Bankacılık krizi riski altındaki üç ülke

İsviçreli kurum BIS'in yayınladığı raporda bankacılık krizi riski taşıyan üç ülkeye dikkat çekiliyor: Çin, Kanada ve Hong Kong
14:1912 Mart 2018
Bankacılık krizi riski altındaki üç ülke
İsviçreli kurum BIS'in yayınladığı raporda bankacılık krizi riski taşıyan üç ülkeye dikkat çekiliyor: Çin, Kanada ve Hong Kong

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS-Bank of International Settlements), Çin, Kanada ve Hong Kong’un bankacılık riskiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

CNBC’nin haberine göre, bankanın üç aylık değerlendirme raporunda üç ülkenin dünyada en fazla bankacılık riski yaşayan ülkeler olduğu belirtildi.

Bu üç ülkede olası bir krize dair ön belirtiler görüldüğü kaydedilen raporda, Çin’in borcunun sistemde çöküşe yol açabilecek seviyeyi geçtiği, bu durumun ülkedeki bankaları risklere daha açık hale getirdiği vurgulandı. Son yayınlanan raporlarda ortaya çıkan veriler kredi borçlarının borçlananların gelirlerinin karşılayabileceğinden çok daha yüksek seviyelere çıktığını gösteriyor.

Kanada ve Hong Kong’daki riskin ise büyük oranda konut fiyatlarındaki hızlı artıştan kaynaklandığı belirtildi.

Kanada ve Çin Merkez Bankaları konuya yönelik açıklamada bulunmazken Hong Kong Para Kurulu’ndan bir yetkili görüş bildirdi. Hong Kong cephesinde macro ölçüde tedbirlerin bankacılık sektörünü güçlendirmek için uygulamaya konulduğunu ve bankacılık sisteminin sağlıklı, streslerle baş edebilecek yetiye sahip olduğunu belirtti.

Her ne kadar BIS bankacılık krizine yönelik bu araştırmasına yönelik biz sadece geçmiş deneyimlere ve verilere dayanarak yorum yapıyoruz, biz söyledik diye kriz çıkacak değil mesajını ılımlı biçimde vermeye çalışsa da Çin bankacılık sektörüne yönelik kriz uyarısında IMF de bulunmuştu.

Aralık ayında yayınlanan raporunda IMF Çin’in finansal sistemine yönelik olarak özellikle borçluluk oranlarında hızlı artışa dikkat çekmişti.

Çin’in 2017 yılında hız verdiği sektöre yönelik artan kontroller ve yeni regülasyonlar bu riskleri ne kadar ortadan kaldırabilecek ve etkili olabilecek merak konusu.

Yorumlar

Son güncelleme: 14:1912 Mart 2018
Paylaş Tweet