Xi’nin devrim gibi kararları Çin için ne anlama geliyor?

Çin'de başkan Xi Jinping'in iktidar süresinin sınırsız hale getirilmesinin ardından, bankacılık ve sigorta sektörüne yönelik düzenleyici kurumları birleştirerek Merkez Bankası'na yeni görevler verileceğine dair açıklamalar dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde bu kadar kısa sürede bu kadar büyük değişikliklerin yaşanması konusunda endişe yaratıyor
21:5513 Mart 2018
Xi’nin devrim gibi kararları Çin için ne anlama geliyor?
Çin'de başkan Xi Jinping'in iktidar süresinin sınırsız hale getirilmesinin ardından, bankacılık ve sigorta sektörüne yönelik düzenleyici kurumları birleştirerek Merkez Bankası'na yeni görevler verileceğine dair açıklamalar dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde bu kadar kısa sürede bu kadar büyük değişikliklerin yaşanması konusunda endişe yaratıyor

Çin Pazar günü yaptığı değişikliğin ardından devlet başkanının görev süresi sınırlamasını kaldırdı. Bu Devlet Başkanı Xi Jinping’in ömür boyu Çin’i yönetebileceği anlamına geliyor.

Bu kararın ardından hiç zaman kaybedilmeden Çin’in finans piyasası için devrim niteliğinde yeni açıklamalar yapıldı.

42 trilyon dolar büyüklükteki bankacılık ve sigorta sektöründe düzenleyici kurumları birleştirirken, merkez bankası gibi politika oluşturma organlarına yeni güçler veriyor ve yeni bakanlıklar oluşturuyor.

Ülkenin resmi yayın organı People’s Daily’de yer alan habere göre, söz konusu düzenlemeler Başkan Xi Jinping’in iktidardaki Komünist Partisi’nin liderliğini, partinin merkezinde yer alan Xi’nin politikasının temeline oturtma gündeminin temel taşlarından biri.

Ekonomi ve parti, Ekim ayında bir parti kongresinden bu yana daha fazla iç içe geçmişti ve Xi, iktidarı ele geçirme konusunda konsolide olmuştu ve parti kontrolü, reformları gerçekleştirmeye yardımcı olması için gerekli gördü. Pazar günü ise cumhurbaşkanlığında süre sınırı kalktı.

Xi’nin en üst düzey ekonomi danışmanı ve yardımcısı Liu He, “Parti ve devlet kurumlarının reformunun derinleştirilmesi, partinin uzun vadeli yönetiminin güçlendirilmesi için kaçınılmaz bir şart. Partinin genel liderliğini güçlendirmek temel sorun.” dedi.

Çin’in 42 trilyon dolarlık bankacılık ve sigorta sektörünün gözetimini sıkılaştırmak için uzun zamandır beklenen hamle, yetkililerin riskli borç verme uygulamalarını azaltma ve yüksek kurumsal borç seviyelerini azaltma yönünde daha fazla çığır açmaya başladı. Commerzbank’ın üst düzey piyasa ekonomisti Zhou Hao, “En büyük haber hala finansal düzenleyicilerin birleşmesi. Merkez bankası makro denetim tarafının sorumluluğunda olacak, birleştirilen düzenleyiciler ise işlerin daha somut bir kısmından sorumlu olacaklar.” dedi. Bugün yayınlanan bir parlamento belgesine göre ise, Çin aynı zamanda bir ulusal pazarlar denetim bürosu kuruyor.

Büro, devlet ekonomik planlayıcısından Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC), Ticaret Bakanlığı ve Devlet Konseyi’nden fiyatlandırma denetimi ve tekel karşıtı yasa uygulama rolünü üstlenecek. Yeni birleşen düzenleyicinin, bakanlıklarının ve bölümlerinin başkanları, 20 Mart’ta yıllık meclis oturumunun kapanmasından önce ilan edilecek.

Xi’nin sınırsız iktidar süresi Çin ekonomisini nasıl etkiler?

Çin’de son günlerdeki hızlı ve köklü değişim atakları ekonomi için nasıl sonuçlar doğurabilir? İşte bu sorunu cevabı aslında sadece Çin’i değil küresel piyasaların tümünü ilgilendiriyor.

Konuya ilişkin uzman görüşlerine baktığımızda ikiye ayrıldığını görüyoruz.

Capital Economics’teki bir Çin ekonomisti olan Julian Evans-Pritchard, gücü tek elde toplamanın riskli olabileceğinden bahsetti. Başkanın planlarının ekonomiye zarar verse bile diğer yöneticilerin Xi’nin kararına karşı ger adım atabileceğinin altını çizdi. Evans-Pritchard, bu durumda, politika kalitesinin zarar göreceğini sözlerine ekledi.

CCN Money’de eyer alan habere göre Çin ekonomisinin, özellikle yükselen kurumsal borcunu önlemek için büyük reformlara ihtiyacı var. Küresel mali krizden bu yana Çin’in toplam borçları hızla arttı. Bank of International Settlements göre bu borçlar geçen yılın ortalarına kadar tüm Çin ekonomisinin değerinin iki katından fazla oldu.

Hong Kong’daki Aberdeen Standard Investments’ta bir ekonomist olan Alex Wolf, Xi’nin Çin ekonomisini “bir sonraki seviyeye” doğru itecek doğru kişi olmadığını söylüyor ve büyümeyi hızlandırmanın Çin nüfusunun yaşlanması ve işgücünün küçülmesi nedeniyle daha da zorlaşacağına dikkat çekiyor.

Ancak bazı uzmanlar, Xi’nin görev süresinin uzatılmasının, Çin’in karşılaştığı ekonomik sorunları ele alma çabalarına hız vermesine ve politikada daha fazla süreklilik sağlamasına yardımcı olabileceğini savunuyor.

Hong Kong’daki Axa Yatırım Yöneticileri’nden bir ekonomist olan Aidan Yao, bu durumun reformlar için olumlu olabileceğini düşündüğünü söyledi.

Ayrıca alınan bu kararın Xi’ye, olası bir ticaret savaşını tetikleyen Trump yönetimi tarafından, Çin’e karşı gittikçe artan saldırgan ticaret hareketlerine cevap verecek daha sağlam bir temel sağlayabilir yorumunda bulundu.

Singapur’daki ING yatırım bankasındaki bir ekonomist olan Rob Carnell, alınan bu kararın Çin’in işleri halletme kabiliyetini artıracağı yorumunda bulundu.

Yorumlar

Son güncelleme: 21:5713 Mart 2018
Paylaş Tweet