Dövizde Kusursuz Fırtına: Erdoğan, petrol, dolar ve faizler

Biz TSİ’yle 18:30’de bu satırları kaleme alırken, TL cinsinden varlıklarda Kusursuz Fırtına yaşanıyordu. TL Döviz Sepeti’ne karşı %2 civarında değer […]
18:3415 Mayıs 2018
Dövizde Kusursuz Fırtına: Erdoğan, petrol, dolar ve faizler
Biz TSİ’yle 18:30’de bu satırları kaleme alırken, TL cinsinden varlıklarda Kusursuz Fırtına yaşanıyordu. TL Döviz Sepeti’ne karşı %2 civarında değer […]

Biz TSİ’yle 18:30’de bu satırları kaleme alırken, TL cinsinden varlıklarda Kusursuz Fırtına yaşanıyordu. TL Döviz Sepeti’ne karşı %2 civarında değer yitirirken, BİST-100’de %1.5’u aşan değer kayıpları vardı.  Talep bağlamında keyifsiz geçen Hazine ihalesi akabinde asli gösterge 10 yıllık  DİBS’de getiri  86 baz puan artarak %14.76 seviyesine yükseldi.

Piyasalarımız bir çok yönden esen ters rüzgarların etkisi altında. Bunların bazısı geçici olabilir, ama global trendlerin aleyhimize değiştiği kesin. Artık yabancı yatırımcının israrla talep ettiği TCMB parasal sıkılaştırması da piyasalarda bozgunu durdurmaya yetmeyebilir. Ekonomiden şikayet eden seçmenin toplamın %30-50 arasında tahmin edilmesi, AKP’nin çok zor tercihlerin  eşiğine geldiğinin göstergesi.

 

Piyasalardaki bozgunun sebepleri

Başkan Erdoğan’ın bizim alıştığımız TCMB’nin siyasi otoriteye uyum sağlaması gerektiği, Halkbank’ta cadı avı yapıldığı ve faizlerin düşürüleceği söylemleri BloombergTV’den  dünyayla paylaşılınca, artık seçim malzemesi olarak algılanmaktan çıkıp seçim vaadi statüsüne terfi etti. Fon yöneticilerinin kafasındaki ekonomi modeli AKP ile uyuşmuyor. Fon yöneticileri satıp kaçmak derdinde.

 

ABD-İran ve İran-İsrail gerginlikleri şiddetle protesto ettiğimiz masum Filistinliler’in katliamıyla  yatırım gündemine girdi.  Güçlenen dolara rağmen Brent 78 dolarda ve artık geçici olarak 85-90 dolar/varil seviyelerini test etmesini kimse yadırgamaz. Bu durumda  turist bolluğundan beklediğimiz ikramiye enerji faturasına ödenip  cari açık genişlemeye devam edecek.

 

ParaAnaliz sayfalarında yer verdik, hem Moody’s hem de Fitch Ankara’yı yanlış ekonomi politikaları yüzünden uyardı.

 

Ek olarak, ABD gösterge 10 yılık DİBS getirisi %3.06’yla 2011’den bu yana zirve yaparken, Dolar Endeksi de bir kez daha 93 düzeyini yukarı kırdı.  Güçlü dolar-yükselen faiz ikilisi Türkiye gibi Gelişmekte Olan Piyasalara (GOP, Ülkeler =  GOÜ) adeta zehir. Yalnız TL değil Güney Afrika’dan Macaristan’a tüm GOÜ F/X değer yitiriyor.

 

TL üzerinde baskı kalıcı mı?

 

Dolar ve ABD faizleri yeniden gerileyebilir. Halen bu trendlerin devam edeceğine dair konsensus yok. GOP’ta ise  düzeltme yaşandığı, ama uzun vadeli boğa trendinin sürdüğü algısı ağır basıyor. Bu görüşlere katılmasak da, mevzudan uzaklaşmamak için, TL varlıklar üzerinde kalıcı stres yaratmayacağını teslim edelim.

 

Öte yanda, petrol fiyatlarının gerilemesi çok güç. Bu da cari açık ve enflasyon rüzgarlarının yaz boyunca sürerek TL’yi sarsacağının  işareti.

 

En önemlisi, yatırımcılar seçim sonrasında AKP’nin iktidarda kalacağı ve  daha akılcı ekonomik yönetime döneceği umudunu  yitirdi.

Erdoğan’ın  “Atilla’yı suçlu ilan etmek Türkiye’yi suçlu ilan etmek anlamına gelir” sözleri ise yarın yapılacak ceza celsesinde hapis kararı çıkarsa Türk-ABD ilişkilerinde yeni krizin işareti olarak algılanmış olabilir.

 

Özetle, bazı rüzgarlar yatışsa da, Türkiye’ye bakış temelli bozuldu. Eğer seçim arifesi olmasa, AKP bu duruma göğüs gerip, bekleyebilirdi. Ama bütün anketlerde çok sayıda kararsız varken  sandığın gündemi ekonomi. Önümüzdeki 40 günde TL’nin istikrar kazanmaması kararsızları AKP aleyhine çevirebilir.

Öte yanda, aşağıda izah edeceğiz, alınacak tedbirler de oy kaybına neden olacak.  Bu yüzden AKP  çok çetin tercihler eşiğinde diyoruz.

 

Ne yapmalı?

 

Halihazırda bir panik atağı var. Eğer önü alınmazsa TL’ye saldırıya dönüşebilir. Yani yanlız sıcak para değil, yerleşikler de TL satabilir. Belki Moody’s ve Fitch uyarılarına kulak veren bazı yabancı bankalar kredileri azaltmak bile isteyebilir.

 

Geleneksel önlem TCMB’nin faiz artırarak TL’yi müdafa edeceği mesajını vermesi. Belki geçen hafta 200 baz puan faiz artırımıyla kurtarabilecek olan TCMB, şimdi 400-500 baz puan faiz artışı yapmaya zorlanabilir ya da yaptığı parasal sıkılaştırma piyasa tarafında beğenilmeyerek  ters teper.

Bizce en önemli tedbir, seçimden sonra istikrar politikası izleneceği ve TCMB ve faizlerde deney yapılacağı fikrinden vazgeçildiğinin en yetkili ağızlardan AKP’nin resmi politikası olarak duyurulması olacak.

 

FÖŞ video:  Seçime Doğru’da Atilla Yeşilada değerlendirdi: Krizde değiliz ama depremin eşiğindeyiz

 

Fitch ne dedi?  Tıklayın

 

Gelişmekte Olan Piyasalar’da son durum. Tıklayın.

 

 

Yorumlar

Son güncelleme: 18:3415 Mayıs 2018
Paylaş Tweet