Piyasalar çıldırdı: Altın fiyatı, Dolar ve Euro kurları, tahvil faizinde rekorlar!

Rekor ardına rekor haberlerini takip etmenin bile zorlaştığı piyasada yükselişler nereye kadar devam edecek sorusuyla endişeler de artıyor
13:0115 Mayıs 2018
Piyasalar çıldırdı: Altın fiyatı, Dolar ve Euro kurları, tahvil faizinde rekorlar!
Rekor ardına rekor haberlerini takip etmenin bile zorlaştığı piyasada yükselişler nereye kadar devam edecek sorusuyla endişeler de artıyor

Dün haftaya satıcılı başlayan Türk Lirası, zayıf seyrini sürdürüyor. Sadece kur cephesi değil altın fiyatları ve tahvil tarafında da yeni rekorlar görüyoruz.

Cumhurbaşkanın Erdoğan’ın Merkez Bankası ve para politikasına yönelik açıklamalarıyla birlikte dolar/TL 4.35’li seviyelerden 4.3983’e kadar yükseldi ve tarihi zirvesini yeniledi. Euro da 5.2480 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası’nın (TCMB) kararlarında bağımsız olduğunu ancak yürümenin başının sinyallerini de bir kenara koyamayacağını belirterek, TCMB’nin buna göre adım atacağını söyledi.

İLGİLİ HABERErdoğan BloombergTV’ye konuştu, dolar/TL  4.37-4.38Erdoğan BloombergTV’ye konuştu, dolar/TL  4.37-4.38

Analistler, liradaki sert değer kayıplarını, petrol fiyatlarındaki yükselişi, yaklaşan seçimler öncesi artan kamu harcamaları, ekonomik verilerdeki zayıflamanın yanında, enflasyon ve cari işlemler açığının yüksek düzeylerine bağlıyor. Piyasaların gözü bugün, Hazine’nin çıkacağı iki ihaleye özellikle yabancı yatırımcıların ilgisinde olacak.

Dolar/TL’de iştah sürüyor

“Haftalık periyotta USD/TL kurunda iştah sürüyor.” yorumunu paylaşan İntegral Yatırım Araştırma Departmanı “Kur, 4.3983 seviyesi ile rekorunu tazeledi. Kurda bu seviye direnç noktası olarak takip edilebilir. Bu direnç noktasının üzerine doğru iştahı yeni bir rekor denemesine neden olabilir. Geri çekilmelerde kurun rahatlayabilmesi açısından 4.30 seviyesinin altında kapanışların görülmesi gerekiyor.” diye ekliyor.

10 yıllık tahvil faizinde neredeyse 30 baz puanlık artışla rekor kırıldı

Sadece kur cephesinde değil Türkiye’de 10 yıllık tahvil faizlerinde de rekor görüyoruz. 10 yıllık tahvillerin faizi, 29 baz puan yükselerek rekor kırdı.

Gösterge faiz, Salı günü yüzde 14.19’a ulaştı.

Bankacılar bugün Hazine’nin düzenleyeceği 2 ve 5 yıl vadeli sabit kuponlu gösterge tahvil yeniden ihraçlarının günün en önemli iç gündemi olacağını belirttiler. Bir bankacı, “Hazine tahvillerindeki sert yükselişler sonrasında yabancı talebi yakından izlenecek” dedi.

Ülkede 2 yıllık – 10 yıllıkların getiri eğrisinin ikinci çeyreğin sonuna dek -206 baz puandan -43 baz puana yataylaşması bekleniyor. Eğrinin geçtiğimiz 6 ay boyunca gelmiş olduğu en yatay hal -98 baz puanken, en dik hal -139 baz puan idi.

Altın fiyatı tüm zamanların zirvesini görüp geri döndü

AA Finans Analisti İslam Memiş, yurt içi piyasalarda dolar kurunun yükselişini sürdürmesinin, altının gram fiyatının rekorlar kırmasında etkili olduğunu söyledi.

Altının gram fiyatının, 185 lira seviyesinin üzerinde kalıcı olması durumunda 187 liraya kadar yükselebileceğini belirten Memiş, “Teknik açıdan altının gram fiyatında 182-187 lira bandını takip edeceğiz. Biz 181 lira seviyesinin üzerindeki kapanışları sağlıklı bulmuyoruz. Çünkü dolar kurunun agresif ve spekülatif yükseldiğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Altının gram fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 185,7 liraya ulaşmasının ardından 184,4 liradan işlem görüyor.

Dün dolar kurundaki artışın etkisiyle alış ağırlıklı bir seyir izleyen gram altın, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,93 değer kazancıyla 184,4 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yükseliş eğilimini bugüne de taşıyan dolar kurundan bulduğu destekle günün ilk saatlerinde 185,7 lira ile tarihi zirvesini gördü. Gram altının fiyatı, saat 09.50 itibarıyla 184,4 liradan işlem görürken, Kapalıçarşı’da çeyrek altın 303 lira, Cumhuriyet altını da 1.237 liradan satılıyor.

Asya piyasalarında satış ağırlıklı bir seyir izleyen altının ons fiyatı ise şu dakikalarda önceki kapanışına göre yüzde 0,2 değer kaybıyla 1.311 dolardan alıcı buluyor.

İntegral Yatırım teknik analizinde ons altın fiyatına yönelik olarak “Ons altın kısa vadede izlediği bant hareketinde 1307$ desteğine doğru bir gevşeme hareketi izliyor. Şayet ons altın 1307$ altında kalıcı bir görünüm izler ise satışların 1300$ bölgesine doğru devam etmesi beklenebilir. Buna karşın yukarıda en yakın direnç noktası 1321$ seviyesi olurken, bu noktanın üzerinde kalıcı seyirler görülmedikçe geri dönüşler muhtemel olabilir.” diyor.

Phillip Futures analisti Benjamin Lu, “Altın, yatırımcıların Orta Doğu’da artan şiddet olayları ile ABD’de artan faizler arasında denge kurması ile birlikte şimdilik bir tutunma durumu içinde görünüyor” dedi.

Lu, “Artmakta olan faizler, piyasalarım sıfır faizli varlıklar yerine faiz ödemesi olan varlıklara yönelmesi ile birlikte, yatırımcıların dikkatlerini üzerlerinde topladı. Ancak Orta Doğu’da anlaşmazlıkların potansiyel olarak artması ve bunun yanında NAFTA/ABD-Çin ticaret müzakerelerine ilişkin belirsizlikler altına destek sağlıyor” şeklinde görüş bildirdi.

Yorumlar

Son güncelleme: 13:0515 Mayıs 2018
Paylaş Tweet