Türkiye içten içe yanmaya başlayan bir krizin eşiğinde

TL global piyasalarda en kötü performans gösteren para birimi olmaya devam ediyor, uzmanların görüşleri piyasanın beklentilerini açıkça gözler önüne seriyor
12:5116 Mayıs 2018
Türkiye içten içe yanmaya başlayan bir krizin eşiğinde
TL global piyasalarda en kötü performans gösteren para birimi olmaya devam ediyor, uzmanların görüşleri piyasanın beklentilerini açıkça gözler önüne seriyor

TL Dolar, Euro gibi önemli gelişen ülke paraları karşısındaki sert değer kaybını bu sabah da sürdürüyor. TL’deki değer kaybı yerli ve yabancı yatırım kurumlarının notlarında yerini alırken, endişelerin yükseldiğini söylemeye gerek olmayan bir noktadayız.

Sadece kur cephesinde değil 10 yıllık tahvil faizlerine baktığımızda da rekorlar kırılmaya devam ediliyor. 10 yıllıkların faizi, 12 baz puan artarak yüzde 14.83 seviyesine tırmandı.

Türkiye 2 yıl vadelilerin faizi ise yüzde 16.72 seviyesinde bulunuyor.

Küresel piyasalarda dolar tüm para birimlerine karşı değer kazanırken, en fazla kaybı TL yaşadı. Gelişen ülke para birimleri arasında açık ara en kötü performans Türk Lirası’na ait.

Kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s ile Fitch’in Türkiye ekonomisine dair açıklamaları ve Hazine ihalelerine gelen düşük talep döviz kurunu yeni rekorlara taşıdı. Gün içinde dolar 4.49 TL seviyesini aşarak 4.50 sınırına yaklaştı, euro ise 5.31’i geçerek yeni bir rekor kırdı.

Tahvil getirilerindeki yükseliş ABD’de faiz artırımlarının hızlanarak küresel talebin sınırlanacağı endişelerini beraberinde getirirken, içeride Merkez Bankası’nın (TCMB) enflasyon dinamiklerindeki yeni bozulmaları engellemek adına atabileceği adımlar izleniyor.

Uzmanların yorumlarını sizlerle paylaşıyoruz:

Hükümetin mücadele etme niyeti yok

TS Lombard’ın küresel siyasi araştırma analisti Marcus Chevenix, “Hükümetin dengesizlik veya aşırı ısınma ile mücadele etme niyeti yok” diyerek şöyle devam etti: “Artık Türkiye’nin içten içe yandığı bir krize girdiğine inanmamıza yol açan işte bu isteksizlik.”

Chevenix, “Türkiye’nin büyümesi dengesiz, enflasyon yüksek bir artış gösteriyor, dış borç maliyetleri balon gibi şişiyor ve yurt içi döviz kuruna dair bekleyişler güvenilir değil” Dedi. “Türk varlıklarına yönelik aşağı yönlü baskı çok yakında geri dönecek.”

“TL’ye dair ciddi endişelerim var”

Rabobank’ta gelişen piyasalar forex stratejisti olan Piotr Matys CNBC ile görüşmesinde “Türk lirasıyla ilgili ciddi endişelerim var,” dedi. “Türkiye, piyasanın beklediği düşecek bir sonraki domino mu? Yüksek cari açık ve hükümetin diğer para birimlerinde borçlanması gibi bütün sorunlara sahip.”

Gelişen piyasaların para birimleri, ABD Doları’ndaki güçlenme ve artan ABD faizleri ile belirgin bir acı çekiyorlar. Ancak Matys’e göre Erdoğan’ın para politikası planları diğer gelişmekte olan piyasa rakiplerine kıyasla daha kötü bir performans gösteren Lira ile sonuçlandı. Ve bu değer kaybı ABD ve Rusya’nın komşu Suriye’deki askeri eylemlerine bağlı olarak artan jeopolitik belirsizlik ile hızlandı.

7 Haziran’ı beklemeden bir faiz artışına doğru gidiyoruz

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Küresel piyasalardaki gelişmekte olan ülkelere yönelik endişeler ve fon çıkışları son dönemde hiç olmadığı kadar kuvvetli. Benzer ülkelere
baktığımızda emtia gelirleri sayesinde dış finansmana Türkiye kadar bağımlı bir ülke de yok diyebiliriz. Bu gelişmeler Türk piyasalarını satışlara açık bırakıyor. Siyasilerin düşük faiz söylemleri de bu baskıyı artırıyor” dedi ve ekledi: “Bunu engellemek adına ise piyasalar TCMB’nin ne zaman ve ne yapacağına odaklanmış durumda. Görünüşe göre 7 Haziran’ı beklemeden bir faiz artışına doğru gidiyoruz. Öncesinde belki TCMB reeskontların ödemelerine ilişkin kolaylıklar gibi birkaç likidite adımı daha deneyebilir.”

Bankacılar TCMB’nin de yakından izlediği bir aylık zımmi oynaklığın 20 olan değerinin de üzerine çıkarak geçen yılın Ocak ayından sonraki en yüksek seviyesine seyretmesi
sonrası TCMB’nin yeni bir adıma gittikçe yaklaştığını öngörüyorlar.

Senaryo aleyhimize çalışıyor

Info Yatırım FX Araştırma Uzmanı Cem Gönen Bloomberg HT’ye “4.20 seviyesi kırıldıktan sonra artık hareketlerin de çok hızlı olduğunu görüyoruz. Enflasyondaki tahmini yukarı yönlü hareket fiyatlanıyor. 4.47’ler tepe olarak görülüyor ama düzeltme sonrası tekrar bu bant yukarı yönlü kırılabilir. Merkez Bankası’ndan hamle beklentisi var ama gerçekleşen hiçbir şey yok. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları da piyasalar üstünde baskı yarattı. 2 yıllık tahvil faizi %16.80’leri geçti. Bunlar TL varlıklar için sıkıntı. ABD 10 yıllıkları %3.07’ye dayandı. Senaryo biraz aleyhimize çalışıyor. Ama kısa vadede belki düzeltme gelebilir. Sonraki süreçte MB’nin ve hükümetin adımları etkili olacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Dolar’da yukarı yönlü trend devam eder

Saxo Markets Uluslararası Piyasalar Uzmanı Uraz Çay “Dün ABD’de açıklanan perakende satışlar 2. çeyrek büyümesine dair beklentileri güçlendirdi. ABD’nin büyümesinde problem yok, enflasyon tarafında da ciddi problem yok hatta hedefe oldukça yaklaşıldı. Fed’in de rahat hareket alanı var. Dolayısıyla dolarda genel trendin yukarı devam edeceğini söylemek makul” ifadesini kullandı. Uraz Çay, gelişen ülke piyasalarında baskının süreceğini de ifade etti.

Merkez daha önce adım atsaydı daha etkili olurdu

QNB Finans Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Serdar Pazı TL varlıklardaki negatif ayrışmanın ekonomik altyapısı olmadığını, yabancı algısıyla açıklanacağını söyledi.

Pazı içeriden ne kadar çabuk aksiyon gelirse o kadar çabuk normalleşmeye doğru adım atılacağını belirterek “Ancak bundan 1 – 2 hafta öncesinde bazı adımlar atılsaydı daha etkili olurdu” diye konuştu.

Enflasyon TCMB’yi faiz artırmaya teşvik edecek

Capital Economics, Türk Lirası’nın son haftalarda yaşadığı değer kaybının enflasyonu yüksek tutacağını ve TCMB’yi önümüzdeki aylarda siyasi baskıları umursamamaya, faiz oranlarını artırmaya teşvik edeceğini savundu.

En önemli risk olarak ise TL’deki değer kaybının yükselen enflasyon ve enflasyon bekleyişlerinin ortaya çıktığı bir kısır döngü yaratması olduğunu vurgulayan Capital Economics, bunun daha hızlı ücret büyümesi ve daha yüksek fiyat taleplerine yol açabileceğini belirtti.

Güven krizi

WHIreland Piyasa Baş Analisti Michael Ingram Türkiye’nin cari açığına ve yüksek enflasyona dikkat çekerek TL ile ilgili zor bir durumun söz konusu olduğunu belirtti.

Ingram “cari açık, nispeten sıcak para ve carry trade ile fonlanıyor. Bunun yanı sıra TL’ye yönelik güven krizi de var. Ekonomik politikalar ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığıyla bu durumun üstesinden gelinebilir” ifadesini kullandı.

TCMB’nin olası adımlarının yanı sıra bugün piyasalarda Mart ayına ilişkin sanayi üretimi ABD verileri ve Halkbank yetkilisi Hakan Atilla’nın ABD’de bugün gerçekleşecek dava
süreci izleniyor.

 

Yorumlar

Son güncelleme: 12:5116 Mayıs 2018
Paylaş Tweet