Piyasalar: Kabus geri döndü

Yılın ilk panik atağı çabuk atlatıldı, ama hemen ardından artçı şoklar bir kez daha piyasaları sarsmaya başladı. ABD 10 ve […]
05:219 Şubat 2018
Piyasalar:  Kabus geri döndü
Yılın ilk panik atağı çabuk atlatıldı, ama hemen ardından artçı şoklar bir kez daha piyasaları sarsmaya başladı. ABD 10 ve […]

Yılın ilk panik atağı çabuk atlatıldı, ama hemen ardından artçı şoklar bir kez daha piyasaları sarsmaya başladı. ABD 10 ve 30 yıllık tahvil getirilerinde bastırılamayan yükseliş Perşembe seansında bir kez daha S&P500 ve DJ30 hisse endekslerini vurdu. Cuma sabahı saat 05:00 itibarıyla Asya’da satışlar yoğundu. Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) hisseleri yavaştan satışlara katılırken, F/X ve tahviller dirençli görünümlerini koruyor.  Fon yöneticilerinin büyük çoğunluğu sükunetini koruyor, ama uzun soluklu bir satış dalgasının tüketici güveninin altını oyacağı, ya da Fed ve AMB’nın oyun planını bozacağı endişeleri konuşulmaya başladı.

 

 

Düzeltme evresine geçtik

S&P500 ve DJ30 Endeksleri Perşembe gecesi sırasıyla %3.75 ve %4.45 değer kaybıyla zirveden-dibe %10’dan fazla gerileyerek “düzeltme” fazına geçti. Bu sabah Asya’da Nikkei ve Şangay %2.5, Sidney ve Güney Kore Kospi %1.5    civarında değer kaybı ile işlem görüyor.

Dünya için gösterge niteliğinde ABD 10 ve 30 yıllık tahvillerinde getiri güvenli liman talebine rağmen sırasıyla %2.83 ve %3.14’le yatırımcıları ürküten seviyelerde. Dolar Endeksi 90.24’le 2 haftalık zirvede. GOP’ta hisseler altı gündür aralıksız değer kaybederken, F/X ve tahvillerse satış daha mütevazi.

 

 

Nedenleri neler?

Satışların temelinde Fed’in satış dalgasını önemsememesi yatıyor olabilir. Fed guvernörlerinin çoğu düzeltmeyi sağlıklı olarak niteleyip yılda 3 kez faiz artırma planına sadık kalacaklarını ifade ettiler.

İkinci bir neden ise ABD’de ekonomiyi ısıtacak vergi reformu ardından bütçe açığına 300 milyar dolar ek getirecek yeni bir 2 yıllık harcama planı üzerinde görüşmeler yapılması. Plana itiraz çok ve anlaşma sağlanamadığı için bu hafta sonunda federal hükümet paydos edebilir. Fakat, eninde sonunda Kongre’nin bütçe darboğazını daha fazla harcayarak aşacağı düşüncesi hakim. Genişleyen bütçe açıkları doları baskılıyor, fakat büyüme ve enflasyonu hızlandırıyor. Bir çok uzman Fed’in yılın ikinci yarısında faizleri öngörülenden daha hızlı artıracağı kuşkusunu taşımaya başladı.

 

Satışlarda bir diğer gerekçe ise Çin’in yurtdışı yatırımlarda kısıtlamaları kaldırması üzerine yuan’ın dolara karşı bir gecede %1 değer yitirmesi. Çin’den sermaye kaçışının hızlanması ekonomiyi soğutabilir, ülkeye ihracat yapan bir çok GOÜ yavaşlayabilir. Ocak ayı dış ticaret verileri ihracatta beklenmedik bir yavaşlama ortaya koydu.

Satışlar için teknik nedenler de var. Bunlardan ilki volatilite yani oynaklığın düşük seyredeceğine bahse giren fonların zarara girip itfa  yemesi ve VIX’in suni olarak yükselmesi. Bu durumda bir çok algoritma (value at risk modeli) mecburen satışa geçiyor. İkincisi traderlerin aktif olarak kullandığı ETF’lerden (exchange traded fudns, borsada işlem gören fonlar) hızlı para çıkışı ile satışların tüm dünyaya yayılması. Finansal sistemin bu  az bilinen köşelerinden yayılan istikrarsızlık satışları uzatabilir.

 

Fed frene basar mı?

Cuma sabahı itibarıyla satışların uzaması halinde serveti düşen hane halkının moralinin bozulup tüketimi kesebileceği konuşulmaya başlandı. Bu durumda Fed ve AMB’nın QE’den çıkış planlarını ertelemesi söz konusu olabilir. Tahviller için böyle bir senaryo iyimser, ama değerleri dünya büyümesine endeksli hisse senetleri darbe yer.

 

Bundan sonra ne olacak?

Sonuçta, fonların çoğunluğu 10 yıldır süren boğa pazarı ve güçlenen küresel büyümeye  güveniyor, ama kimse “düşen kılıcı tutmak” istemiyor.  Yani gerilemenin  sona yaklaştığını görmeden mal almak isteyen yok.

Satışların uzaması GOP F/X ve bono-tahvillere sıçraması olasılığını yükseltiyor. Bu durumda panikten az zarar gören Türkiye’de yeni kur sarsıntıları yaşanabilir.

Bu satışlar değerlemeler tarihi normallere yaklaştığı zaman durulacak.  Bir çok uzman hisselerde %10-15  düzeltme beklemişti, o limite yaklaştık. ABD 10 yıllık  tahvillerde  ise getiri %3’ü aşmadıkça, yatırımcılar soğukkanlılıklarını koruyacak.

Nihayetinde, en geç gelecek hafta ortasında satış dalgasının sona erip, daha sağlıklı bir boğa evresinin başlaması beklenir.

Fakat, finansal çalkantının ekonomik güvene zarar vermediği her senaryoda, bu tür isteri atakları yıl boyunca tekrarlayacak.

 

İngilizce websitemizi ziyaret edin

http://www.paraanaliz.com/intelligence/

 

Yorumlar

Son güncelleme: 05:219 Şubat 2018
Paylaş Tweet