Türk Lirası adına biraz daha temkinli olunmalı

ABD enflasyon verisi beklenirken uzmanların TL konusundaki görüşleri dikkat çekiyor
16:2013 Şubat 2018
Türk Lirası adına biraz daha temkinli olunmalı
ABD enflasyon verisi beklenirken uzmanların TL konusundaki görüşleri dikkat çekiyor

ABD verileri öncesi dolar 3.80 seviyesinde genel olarak aşağı doğru hareket ediyor.

İş Yatırım’ın, “Fırtınanın dindiğini düşünmek için erken…” başlıklı günlük piyasa bülteninde, “Dünkü işlemlerde ABD öncülüğünde hisse senedi piyasaları toparlarken oynaklıkta da gerileme oldu. Dolar bazlı MSCI Türkiye endeksi yüzde 1.7 getiri ile TL’deki değerlemenin yardımı ile gelişmekte olan ülkeler endeksindeki yüzde 0.9’luk getiriyi aştı” denildi ve şu değerlendirme yapıldı:
“Dünkü Hazine ihalelerinin beklentiler doğrultusunda gerçekleşmesinin de TL varlıklardaki olumlu ayrışmada etkisi oldu.

Lira adına daha temkinli olunmalı

Kapital FX ARaştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan paylaştığı notunda Lira konusunda daha temkinli olunması gerektiğini belirtti.

Notun detaylarında “Küresel bazda USD açısından yarın açıklanacak olan Ocak ayı ABD enflasyon verileri öncesinde yönün aşağı olduğunu görmekteyiz. Bunun öncesinde çoğu G-10 para birimi USD’ye karşı biraz daha güçlü konumdayken, EM’ler tarafında genelde Uzak Asya ve Latin Amerika grubuna yayılan bir satış görülmektedir.

Bugünkü 2 ve 10 yıllık tahvil ihaleleri öncesinde tahvil faizlerimizde hafif yukarı doğru bir hareketlenme görülmektedir. Kurda herhangi bir teknik kırılma meydana gelmediğinden TRY açısından da stabil diyebiliriz. Buna karşılık kur açısından günlük bazda aşağı yönlü eğilim gösteriyor diyebiliriz. Bunu düşünmemizdeki sebep, küresel risk iştahının toparlanıyor ve USD’nin majör para birimlerinin çoğuna karşı zayıf olmasıdır. ABD 10 yıllık tahvil faizi %2,83 seviyesinde, ve halen genel eğilimi yukarıya doğru. Yarın açıklanacak olan ABD enflasyon verisi, tahvil faizlerine yapacağı etki bakımından USDTRY kuru açısından da kritik olacak.

Özellikle ABD faizlerindeki eğilim yukarıya doğru olmaya devam ettikçe, hatta iyi gelecek bir enflasyon verisiyle “enflasyon yukarıya gidiyor, Fed 4 faiz artırımını değerlendirmeye alabilir” algısı güçlenirse %3’e doğru da yol alması beklenebilir. Bu durum Türkiye gibi dış finansman ihtiyacı bulunan yüksek faizli EM FX grubunu olumsuz yönde etkileyecektir. TRY enstrümanının şu anda en fazla hassasiyet göstereceği yabancı enstrümanın ABD tahvil faizleri olduğunu düşünüyorum.

Bu noktada USDTRY açısından destek seviyesini 3,78 seviyesinde görmeye devam etmekle beraber; 3,82 seviyesi üzerinde oluşabilecek hareketlerin TRY aleyhine piyasa görünümü oluşturabileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda da 3,85 ilk hedef olmakla beraber ABD faiz hareketinin boyutuna bağlı olarak hareketin tepki aralığı da değişim gösterebilecektir. 3,78 seviyesinin altı ise TRY adına nispeten daha emniyetli bir bölgeye işaret edecektir.

Küresel piyasaların ve EM’lerin hareketli olduğu, Türkiye adına stratejik ve diplomatik haber akışının kritik bir zeminde durduğu bu ortamda TRY adına biraz daha temkinli olunmasını öneriyoruz.” noktaları yer aldı.

Yerel unsurları inceleyeceğiz

Geoff Kendrick’in de içerisinde bulunduğu Standard Chartered analistleri, müşterilere yazdıkları notta, gelişen ülke para birimlerine değindi.

Raporda, bankanın yüksek faizli tarafta rand, real ve rubleyi tercih ettiği, düşük faizli tarafta ise baht, zloti ve korunayı tercih ettiği belirtildi.

Analistler, Türk Lirası’nda daha iyimser hale gelinmeden önce ülkedeki yerel unsurların izleneceğini kaydetti.

Yorumlar

Son güncelleme: 16:2013 Şubat 2018
Paylaş Tweet