ABD’nin İran cephesinde ikinci yaptırım hamlesi

ABD Hazine Bakanlığı 7 Ağustos'ta ABD'nin İran Hükümeti'nin ABD doları satın almasına veya tedarik etmesine yaptırım uygulanacağını açıkladı
21:4715 Mayıs 2018
ABD’nin İran cephesinde ikinci yaptırım hamlesi
ABD Hazine Bakanlığı 7 Ağustos'ta ABD'nin İran Hükümeti'nin ABD doları satın almasına veya tedarik etmesine yaptırım uygulanacağını açıkladı

Trump yönetimi İran’ı uluslararası finans sisteminden daha da izole etmek için İran Merkez Bankası Başkanı’nı terör listesine aldı. İran Merkez Bankası Başkanı Veliullah Seyf, Hizbullah’a milyonlarca dolar transfer etmekle suçlanıyor. Seyf, ”özel olarak yetiştirilmiş bir global terörist” nitelemesi ile yaptırım listesine alındı.

Yaptırım listesine Irak’ın El Bilad İslami Bankası ile Başkanı Aras Habib Kerim de konuldu. El Bilad, İran Devrim Muhafızları adına milyonlarca doları Hizbullah’a transfer etmekle suçlandı. Hizbullah yetkilisi Muhammed Kasır da listeye eklendi.

ABD Hazine Bakanlığı, yeni yaptırımlarla İran’ın bankacılık ağı üzerinden uluslararası operasyonlarını finanse etmesini sekteye uğrattıklarını savundu

Hizbullah’a finansal yardım yapılıyordu

Bakanlık şu açıklamayı yaptı:

”Hazine Bakanlığı Yabancı Mal Varlıklarını Kontrol Ofisi, İran Merkez Bankası’nın başkanı ve üst düzey bir yetkilisini, Irak merkezli bir banka ile başkanını, Hizbullah’ın kilit önemdeki bir yetkilisini yaptırım kapsamına aldı. Bunların hepsi, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü adına milyonlarca doları Hizbullah’a transfer ediyordu.”

Hazine Bakanı Steven Mnuchin, İran’ın bir nuamaralı bankacılık yetkilisi Seyf hakkında ‘Hizbulah gibi terör örgütlerinin finanse edilmesini sağlamak için İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü ile birlikte komplo kurmak’ gibi Tahran ve direniş güçleri açısından ancak gülünç olabilecek bir suçlama ortaya attı.

Seyf ile iş yapanlara da yaptırım uygulanacağı belirtildi. Bu Banka ve Seyf ile iş yapanlar da ABD finansal sisteminden men edilecek.

İran Merkez Bankası şimdilik kapsama alanında değil ama…

Açıklamaya göre yaptırımlar doğrudan İran Merkez Bankası’nı kapsamıyor. Ancak İran’ın pek çok para transfer işlemi, özellikle dolarla yaptığı işlemler engellenecek.

Hazine Bakanı Mnuchin ”ABD, İran’ın giderek daha utanmazca şekilde uluslararası mali sistemi suistimal etmesine izin vermeyecek. Uluslararası toplum, İran’ın terörist vekillerine mali destek sağlamaya yönelik sahtekarca çabalarına karşı tetikte olmalı” dedi.

Avrupa’ya da tehdit

Bu açıklama, Trump yönetiminin sadece Amerikan şirketlerinin değil, Avrupa ve diğer küresel şirketlerin İran’la iş yapmasını engelleyeceği anlamına geliyor. Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da pazar günü CNN’e demecinde, Avrupalıların çıkarlarını korumak istiyorlarsa Amerikan yaptırımlarına uymaları gerektiğini, aksi takdirde Amerikan yaptırımlarına maruz kalacaklarını söyledi.

Varan 2

ABD Hazine Bakanlığı, yeni yaptırımların, Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilme ve İran Devrim Muhafızları’na karşı saldırgan kampanya yürütme kararı çerçevesinde getirildiğini belirtti. Bu, Trump’ın geçen hafta anlaşmadan çekilmesinden beri alınan ikinci yaptırım kararı.

 

 

 

Yorumlar

Son güncelleme: 21:5015 Mayıs 2018
Paylaş Tweet