Yeni haftada Dolar/TL

Küresel satış dalgasının ne kadar devam edeceğine yönelik belirsizliklerin ortasında Dolar/TL kuru yeni haftaya nasıl başlıyor?
12:3712 Şubat 2018
Yeni haftada Dolar/TL
Küresel satış dalgasının ne kadar devam edeceğine yönelik belirsizliklerin ortasında Dolar/TL kuru yeni haftaya nasıl başlıyor?

Geçen hafta küresel piyasalarda yaşanan sert dalgalanmalara karşı güçlü kalan TL, haftayı 3,8223’ten tamamladı. Kur yeni haftaya ise 3.80 seviyelerinde başladı.

Bugün yurt içinde ve yurt dışında piyasaları etkileyecek önemli bir veri bulunmazken Çarşamba günkü ABD enflasyon verisi önemli olacak. İçeride cari açık verisi de haftanın öne çıkan verileri arasında.

Dolar, Başkan Donald Trump’ın Pazartesi günü yayımlanacak olan bütçe teklifinin, Cumhuriyetçi Parti’nin bütçeyi 10 yıl içerisinde dengeleme yönündeki süregelen hedefini suya düşüreceği endişeleriyle ikinci günde de zayıflayarak haftaya başladı.

Yen, Pazartesi günü dolar karşısında yükseldi, ancak ABD hisse senetlerinin geçtiğimiz haftanın son vakitlerinde sıçrayarak geleneksel güvenli liman varlıklarına olan talebi düşürmesiyle beş ayın en yüksek seviyesinin aşağısından işlem gördü.

Dolar, yen karşısında yüzde 0.1 zayıfladı ve 108.70 seviyesine indi. Parite, Cuma günü 11 Eylül’den bu yana en düşük seviyesi olan 108.05’e inmişti. Dolar, yen karşısında geçtiğimiz hafta yüzde 1.3’e yakın değer kaybetti.

ABD enflasyon verisine yönelik beklenti

Ak Yatırım yolladığı bir notta “Ocak ayı çekirdek enflasyonunun aylık %0,2, yıllık %1,7 artması bekleniyor. 2017 Ocak-Mart ayı enflasyonunun yüksek seyri nedeniyle (baz etkisi) 2018 Ocak ayı enflasyonunun piyasa beklentisi dahilinde gerçekleşmesini ve global piyasalar üzerinde “nötr” etki yapmasını bekliyoruz. Ancak beklentiler üzerinde bir rakam ABD faizleri yükseliş seyrini tetikleyerek global hisse senetlerini olumsuz etkileyebilir” değerlendirmesini yaptı.

Teknik fiyatlamalar öne çıkabilir

Işık FX Dolar/TL kuruna yönelik “Bugün ABD Bütçe Dengesi haricinde önemli bir veri akışı izlemeyeceğiz. Fakat gelebilecek haber akışlarının yanı sıra teknik fiyatlamalar da kur tarafında ön plana çıkabilir. Teknik olarak baktığımızda; geçtiğimiz hafta, yaklaşık 2,5 ay devam eden düşen kanalın üstüne geçilmişti. Bu kapsamda şuan için 3.8140 direnci altında fiyatlanan kur için; yukarı yönlü ataklarda izleyebileceğimiz sonraki dirençler 3.8180, 3.8210 ve 3.8270 seviyelerinde olmakla birlikte, bu yöndeki hareketlerin devamlılığı için kritik olan 3.8385 – 3.8490’ı direnç bölgesini bugün de takip edeceğiz.” tahminlerini paylaştı.

Kurda görünüm yukarı yönlü

Kapital FX’ten Enver Erkan “Küresel dalgalanmanın artması ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yükseliş eğilimini koruması çerçevesinde kurda da görünüm yukarı yönlü olmaya devam etmektedir. Bu hafta açıklanacak ABD enflasyonu bu bakımdan çok önemlidir. Bu hafta açıklanacak ABD enflasyonu bu bakımdan çok önemlidir. Kurda 3.85 üzeri seyir görülebilir, 3.85’in üzerinde 3.88 hedeflenebilecek bir sonraki bant olarak izlenebilecekken, 3.85 seviyesinin bir altında da 3.78 seviyesi destek olarak izlenecektir.” yorumunu yaptı.

Dolar/TL gevşiyor

İntegral Yatırım ise yeni haftanın başlangıcında kurdaki gevşemeye dikkat çekerek “Yeni haftaya, Dolar aleyhine hareketlerle başladık ve bu durum gelişmekte olan ülke para birimlerinin ABD Doları karşısında biraz daha iyimser durmasını destekliyor. Küresel piyasalarda, ABD Dolarının temkinli olması USD/TL kurunun kritik direnç 3.8450 seviyesinin üzerine yükselmesini zorlaştırıyor. Bugünün veri takvimi sakin ve Dolar bu seyrini korumaya devam ederse, olağanüstü bir gelişmede olmazsa, USD/TL kurunun yukarı yönde tepkisinin zayıf kalabileceğini gözlemleyebiliriz.” öngörüsünü raporladı.

 

Yorumlar

Son güncelleme: 12:3712 Şubat 2018
Paylaş Tweet