Beklenen ABD enflasyon verisine dair uzmanlar ne diyor?

Günün dış piyasalarda en merakla beklenen verisi olan ABD enflasyona verisi öncesi beklentiler nasıl şekilleniyor?
15:0013 Mart 2018
Beklenen ABD enflasyon verisine dair uzmanlar ne diyor?
Günün dış piyasalarda en merakla beklenen verisi olan ABD enflasyona verisi öncesi beklentiler nasıl şekilleniyor?

Fed’in 21 Mart toplantısı öncesi bu yılki faiz artırımlarına ilişkin tahminlerin 2 ila 5 arasında oldukça geniş bir aralıkta bulunması enflasyon verisinin önemini daha da artırıyor. Beklenti enflasyonun şubatta yıllık bazda yüzde 1.8 artacağı yönünde.

Uzmanlar, enflasyonun beklentiler üzerinde gerçekleşmesi durumunda dolar/TL’de 3.87 direncinin kırılabileceğini, aşağı durumda ise geri çekilmelerin sınırlı kalabileceği görüşünde.

Konuya ilişkin Tacirler Yatırım Başekonomisti Özlem Bayraktar Gökşen ABD enflasyon verisinin beklentinin çok üzerinde gelmesinin gelişen ülke para birimlerine olumsuz etki yapacağını belirterek Cuma günü açıklanan ücret verisinin enflasyon endişelerini bir nebze dindirdiğini söyledi.

ABD’de bugün açıklanacak enflasyon verilerine ve piyasalara olası etkisine dair değerlendirmeler yapan Gökşen, şunları söyledi:

“ABD enflasyon verisinin çok yüksek gelerek ABD Merkez Bankası’nın beklenenden hızlı bir faiz artırımı yapabileceğine yönelik endişeler, ücret verisinin beklenenden zayıf gelmesiyle bir nebze rahatladı.

“Eğer bugün ABD enflasyon verisi beklenti üzerinde gelirse dolar endeksinde yukarı yönlü bir hareket görürüz ve bu gelişmekte olan ülke para birimlerine olumsuz yansır.

Dolar/TL 3.80-3.85 bandındaki seyrine devam eder

“Dolar/TL için kısa vadeli öngörümüz 3.80-3.85 bandındaki seyrini sürdüreceği.

“Tam tersi beklenenin altında bir enflasyon gelmesi ise gelişen piyasaları bir nebze rahatlatır. Fakat artık verilerin etkisi çok kısa süreli oluyor. Belirli bir etki olması için verinin beklentiye göre çok yüksek veya çok düşük gelmesi gerekiyor.” dedi.

Yorumlar

Son güncelleme: 15:0013 Mart 2018
Paylaş Tweet