IEA: Petroldeki arz fazlası neredeyse silindi

IEA raporunda, OPEC'in petroldeki aşırı arzı silmeye çok yakın olduğunu belirtti
15:1113 Şubat 2018
IEA: Petroldeki arz fazlası neredeyse silindi
IEA raporunda, OPEC'in petroldeki aşırı arzı silmeye çok yakın olduğunu belirtti

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA), OPEC ve müttefiklerinin petroldeki aşırı arzı silme amaçlarına neredeyse ulaştığını, ancak bu çabaların ABD ve diğer üreticilerdeki arz artışı sebebiyle sonuçsuz kalabileceğini bildirdi.

Gelişmiş ülkelerdeki petrol stokları, OPEC ve Rusya’nın arz kısıtlamalarının devreye girmesiyle Aralık ayında altı yıldan daha fazla bir sürenin en büyük düşüşünü sergiledi. Bunun yanı sıra, arz fazlası, daha yüksek tüketim ile de temizleniyor.

UEA, 2018 yılı için küresel talep büyümesi tahminini günlük yaklaşık 100,000 varil kadar artırarak günlük 1.4 milyon varile revize etti.

Kurum tarafından yapılan açıklamaya göre, OPEC’in stratejisi, üç yılın en yüksek seviyesine ulaşan petrol fiyatlarının ABD’deki üretimi artırmasıyla geri tepecek olabilir.

Paris merkezli ajanstan gelen açıklamada, “Üretim kısıtlamaları anlaşmasının başarıya ulaşması, arzın çarpıcı biçimde azalmasıyla birlikte, an meselesi. Yine de, ABD başta olmak üzere OPEC üyesi olmayan ülkelerde hızla artan üretimin talepten daha fazla büyümesi muhtemel” ifadesi kullanıldı.

 

Yorumlar

Son güncelleme: 15:1113 Şubat 2018
Paylaş Tweet