Çin ekonomisinde momentum kaybı

Çin ekonomisi bir yandan ABD ile yaşanan ticari gerginliklerle uğraşırken bir yandan da uzun süredir konuşulan büyümedeki momentum kaybının işaretlerini hissediyor
15:0216 Mayıs 2018
Çin ekonomisinde momentum kaybı
Çin ekonomisi bir yandan ABD ile yaşanan ticari gerginliklerle uğraşırken bir yandan da uzun süredir konuşulan büyümedeki momentum kaybının işaretlerini hissediyor

Çin’de perakende satışları ve yatırım büyümesi geçtiğimiz ay beklentilerin altında kalırken, sanayi üretiminin resmi verilere göre beklentilerin üzerinde bir artış gösterdiği açıklandı.

Son dönemde ABD ile arasındaki ticari gerginlikler sebebiyle bolca manşetlerde yerini alan Çin ekonomisine dair bu son veriler (sanayi üretimindeki artışa rağmen) ekonomik yavaşlama konusundaki sinyalleri kuvvetlendirdiği yönünde yorumlara neden oldu.

Sabit kıymet yatırımları 1999’dan bu yana en yavaş genişlemesini gösterirken, perakende satışlarındaki yükselişin de son 4 ayın en düşük seviyesinde kaldığı görüldü. Bu verileri özellikle de ticari korumacılık davranışlarının yükselişte olduğu bir dönemde, zaten uzun süredir beklenen Çin ekonomisine dair yavaşlamanın kendini göstermeye başladığı şeklinde yorumlandı.

Para politikasında gevşeme bu yıl içerisinde gelebilir

Capital Economics’in Kıdemli Çin Ekonomisti Julian Evans-Pritchard veriler sonrası notunda “Sanayi aktivitelerinde artan çevre kirliliği kontrollerinin bir nebze gevşemesi ile birlikte iyileşme görülüyor. Ancak açıklanan verilerin geri kalanı ekonomide momentum kaybını gösteriyor. Azalan kredi yaratma becerisi ile birlikte yerel tüketimin de yumuşamaya devam ettiği görülüyor.”

Capital Economics Çin’in büyümesinde çok sert bir iniş yaşanmaması için uzun zamandır beklenen para politikasındaki gevşemenin bu yılın sonlarına doğru geleceği beklentisi taşıyor.

Her ne kadar ABD ve Çin, Donald Trump’ın Çinli telekomünikasyon ekipmanı üreticisi ZTE Corp.’a yardım eli uzatmasının ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ekonomi başdanışmanını Washington’a gönderme kararının ardından maliyetli bir ticaret savaşından kaçınma isteğinin sinyallerini verdiği düşünülse de, Trump’ın ani çıkışları ve geri dönüşleri olası bir gerginlik ihtimalinin tamamen ortadan kalkmadığını düşündürüyor.

Son gelişmelerde ise geçtiğimiz haftalarda ABD’nin Pekin’e yolladığı heyetle başlayan ticaret diyaloğu bu hafta Washington’a taşındı.

Devlet Başkanı Xi Jinping’in bir numaralı ekonomi danışmanı Liu He’nin başkanlığındaki Çinli heyet, temaslarda bulunmak üzere ABD’de bulunuyor. South China Morning Post’un Beyaz Saray kaynaklarına dayandırdığı haberde, Çinli heyetin, yüksek gümrükle cezalandırılacak Çin ürünleri listesine son hali verilmeden hemen önce geldiği ifade ediliyor.

Yorumlar

Son güncelleme: 15:0516 Mayıs 2018
Paylaş Tweet