Moody’s’den sonra Fitch’ten de Türkiye uyarısı

Fitch Türkiye'nin para politikasına yönelik "aşırı genişlemeci" yorumunu yaptı
15:1515 Mayıs 2018
Moody’s’den sonra Fitch’ten de Türkiye uyarısı
Fitch Türkiye'nin para politikasına yönelik "aşırı genişlemeci" yorumunu yaptı

Gelişmekte olan ülkeler son dönemde Dolar’daki yükselişten darbe üzerine darbe yerken Türkiye için TL’nin değer kaybıyla birleşince sarsıntı daha şiddetli oluyor.

Arjantin bu ülkeler içerisinde para politikasında en sert sıkılaştırma hamlelerini yapmaktan çekinmediği halde Peso’yu kontrol altında tutamazken, ve başka gelişmekte olan ülkelerin Merkez Bankaları’nın adımları manşetleri meşgul ederken, Türkiye Merkez Bankası’nın Dolar/TL’de görülen sert hareketlere karşılık sessizliğini koruması dikkat çekiyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’deki para politikasının “aşırı genişlemeci” olduğu kaydedildi. Açıklamaya göre, Türkiye, 10 gelişen ülke içinde en gevşek para politikasına sahip.

Kurum tarafından yapılan açıklamada, gelişen piyasalardaki para politikası ayarlarının, Fed sıkılaşırken gevşek tarafta olduğu belirtilerek gelişen ülkelerin ortak görüşten daha fazla sıkılaşmaya gidebileceği kaydedildi.

Fitch, 10 gelişen ülkenin çoğunun önümüzdeki iki yıl içerisinde piyasanın öngördüğünden daha fazla sıkılaşmasını bekliyor.

Yorumlar

Son güncelleme: 15:1715 Mayıs 2018
Paylaş Tweet