Fed’in Boston Başkanı ABD ekonomisinde aşırı ısınmaya dikkat çekti

Fed Boston Başkanı Rosengren Fed'in faiz artışlarında yavaş hareket ettiğinden endişeli
13:3315 Nisan 2018
Fed’in Boston Başkanı ABD ekonomisinde aşırı ısınmaya dikkat çekti
Fed Boston Başkanı Rosengren Fed'in faiz artışlarında yavaş hareket ettiğinden endişeli

Fed cephesinde faiz artışlarına yönelik sesler yükselmeye başladı ancak bir sonraki toplantıda ne olacağı merakla beklenirken yayınlanan Mart ayı toplantı tutanakları tüm üyelerin bir konuda hem fikir olduklarını gösterdi: “Gelecek aylarda ekonominin güçlenmesi ve enflasyonun yükselmesi bekleniyor”

Son olarak Fed Boston Başkanı istihdam ve ücret verilerine dikkat çekti. Bloomberg haberinde görüşlerine yer verilen Eric Rosengren Fed’in faiz artış hızına dair de yorumlarını paylaştı.

Fed’in Boston Başkanı Eric Rosengren ABD ekonomisine ılımlı büyüme görüntüsü veren “düşük işsizlik – düşük enflasyon” birlikteliğinin çok çabuk bozulabileceğini söylerken, ABD merkez bankasının faiz artışlarında çok yavaş hareket ettiğinden korktuğunu söyledi.

Fed yöneticileri olarak ABD ekonomisinin aşırı teşvike maruz kalarak ücret ve fiyat artışlarının uzun vade için veya finansal istikrar açısından kontrolden çıkmadığına karşı dikkatli olunması gerektiğini sözlerine ekledi.

Finansal kriz yılları boyunca aşırı gevşek para politikasını savunan Rosengren, Fed’in Mart ayında açıkladığı enflasyon ve büyüme beklentilerinin gerçekleşmesini umduğunu sözlerine ekledi. Fed’in 2018 sonu için açıklamış olduğu büyüme tahmini yüzde 2,7 ve enflasyon yüzde 1,9.

60 yaşındaki Rosengren Fed’in Açık Piyasa Komitesi’nin en uzun süredir görev yapan üyesi. Yaptığı açıklamalarla şimdilerde Fed’i daha hızlı bir faiz artış patikasına girmesi konusunda uyarılarda bulunuyor. Fed Mart ayında yaptığı faiz artışından sonra notlarında sene sonuna kadar iki faiz artışı da öngörmekte. Fakat dördüncü bir faiz artışının gereği konusunda tartışmalar zaten sene başından bu yana yapılmakta. Bu dördüncü faiz artışının gerekli olabileceğinden bahseden Rosengren yine de ekonomide durgunluk etkisi yaratmamak adına işsizlikle ilgili verilerin dikkatle izlenmesi gerektiğini söylüyor.

Fed’in en favori enflasyon göstergelerinden olan ücret artışlarındaki ılımlı yükseliş şimdilik işsizlik oranının tarihi seviyelere düşmesine rağmen enflasyon yaratmakta gecikeceği varsayımını destekler görüntüde. Rosengren işe bu noktada hatalı tahmin yapılmış olabileceğini düşünüyor. Boston Fed Başkanına göre sıkılaşan emek pazarına şirketler şimdilik ücret artışları yerine ücret dışı fayda paketlerini iyileştirerek cevap vermiş durumdalar. Şimdiyse sıra ücret artışlarına gelmiş olabilir Rosengren’e göre. İşsizlik oranı sürdürülemez düşük seviyelerde giderken, Fed’in ayağını gaz pedalından çekmesi yetmeyecek; aynı zamanda frene de daha sert şekilde basması gerekecek.

Rosengren’e göre bir aşamada ABD’nin işsizlik oranını sürdürülebilir bir seviyeye yükseltmek gerekecek. Bu da zaten Fed açısından çok daha sıkı bir para politikası gerektiğini göstermekte.

Yorumlar

Son güncelleme: 13:3915 Nisan 2018
Paylaş Tweet