Avrupa ve İngiltere anlaşamazsa Brexit’in maliyeti can yakacak

Brexit'in maliyetinin AB ve İngiltere için anlaşmaya varılamazsa 80 milyar dolar gibi ciddi bir boyuta ulaşabileceği belirtildi
15:1512 Mart 2018
Avrupa ve İngiltere anlaşamazsa Brexit’in maliyeti can yakacak
Brexit'in maliyetinin AB ve İngiltere için anlaşmaya varılamazsa 80 milyar dolar gibi ciddi bir boyuta ulaşabileceği belirtildi

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması bir anlaşma olmadan gerçekleşirse, en büyük zararı finans sektörü görecek ve iki tarafın yıllık zararı 58 milyar sterlin (80 milyar dolar) artacak.

CNBC’de yayınlanan habere göre, yönetim danışmanlığı şirketi Oliver Wyman ve hukuk şirketi Clifford Chance tarafından hazırlanan ve bugün açıklanan bir rapora göre İngiltere dışındaki 27 AB üyesi ülke her yıl gümrük vergileri ve gümrük dışı engeller olarak 32 milyar sterlin ödemek zorunda kalacaklar.

Buna karşılık AB’ye mal satan İngiliz ihracatçılar da yılda 27 milyar sterlin ödeyecekler.

İngiltere’nin 2019’da birlikten ayrılmasından önce bir anlaşma yapılamazsa taraflar, Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallarına ve gümrük vergilerine tabi olacaklar.

Rapora göre eğer İngiltere gümrük birliğinin uygulanacağı bir sistemde kalırsa, iki tarafın da yükleneceği yıllık gider yarı yarıya azalacak.

Ancak Başbakan Theresa May gümrük birliği içinde kalınmasına karşı çıkıyor çünkü bu, ülkesinin Çin ve Hindistan gibi hızlı büyüyen ekonomilerle ikili ticaret anlaşmaları yapmasına engel olacak.

En ağır hasarı finansal hizmetler alacak

Rapora göre İngiltere’nin anlaşma olmadan AB’den çıkması halinde uğrayacağı zarar beş ana sektör tarafından yüklenilecek: finansal hizmetler, otomobil, tarım-yiyecek-içecek, tüketici malları, kimyasallar-plastik.

Bunlardan an ağır hasarı alacak olan ise finansal hizmetler çünkü otomotiv ve havacılık gibi iç tüketiciye ya da yan sanayiye yönelme imkanı olmayan bu sektör, müşterilerine hizmet verebilmek için AB ülkelerinde faaliyete geçmek zorunda.

İngiltere merkez bankası, finans sektöründen 10 bin kişinin Brexit nedeniyle gelecek yıl sonuna kadar ülkeden gidebileceğini söyledi.

İngiltere’nin 29 Mart 2019’da Avrupa Birliği’nden ayrılması bekleniyor.

İLGİLİ HABERBrexit çıkmazıBrexit çıkmazı

Yorumlar

Son güncelleme: 15:1512 Mart 2018
Paylaş Tweet