TL varlıklarda değer kaybı hızlanıyor, tahvil faizleri sert yükselişte

Euro/TL yeni bir tarihi zirveye ulaşırken, Dolar/TL son 3 ayın en yüksek seviyesin çıktı, tahvil faizleri ise sert yükseliş dikkat çekiyor ve endişe yaratıyor
12:4913 Mart 2018
TL varlıklarda değer kaybı hızlanıyor, tahvil faizleri sert yükselişte
Euro/TL yeni bir tarihi zirveye ulaşırken, Dolar/TL son 3 ayın en yüksek seviyesin çıktı, tahvil faizleri ise sert yükseliş dikkat çekiyor ve endişe yaratıyor

Dün küresel piyasalarda doların diğer para birimlerine karşı değer kazanması ve yurt içinde cari işlemler açığı verisinin beklentileri üzerinde gerçekleşmesinin etkisiyle 3,8512 ile bu yılın en yüksek seviyesine çıkan Dolar/TL, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,86 artışla 3,8436’dan tamamladı.

Dolar/TL, bugüne düşüşle başlamasının ardından sabah seansında 3.86’yı aşarak 18 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyesin çıkmış oldu. Gelişen ülke kurları, dolar karşısında dün ve bugün sert kayıplar yaşamazken TL negatif ayrışıyor.

TSI 12.45 civarında Euro/TL ise 4.77 seviyesinde işlem görerek yeni bir tarihi zirveyi kırmış oldu.

TL’de yaşanan bu hızlı düşüşte geçen hafta yüksek gelen enflasyon verisi, Moody’s’in not indirmesi ve dün açıklanan cari açık verisinin etkili olduğunu söylemek mümkün. “Hepsinin bir araya gelmiş olması yatırımcı algısını bozuyor” yorumları piyasada konuşuluyor.

Tahvil/Bono cephesinde neler oluyor?

Tahvil piyasasında devam eden yabancı ağırlıklı satış dalgası ile gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik faiz yüzde 12.75 ile Kasım 2017 sonundan beri yeni zirvede. Tahvil piyasasında yaşanan yükseliş eğilimi ile 10 yıllık gösterge tahvilde geçen hafta başından beri yükseliş 90 baz puana yaklaştı.

Bankacılar tahvil piyasasındaki sert satışlar sonrası bugün gerçekleştirilecek Hazine ihalesinin özellikle talep açısından yakından izleneceğini belirtiyorlardı.

Bugünkü ihalede TCMB 1 milyar 250 milyon dolar tutarında 1 hafta vadeli TL depo karşılığı Döviz depo ihalesi açtığını duyurdu. İhaleye gelen talebe bakıldığında ise ihale tutarının üzerinde bir taleple karşılaşıldığını görüyoruz. Teklif tutarı 1.8 milyar dolar oldu.

İhalede, faiz oranı dolar için yüzde 1,50, TL için yüzde 12,75 olarak ilan edilmişti.

Gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 12.38 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 12.61 oldu.

Gösterge iki yıllık tahvilde bileşik faiz ise ortalama bileşik faiz spot kapanışta yüzde 13.56 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 13.68 oldu.

ABD TÜFE verisine dair beklentiler

Bugün TL tarafında düşüş hızlanırken ABD’den gelecek TÜFE rakamları son derece önemli. Yaklaşan Fed toplantısı öncesinde enflasyonda görülecek yükseliş dolarda değerlenme sağlayabilir ve bu olasılıkta USD/TRY kuru bugün kritik 3,87 direncini test edebilir.

TÜFE’nin de ücretler gibi zayıf gelmesi durumunda dolardaki gerilemeye karşısında USD/TRY kurundaki düşüş sınırlı kalabilir.

 

Yorumlar

Son güncelleme: 12:5013 Mart 2018
Paylaş Tweet