Fakıbaba’dan et ithalatı ve şeker fabrikalarına dair çarpıcı açıklamalar

Fakıbaba bir yandan şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde yer alabileceklerini açıklarken, bir yandan da Rusya ile ticaret ilişkilerine değindi
15:5612 Mart 2018
Fakıbaba’dan et ithalatı ve şeker fabrikalarına dair çarpıcı açıklamalar
Fakıbaba bir yandan şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde yer alabileceklerini açıklarken, bir yandan da Rusya ile ticaret ilişkilerine değindi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye’nin et ihtiyacından değil de, siyasi olarak et alımı yaptığını söyledi.

Rusya’dan kırmızı et, süt ve deniz ürünleri ithalatına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fakıbaba, “Süt ile ilgili olarak süt fazlalığımız var. İthalat olacak mı şu anda bilmiyorum. Ülkeler bazen siyasi olarak birbirleri ile alışveriş yapmak zorunda kalıyorlar” dedi.

Fakıbaba şöyle konuştu:

“Sütü ve su ürünlerini ilk defa duyuyorum. Siyasi bir karar varsa bunun arkasında şu anda bilemiyorum. Genelde ülkelere gittiğimizde ithalat ve ihracat şeması ortaya çıkıyor. Ülkelerle bir yerde anlaşmak zorunda kalıyorsunuz. Süt ve su ürünleri ile ilgili bilmiyorum ama et ile ilgili konuşulduğunu biliyorum.

Türkiye’nin çok büyük et ihtiyacından değil de genelde siyasi olarak ihracat yaptığınız ülkelerden ithalat da yapmak zorunda olduğunuz için bazı kalemlerde ister istemez böyle şeyler gündeme gelebiliyor. İthal edilecek bile olsa büyük seviyelerde değil küçük seviyelerde olur”

Fakıbaba ayrıca şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde bakanlık olarak yer alabileceklerinin mesajını verdi.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle daha fazla küspe üretileceğine, üretimin artacağına ve fiyatların düşeceğine inandığını ifade eden Bakan Fakıbaba, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak biz de talipli olacağız.

Şartlarımız uyduğu takdirde Tarım Kredi Kooperatifleri olarak birkaç fabrikayı biz almayı düşünüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devleti, AK Parti hükümeti mutlaka halkın lehine olan kararları alan bir hükümettir.

Bu kararların doğru olduğuna yürekten inanıyorum. Şeker fiyatları düşecektir, çiftçimiz daha mutlu olacaktır, sayı artacaktır, üretim artacaktır ve nişasta bazlı şekerle rekabet oranımız çok daha iyi olacaktır, nişasta bazlı şekere ihtiyaç daha fazla azalacaktır.

Çünkü fiyatları düşürmüş olacağız. Bu bağlamda inandığım şeyi söylüyorum, bu şekilde özelleştirmenin Türkiye’ye, çiftçiye zararı yoktur, faydası vardır” dedi.

8’i özel bazı kooperatiflerin elinde, 25 tane de devletin elinde fabrika olduğuna dikkat çeken Bakan Fakıbaba, “Bu 8 özel fabrika 1 milyon ton, bizim elimizdeki 25 fabrika ise 1 milyon 400 bin ton şeker üretiyor.

Devlet olarak özel sektörle yarışmak zorundasınız.

O zaman biz Türkiye’deki bütün özel sektörleri kapatalım… Bu doğru bir olay mı? Rekabetin olması lazım. Bütün şeker fabrikaları özelleştirilsin mi? Hayır. Stratejik ürünlerde mutlaka devletin regülasyon görevini yapması lazım” diye konuştu.

Özelleştirilen fabrikalara belirli kotalar verileceğine dikkati çeken Fakıbaba, “Fabrikalar kotaları kullanmadıkları takdirde, bu kotalar tekrar devletin fabrikalarına geçecektir.

Orada çalışan işçilerin haklarına hiçbir şey olmayacaktır” ifadesini kullandı.

Yorumlar

Son güncelleme: 15:5612 Mart 2018
Paylaş Tweet