AMB’sına yönelik sıkılaşma beklentilerinin içi boş değil

Bugün açıklanan Avrupa Merkez Bankası son toplantı tutanakları sözel yönlendirmenin değişebileceğine dikkat çekti
23:0911 Ocak 2018
AMB’sına yönelik sıkılaşma beklentilerinin içi boş değil
Bugün açıklanan Avrupa Merkez Bankası son toplantı tutanakları sözel yönlendirmenin değişebileceğine dikkat çekti

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) son para politikası toplantısının tutanaklarına göre bankanın gelecekteki sözlü yönlendirmesi, ekonominin gelişmesiyle birlikte kademeli olarak değişecek. Söz konusu değişim bu yıl kadar erken bir zamanda değerlendirilebilir.

AMB’nin Perşembe günü yayınlanan 13 – 14 Aralık toplantısına ilişkin tutanaklarda “ABD Yönetim Konseyi’nin iletişiminin kademeli olarak gelişmesi gerektiği yönündeki görüş, üyeler arasında çok yaygın.” ifadesi yer aldı.

Raporun yayınlanmasının ardından euro, dolar karşısında yarım cent yükseldi ve Frankfurt saatiyle 13:36’da 1.1985 seviyesinden işlem gördü. Almanya hazine tahvilleri değer kazandı.

Uzman yorumları arasında Kapital FX’den Enver Erkan “Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) tahvil alım programını yıl içinde yeniden değerlendirecek olması ve sözlü yönlendirmenin kademeli olarak değişebileceğine dair görüşleri ortaya koyan tutanaklar ile beraber son dönemde artan ECB sıkılaşma beklentilerinin içinin hiç de boş olmadığını görmüş olduk. Bugün ECB’nin söylem değiştirebileceğine dair işaretlerin alınmasıyla EUR an itibariyle 1,2030 seviyelerinde seyrediyor. Avrupa tahvil faizlerinde hızlı yükselişler söz konusu, Alman 10 yıllıkları da %0,58 seviyesine gelmiş durumda.

ekonomik toparlanma devam ettikçe ECB’de Almanya’nın başını çektiği şahinler güç kazanmaya devam edecek. Beni sadece ekonomik toparlanmanın tabana yayılması etkisinin Avrupa’ya genel olarak getirdiği hantal yapı düşündürüyor.

ECB şahinleri ücret artışları kanalıyla bu zayıflığın zamanla ortadan kaldırılacağını düşünüyorlar. Aslında orada da Fed gibi klasik Philips eğrisi yaklaşımı var. Temkinli kısım ise, enflasyon görülmeden faiz artırılmamasından yana. ECB’nin resmi beklentileri 2018’de bir zayıflığa işaret ediyor, bu bakımdan sıkılaşmanın Fed ile eşit seviyede olmayacağını düşünenlerdenim. Ancak, sözlü yönlendirme de bir politika aracıdır ve ekonomik toparlanmanın devamı bu sözlü yönlendirmenin gücünü daha da artıracaktır. Mantıksal olarak ise faiz artışını mevcut şartlarla 2018 yılsonundan önce görmemek lazım.” diyerek konuya ilişkin görüşlerini paylaştı.

Yorumlar

Son güncelleme: 23:0911 Ocak 2018
Paylaş Tweet