Dudley Fed’in 3 kez faiz artırımına destek sinyali verdi

New York Fed Başkanı Dudley kademeli faiz artışına destek olacağını belirtirken, ABD'nin mevcut mali görünümünün sürdürülebilir olmadığını dile getirdi
13:5612 Ocak 2018
Dudley Fed’in 3 kez faiz artırımına destek sinyali verdi
New York Fed Başkanı Dudley kademeli faiz artışına destek olacağını belirtirken, ABD'nin mevcut mali görünümünün sürdürülebilir olmadığını dile getirdi

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şube Başkanı William Dudley, bankanın faiz artışı yapmasını desteklemeye devam edeceğini söyledi. Federal Açık Piyasa Komitesinde (FOMC) Dudley’in oy hakkı bulunuyor.

Piyasa beklentileri de Fed’in bu yıl 3 kez faiz artışı kararı alabileceği yönünde. Hatta Goldman Sachs 4 kez artış bile olabileceği öngörüsünü paylaşmıştı.

İLGİLİ HABERGoldman Sachs 2018'e dair en önemli 10 soruyu cevapladıGoldman Sachs 2018’e dair en önemli 10 soruyu cevapladı

New York’taki Menkul Kıymetler Endüstrisi ve Finansal Piyasalar Birliği toplantısında konuşan Dudley, Fed’in faiz artırım ve ABD’de Kurumlar Vergisinin düşürülmesi konularında değerlendirmelerde bulundu.

Kademeli artışı destekleyecek

ABD’de enflasyon oranının Fed’in hedefi olan yüzde 2’lik seviyenin altında olmasına rağmen bunun olumlu ekonomik büyüme görünümü tarafından telafi edildiğine inandığını anlattı.

ABD’de finansal koşulların düzeldiğini ve Fed’in faiz artırımı ihtimalinin güçlü olmaya devam ettiğini belirten Dudley, “Parasal uyum politikasını kademeli olarak kaldırmayı desteklemeye devam edeceğim.” ifadesini kullandı.

Vergi kesintilerinin büyük bölümü tasarrufa ayrılacak

Dudley, Donald Trump hükümetinin geçen ay kabul edilen ve ülkede Kurumlar Vergisi oranını yüzde 35’ten yüzde 21’e indirecek vergi reformu yasasına da değindi.

Yapılacak vergi kesintilerinin büyük bölümünün kurumsal sektör ve yüksek gelirli hanelerin büyümesine neden olacağını kaydeden Dudley, “Bu demek oluyor ki vergi kesintilerinin büyük kısmı tasarrufa ayrılacak yani harcanmayacak.” dedi.

ABD’nin mevcut mali görünümü sürdürülebilir değil

ABD’nin şu anki mali yönünün sürdürülebilir olmadığını vurgulayan Dudley, “Uzun dönemde bütçe hesaplamalarını görmezden gelmek faiz oranlarını yukarı çekme riskini arttırır, özel sektör yatırımlarına yer bırakmaz ve ülkenin kredi değerini azaltır.” diye konuştu.

Trump hükümetinin vergi reformu yasasını eleştiren uzmanlar, bunun ABD federal hükümetinin gelirlerini azaltarak bütçe açığının yükselmesine neden olacağını savunmuştu.

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Dudley, Fed’in 2018’de 3 faiz artırımına gitmesinin mantıksız olmadığını kaydetti.

Dudley, “Eğer Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Aralık ayında açıkladığı son Ekonomik Projeksiyonlar Özeti’ne bakarsanız, medyan tahmini 2018’de 3 faiz artırımına gidileceği şeklindeydi ve bu mantıksız bir başlangıç noktası gibi durmuyor,” dedi.

Dudley, “Bu, görünümün nasıl evrildiğine bağlı. Eğer ekonomi düşündüğümüzden daha güçlüyse, eğer enflasyon daha hızlı yükselirse,açık bir biçimde söylediğimizden daha fazlasını yapacağımızı düşünebilirim. Eğer ekonomi düşündüğümüzden daha zayıf ise ya da enflasyon inatçı bir şekilde düşük kalırsa, düşündüğümüzden daha azını yapabiliriz” şeklinde görüş bildirdi.

65 yaşındaki Dudley, Fed’de 10 yıl görev yaptıktan sonra, New York Fed yerine birini bulduğunda emekli olmayı planlıyor. Dudley’in yerine getirilecek aday için çalışmalar devam ediyor.

 

Yorumlar

Son güncelleme: 13:5612 Ocak 2018
Paylaş Tweet