Erdoğan ateşe benzin döktü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İngiltere ziyareti esnasında yatırımcılara güven vermek yerine akıllardaki "TL varlıklara neden yatırım yapalım?" sorusunu daha endişeli bir boyuta taşıdığı belirtiliyor
13:3316 Mayıs 2018
Erdoğan ateşe benzin döktü
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İngiltere ziyareti esnasında yatırımcılara güven vermek yerine akıllardaki "TL varlıklara neden yatırım yapalım?" sorusunu daha endişeli bir boyuta taşıdığı belirtiliyor

İngiliz Financial Times gazetesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İngiltere gezisinden çarpıcı ekonomik notlar aktardı. Dün Bloomberg ve BBC ile röportajlar yapan Cumhurbaşkanı aynı zamanda banka ve yatırım fonlarının üst düzey yöneticileri ile de bir öğlen yemeğinde bir araya geldi.

Bu buluşma sonrası çeşitli kaynaklarla görüştüğünü aktaran gazete, topladığı duyumları “Yatırımcılar Türkiye iştahlarını kaybetmeye başlıyor” başlıklı haberde yayınladı.

Haberde “Bankalar ve yatırım fonları, üst düzey temsilcilerini Erdoğan’la yemeğe gönderdiğinde muhtemelen Türkiye Cumhurbaşkanı’nın ülkesine yatırım için güven vermesini bekliyorlardı” diyor ve görüştüğü kaynakların bu görüşmeye dair endişeli tavırlarını ortaya koyuyor.

“Yatırımcılar Bloomberg’in Londra Bürosu’nda Pazartesi günü yenen öğle yemeğinden paralarını Türk Lirası’na, hisse senetlerine veya kamu tahvillerine yatırmak için herhangi bir neden kalıp kalmadığını merak ederek ayrıldı” diyor ve şöyle devam ediyor “Erdoğan’ın mesajı tavizsizdi. Gelecek ay yeniden seçilmeyi uman Cumhurbaşkanı, faiz artırımına kararlılıkla karşı olduğunu net bir şekilde söylemesinin dışında, para politikasını daha sıkı kontrol etmeye niyetliydi. Yatırımcılar, aylardır cumhurbaşkanına imkân tanıyor, Türkiye’nin güçlü bankacılık sistemi ve mali disiplini nedeniyle artan cari açığını ve yüksek enflasyonunu görmezden geliyorlardı. Varsayımları, cumhurbaşkanının faiz artırımına karşıtlığını tekrarlamasına karşın, Merkez Bankası’nın ‘doğru şeyi’ yapacağıydı.”

Londra’dan stratejist Tim Ash de Erdoğan’ın para politikasında sıkılaşmaya gitmek konusunda isteksiz bir görüntü çizmesinin yabancı yatırımcıyı ikna etmeyeceği görüşünde:

“Şu an için yabancı yatırımcı için asıl endişe Türkiye ekonomisinin fazla ısınıp ısınmadığı ya da para politikasının uygun olup olmadığı.

“Piyasalar yüksek faiz ile ekonominin yavaşlamasını ve bunun enflasyonun düşürülmesinde etkin olmasını istiyor. Erdoğan’ın sıkılaşmaya istekli olduğu konusunda ikna etmek adına çok bir şey yaptığını düşünmüyorum, daha çok büyümeden yana görünüyor.”

Görüşmeye katılan bir kaynağın ‘Cumhurbaşkanı temel faiz oranı teorisine inanmazken, bir ülkeye nasıl yatırım yapabilirsiniz? Türkiye neredeyse yatırım yapılamaz gibi gözüküyor” dediğini aktaran gazete, Türkiye’nin meseleye hiç böyle bakmadığını ve hükümet yanlısı bir gazetenin öğlen yemeğini “18 trilyon dolarlık toplantı” başlığıyla duyurduğunu belirtiyor.

Fidelity International adlı yatırım kuruluşundan Portföy yöneticisi Paul Greer da “Türkiye’nin akut zayıflıklarının olduğu bir dönemde Erdoğan ateşe benzin döktü” diyor.

Financial Times, Erdoğan’ın düşünce kuruluşu Chatham House’da yaptığı özel toplantıya katılan uzmanların da benzer bir şaşkınlık yaşadığını ve cumhurbaşkanının toplantıya katılanlardan “düşük faiz oranlarının düşük enflasyon getirdiğini lütfen öğrenmelerini istediğini” yazıyor.

Gazete, toplantıya katılanlardan birinin ‘Böyle şeyler duyunca cidden merak ediyorsunuz.” dediğini, bir diğerinin “Artık umut yok. Artık kimseyi dinlemiyor gibi görünüyor” şeklinde konuştuğunu aktarıyor.

Erdoğan’ın Bloomberg televizyonuna verdiği röportajda söylediği “”Bir defa siz devlet başkanısınız. Halk para politikalarıyla ilgili konularda kimi sorumlu tutar? Bunu Başkan’a soracağına göre para politikalarında etkili olan bir Başkan görüntüsü vermeye mecburuz.” şeklindeki sözlerini de yansıtan makale, son üç ayda yüzde 15 değer kaybeden TL’nin dolar karşısındaki değerinin dün bir noktada rekor derecede düşük seviyelere indiğini belirtiyor.

İLGİLİ HABERErdoğan BloombergTV’ye konuştu, dolar/TL  4.37-4.38Erdoğan BloombergTV’ye konuştu, dolar/TL  4.37-4.38

İLGİLİ HABERDövizde Kusursuz Fırtına: Erdoğan, petrol, dolar ve faizlerDövizde Kusursuz Fırtına: Erdoğan, petrol, dolar ve faizler

İLGİLİ HABERPiyasalar çıldırdı: Altın fiyatı, Dolar ve Euro kurları, tahvil faizinde rekorlar!Piyasalar çıldırdı: Altın fiyatı, Dolar ve Euro kurları, tahvil faizinde rekorlar!

İLGİLİ HABERTürkiye içten içe yanmaya başlayan bir krizin eşiğindeTürkiye içten içe yanmaya başlayan bir krizin eşiğinde

Yorumlar

Son güncelleme: 13:3316 Mayıs 2018
Paylaş Tweet