Kripto paralar yatırım için uygun değil

AB Denetim Otoriteleri ortak yayınladıkları açıklamada kripto paralar konusundaki endişelerini dile getirdiler
13:5113 Şubat 2018
Kripto paralar yatırım için uygun değil
AB Denetim Otoriteleri ortak yayınladıkları açıklamada kripto paralar konusundaki endişelerini dile getirdiler

Avrupa Birliği’nden 3 regülatör kripto paralara dair risklerin farkında olmadan artan alıcı sayısından endişeli olduklarını belirtti.

3 farklı kurumdan oluşan AB Denetim Otoriteleri (Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA), Avrupa Sigorta ve Emeklilik Otoritesi (EIOPA) ve Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA)) yatırımcıları digital paraların yüksek riskli görülmeleri, kanunlara göre düzenlenmiş mekanizmalar olmadıkları ve yatırım aracı olmaya uygun olmamaları konusunda uyardığı belirtildi.

Otoriteler Bitcoin gibi kriptoların oldukça volatil olduğunu ve fiyat balonu olma işaretleri gösterdiğine değindi. Ayrıca insanların yatırımlarının büyük bir bölümünü veya yatırdıkları bütün parayı kaybedebileceklerinin farkında olmaları gerektiğini de eklediler.

Bu digital paraların Avrupa kanunlarınca denetlenmediğini dolayısıyla bir siber saldırı veya işlemlere son verilmesi halinde yatırımcıları koruma altında olamayacaklarını bildirdi.

Avrupa Birliği de bir kaç hükümet kripto paralar konusunda artan endişelerini paylaşıyor.

Örneğin Güney Kore’nin digital para sektörüne yönelik aldığı önlemler piyasalarda spekülasyonları artırdı. Güney Kore kripto para işlemleri için anonim hesaplar kullanılmasını engelleme kararı almıştı. Ek olarak Hindistan Maliye Bakanı Arun Jaitley de kripto paraların kullanımına dair “Hükümet, kripto paraların meşru olduğunu düşünmüyor ve kullanımlarını engellemek için tüm tedbirleri alacak” demişti.

 

Yorumlar

Son güncelleme: 13:5113 Şubat 2018
Paylaş Tweet