toplantı ile faiz artırmayı tercih etmezse 7 Haziran’a dek mevcut/olası önlem paketinin (swap ihaleleri, TL uzlaşmalı vadeli döviz satışları, ROM be zorunlu karşılıklarda ayarlamalar, ihracatçılara kur sabitlemesi, günlük döviz satış ihaleleri vs) yoğun şekilde kullanıldığını göreceğiz.

Bunların TL’ye bir miktar destek olması mümkün, ama yapı itibarı ile hiç biri TL’yi değerlendirmez. Öte yandan bu önlemlerin bir bacağı TL, yani piyasaya sağlanan her ek döviz likiditesi, buna denk bir TL likiditesinin piyasadan çekilmesi demek. Daralan TL likiditesi ise kendini mevduat ve kredi faizlerinde gösterecek. Bunu da bir nevi örtülü sıkılaştırma olarak görmek mümkün.

 

Geldiğimiz noktada yatırımcılar açısından sevimsiz bir yerdeyiz

 

Haber akışının ve olay riskinin; ekonomik analizlerin, temel-teknik yorumların ötesinde bir ağırlığı olduğu açık. Böyle zamanlarda piyasayı doğru zamanlamak çok karlı olabilir, ama aynı zamanda normalden çok daha risklidir. Bu nedenle ilk karar vermeniz gereken, ne kadar risk almak istediğiniz olmalı.

Riskten kaçınıyorsanız, yukarıdaki çerçevede mevduat ve tahvil faizlerinin yüksek seyredeceğinden hareketle yatırımlarınızı kısa vadeli sabit getirili enstrümanlara yönlendirebilirsiniz. Hisse piyasasında ise görece olumlu yurtdışı borsalar ile yurtiçi gelişmeler arasına sıkışmış durumdayız. Burada endeksi zamanlamak yerine şirketlere odaklanmak, hatta mümkünse ikili işlem yapmak (x hissesini al-endeksi sat) daha doğru olacaktır.

TL için ise durum oldukça karışık. Döviz taşımanın alternatif maliyeti artık çok yüksek ve gün içi oynaklık da çok arttı. Gün içi işlem yapıyorsanız şartlar “trade” için ideal, ancak “piyasayı kaçırıyorum” hissiyatı ile bir şeyler yapmak istiyorsanız çok büyük risk aldığınızı unutmayın. Hesaplanamayan bu kadar çok risk varken, belirsizlik içinde yüzdüğümüz bu günlerde döviz iki tarafı da keskin bıçak gibi…

 

Tüm piyasa yorumları ve hisse senedi önerileri için tıklayın

Yorumlar

Son güncelleme: 07:1316 Mayıs 2018
Paylaş Tweet