Resesyon riski artıyor mu?

160 milyar dolarlık fon yöneten Bridgewater Associates şirketinin başındaki isim Ray Dalio'nun resesyon riskinin arttığına dair düşünceleri dikkat çekti
12:4213 Şubat 2018
Resesyon riski artıyor mu?
160 milyar dolarlık fon yöneten Bridgewater Associates şirketinin başındaki isim Ray Dalio'nun resesyon riskinin arttığına dair düşünceleri dikkat çekti

Bridgewater Associates fonu kurucusu Ray Dalio pazartesi günü Linkedin Blog’da yayınladığı yazısında Fed’in beklenenden daha güçlü ekonomik verilere ve daha fazla mali harcamaya verdiği tepkilerin bir ekonomik yavaşlamaya neden olabileceğini belirtti.

Dünyanın en büyük fonunu yöneten Dalio “Merkez Bankalarının para politikaları konusunda doğru adımları atmalarının zor olduğu bir dönemde olduğumuzu biliyoruz; ki bununla beraber dengeleyici aksiyonlar da özellikle zor olacak, dolayısıyla önümüzdeki 18-24 aylık süreçte bir resesyona girilmesi riski yükselişte” yorumunu paylaştı.

Dalio açıklamalarında Fed’in verilere ve mali teşviklere nasıl tepki vereceği konusuna odaklandığının sinyallerini verdi.

Yatırımcılar ekonomik veriler güçlenmeye devam ederken, Merkez Bankası’nın parasal genişlemeyi düşüreceği ve faiz oranları daha agresif biçimde artıracağı konusunda endişeliler.

Güçlü ekonomik verilere dair raporların tahvil piyasasında tepki yarattığını ve anlaşılabilir biçimde bunun görüldüğü şekilde hisse senetlerine yansıdığını belirten Dalio, Cuma günü açıklanan mali teşvik politikalarına dair açıklamaların tahvil faizleri için daha fazla ayı görünümü yarattığını dile getirdi. Ve yakında büyük altyapı planlarının açıklanacağını bununla beraber daha fazla bütçe açığı ve bu açığı kapatmak için daha fazla tahvil ihracı görülebileceği tahmininde bulundu.

Ki Dalio’nun saatler öncesinde öngördüğü üzere, ABD Başkanı Donald Trump dün akşam saatlerinde 1.5 trilyon dolarlık altyapı planlarını kamuoyu ile paylaştı.

Dalio piyasanın geneli güçlü 2018’e odaklanmışken kendilerinin 2019 ve 2020 yıllarına Amerika’nın seçim dönemine (öncesine ve sonrasın) odaklandıklarını belirtiyor.

“Açıkçası resesyon olasılığını ve önümüzdeki seçimler öncesi gerçekleşebilecek bir resesyonun nasıl görünebileceği konusunu konuşmamak uygunsuz bir öngörü olur” diyor.

Uzmanlar Dalio’nun görüşüne dair ne dedi?

CNBC yayınına katılan iki farklı ekonomiste Ray Dalio’nun görüşü sorulduğunda Stuart Frankel’den Steve Grasso Fed’in beklenenden daha agresif olmasının kimseye faydası olmayacağını ve yeni Fed Başkanı Powell’ın piyasadaki rallyi öldürmek istemeyeceğini belirtti.

Diğer uzman Advisors Asset Management’tan Scott Colyer ise Fed’in piyasaların yukarı gitmesi yönünde bir sorumluluğu olmadığını ancak Fed’in kendi bilançosu ve piyasa balonlarından korktuğunu belirtti.

Resesyon durumunda birbirimize düşeceğimizden endişeleniyorum

Dalio yılın başındaki açıklamalarında “Ekonomide gerileme yaşarsak birbirimize düşeceğimizden endişeleniyorum.” demiş ve ABD Başkanı Donald Trump’ın son mali teşviklerinin de ekonomik büyümeyle sonuçlanmayacağına inandığını söylemişti.

Dalio, olası bir ekonomik resesyonun kutuplaşan ABD’de iç karışıklığı tetikleyeceğinden endişe ediyor. Dalio’ya göre toplumun bazı kesimleri durağan ücretler ve zenginler için vergi kesintileri karşısında dışlanmış hissediyor.

“Gelir dağılımında en alt yüzde 40’ta kalan kesimin tek sorunu kazançlarının artmaması değil. İş kaybettikleri için uyuşturucu kullanıyor ve intihar ediyorlar. Bu durum zamanımızın en büyük ekonomik, siyasi ve sosyal sorunudur.” demişti.

 

Yorumlar

Son güncelleme: 12:4213 Şubat 2018
Paylaş Tweet