“İndirimlerle elimizdeki konut stoğunu eritme şansımız yok”

Konut sektörüne yapılan şok desteklere rağmen sektör temsilcileri eski pembe günlerden uzak olunduğunun sinyallerini veriyorlar
14:0416 Mayıs 2018
“İndirimlerle elimizdeki konut stoğunu eritme şansımız yok”
Konut sektörüne yapılan şok desteklere rağmen sektör temsilcileri eski pembe günlerden uzak olunduğunun sinyallerini veriyorlar

Son iki çeyrektir düşüş trendine giren konut satışlarını canlandırmak adına hükümetin son günlerde attığı adımların ardından, gayrimenkul sektörünün çatı örgütleri GYODER, İNDER ve KONUTDER de 15 Mayıs’tan geçerli olmak üzere peşin ve konut kredili satışlarda yüzde 20 indirim ve yüzde 5 peşinat kampanyası başlattığına dünkü haberlerimizde değinmiştik.

İLGİLİ HABERKonutta %20 indirim kampanyası; kurtaracak mı?Konutta %20 indirim kampanyası; kurtaracak mı?

Yeni inşaat başlangıçlarının yavaşladığı 2018’in ilk çeyreğinde, döviz kurlarındaki artış ve kredi alım faizlerinin artmasının ardından konut satışları da gerilemeye başladı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD), Mart 2018 Sektör Raporu’na göre, alım gücü düşen yurttaşların önceki konut alımlarının ödemelerini yapması 2017 yılının gerisine düştü. Yüzde 50’ye yakın artış gösteren demir fiyatları nedeniyle maliyetlerin arttığı inşaat sektöründe artan konut stokları baş gösterdi.

Cushman&Wakefield tarafından hazırlanan rapora göre bu yılın ilk çeyreğinde 2017’nin aynı dönemine göre cadde mağazaları ve ofis kiraları kura bağlı olarak yüzde 22’ye varan oranlarda geriledi.

Türkiye genelinde konut satışları 2018 Mart’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14 azalarak 110 bin 905 oldu. Böylelikle darbe girişiminin yaşandığı Temmuz 2016’dan bu yana en büyük gerileme kaydedildi. Şubatta, geçen yılın aynı dönemine göre gerileme yüzde 5.4 olmuştu. Sektörde tahsilat endeksi tablosu 2013’ten bu yana sürekli aşağı doğru gitmekte.

Tahsilat konusundaki sıkıntılar ciddi boyutlara ulaşmış durumda.

Sektör temsilcileri eldeki stokların erimesi konusunda umutlu değil

Sektör temsilcilerinin verdiği bilgiye göre, Türkiye’de satılmayı bekleyen 1.5-2 milyon adet civarı birinci el konut stoku bulunuyor. Kampanyanın detaylarının açıklandığı toplantıda konuşan Konutder Başkanı Altan Elmas, “Peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim yapma kararı aldık. Yüzde 20 indirim bizler için çok büyük rakam, çok büyük bir özveri. Tabiri yerindeyse kârlarımızı sıfırlıyoruz… Sektör olarak bunu aylarca devam etme şansımız yok. Elimizdeki bütün stokları böyle indirimlerle kampanyalarla satma şansımız yok” dedi.

Ek olarak muhalefet partileri de konut sektörüne dair eleştirilerini dile getirmekten geri durmuyorlar.  İYİ Partili Gürkan Çakıroğlu inşaat sektöründe mevcut durumda 2 milyon 200 bin inşaat fazlası bulunduğunu söyleyen Çakıroğlu, “Nüfusu Türkiye ile aynı olan Almanya’da 3 bin müteahhit varken, ülkemizde bu rakam 330 bin civarındadır. Bu tablo bile iktidarın sadece inşaat bazlı ve şişirmeli yanlış ekonomi politikasının göstergesidir.” dedi.

Son günlerde arka arkaya atılan sektörü ‘canlandırıcı’ hızlı hamleler inşaat sektöründe yaşanan daralmayla birlikte gelen krizi hükümetin seçim sonrasına ertelediğine dair yorumları beraberinde getirirken, konut kredisi faizlerini yüzde 1’in altına çektirdi. Sektörün durma noktasına geldiğini dile getiren müteahhit Süleyman Gündüz, “İnsanlar önünü göremiyor” diyerek bu adımların işe yaramayacağını söyledi.

Hükümet son iki çeyrektir düşüş gösteren konut satışlarını canlandırmak adına bankalara faiz indirme çağrısı yapmıştı.

Ardından Hükümet geçen günlerde tapu harçlarında indirime gitmiş, bazı konutlarda yüzde 18 olan KDV oranını da yüzde 8’e düşürmüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısının ardından kamu bankaları öncülüğünde bankalar konut kredi faizlerini yüzde 1 sınırının altına çekmeye başlamıştı.

İLGİLİ HABERKonut kredilerinde indirim kararı alan banka sayısı yediye yükseldiKonut kredilerinde indirim kararı alan banka sayısı yediye yükseldi

 

 

 

Yorumlar

Son güncelleme: 14:0416 Mayıs 2018
Paylaş Tweet