Derin bir nefes alın ve tutun

Uzmanlara göre boğa piyasasının sonu geldi mi? Yoksa yatırımcılar derin bir nefes almalı ve bu dalga geçene kadar yerlerine tutunmaya mı çalışmalılar?
12:2612 Şubat 2018
Derin bir nefes alın ve tutun
Uzmanlara göre boğa piyasasının sonu geldi mi? Yoksa yatırımcılar derin bir nefes almalı ve bu dalga geçene kadar yerlerine tutunmaya mı çalışmalılar?

İngiliz Sunday Times gazetesinde bu hafta sonu yer alan haberde, farklı kurumlardan 5 uzmanın son günlerde piyasalarda yaşanan vahşi hareketlere yönelik görüşleri bir araya getirilmişti.

Uzmanlar genel anlamda hisse senedi yatırımlarını devam edilebilir bulduklarını ancak yıl içerisinde sert dalgalanmaların görülmeye devam edilebileceğini belirtirlerken, boğa piyasasının sonuna “henüz” gelinmediği konusunda da birbirine yakın yorumlar yapıyorlar.

Ayrıca yatırımcıların panik halinde satışlara yönelmesinin sorunu daha kötü hale getireceği görüşü de uzmanların yorumlarında öne çıkıyor.

Seven Investment Management’ın kurucu ortaklarından Justin Urquhart Stewart piyasaların 2.Dünya Savaşı’ndan bu yana 3.kez bu kadar uzun bir boğa piyasası sürecinde olduklarının altını çiziyor. “Kemerleriniz önümüzdeki türbülanslar için takılmalı” derken boğa piyasasının sonuna doğru yol alındığını belirtiyor. Temkinli yatırımcılar için en etkin çözümün portföylerinde varlık piyasaları ve sektörler bazında çeşitlendirmeye gitmek olduğunu, tek bir yönde büyük pozisyonlar alınmaması gerektiğini belirtiyor. “Eğer hisse senedi alımları yapıyorsanız, ileriye bakmak daha mantıklı olabilir. Mevcut korku tepkileriyle beraber bir kısım piyasa göreceli olarak ucuz görünmekte. Pek çok Avrupa bankası defter değerlerinin altında işlem görüyor. Vietnam ve Arjantin gibi piyasalar ise endişe verici görünseler de uzun vadeli göstergelerine bakıldığında sağlam bir tablo olduğu görülüyor.” yorumunu yapıyor.

Legal&General Investment Management firmasından Emiel Van den Heiligenberg ise Stewart’ın aksine boğa piyasasının sonuna gelindiğine inanmadıklarını dile getiriyor. “Boğa piyasaları genel olarak bir resesyondan 6 ila 12 ay öncesinde sona ererler, ancak biz önümüzdeki 6-12 aylık periyotta bir resesyon olma ihtimalini düşük buluyoruz” diyor. Ancak yılın devamında Merkez Bankalarının sıkılaştırma politikalarının devam etmesiyle global likiditenin etkilenmesi ve kaçınılmaz olarak yeni bir resesyon dönemine yaklaşılması ile beraber volatilitenin ve potansiyel aşağı yönlü risklerin artmasını bekledikleri yorumunu da eklemeyi ihmal etmiyor. Şu anki satış dalgasının piyasada yarattığı endişe ortamının ise göreceli olarak hızlı bir biçimde toparlanacağını bu nedenle de hisse senetlerinin yeniden yukarı yönlü hareketler gösterecekleri yönündeki görüşlerini paylaşıyor.

Bir online yatırım yönetimi şirketi olan Evestor’ın kurucu ortaklarından Anthony Morrow “Ne kadar denerseniz deneyin türbülansın ne kadar devam edeceğini öngörmek kazanamayacağınız bir tahmin oyunu” diyor. Piyasanın mevcut durumunu bir çöküş değil düzeltme olarak göre Morrow, yatırımcıların dayanmaları gerektiğine dikkat çekiyor. Cuma günü 7092 puan seviyesinden kapanan FTSE’nin yıl sonunda 7600 puanlara çıkmasını öngörüyor.

Royal London Asset Management’dan Trevor Greetham farklı varlıklara yönelik stratejilerden sorumlu. Greetham, piyasanın şu anki durumunda boğa piyasasının sonunun başlangıcında olduğumuza inanmanın çok cazip gelebileceğini ancak ABD ekonomisinin insanların beklediğinden daha uzun süre dayanabilme olasılığının olduğunu söylüyor. Ancak yıl içerisinde piyasalar bir yandan iyi şirket finansallarından moral bulurken bir yandan faiz artışlarının baskısı altında kalabilir diyerek volatilitenin yüksek seyredeceğine dair görüş belirtiyor. “Dünya ekonomisi şu anda oldukça güçlü bir durumda” diyen Greetham  sözlerine şöyle devam ediyor “Amerikan ve İngiliz hisse senedi piyasalarının bu yıl yükselişlerini sürdüreceğini tahmin etsek de fiyat dalgalanmalarının oldukça geniş bir aralıkta olması şaşırtıcı olmaz”.

Interactive Investor şirketinin Yatırım bölümü başkanı Rebecca O’Keeffe yatırımcıların her ay portföylerinin getirilerinin iyi olmasına ve aşırı düşük volatilite ortamına oldukça uzun zamandır fazla alıştıkları görüşünde. “Yatırımcıların yapabileceği en kötü şey: Panik satışları” diyor. Çoğunlukla piyasalarda en iyi günlerin en kötü günlerin hemen arkasından gelmesi karşılaşılabilir bir durum yorumunda bulunuyor. Bu nedenle “yatırımcıların önümüzdeki bir kaç haftada ellerindeki pozisyonları korumaya çalışmaları duygusal bir hız trenine binmek gibi olabilir, bu nedenle doğru uzun vadeli sebeplerle yatırım yaptığınızdan emin olun, bu size kısa vadeli volatiliteleri atlatmak için tutunacağınız bir nedeniniz verecektir” diyor. Her ne kadar bu yıl dalgalanmaları fazlaca görecek olmamızı beklese de, O’Keefee kar paylarının yatırımcıları gelir olarak tatmin etmeyi sürdüreceğini ve diğer varlık sınıflarının göreceli olarak daha az cazip kalmaya devam edeceğin belirtiyor.

 

Yorumlar

Son güncelleme: 12:2612 Şubat 2018
Paylaş Tweet