Seçim anketlerinde ŞOK gelişmeler var

ParaAnaliz olarak her türlü manipülasyon ve yönlendirmeden kaçınarak seçim anketlerini objektif şekilde okurlarımıza yansıtmaya kararlıyız. Köşe yazarlarımızın görüşleri kendilerini bağlar […]
06:0616 Mayıs 2018
Seçim anketlerinde ŞOK gelişmeler var
ParaAnaliz olarak her türlü manipülasyon ve yönlendirmeden kaçınarak seçim anketlerini objektif şekilde okurlarımıza yansıtmaya kararlıyız. Köşe yazarlarımızın görüşleri kendilerini bağlar […]

ParaAnaliz olarak her türlü manipülasyon ve yönlendirmeden kaçınarak seçim anketlerini objektif şekilde okurlarımıza yansıtmaya kararlıyız. Köşe yazarlarımızın görüşleri kendilerini bağlar ve haber sitemizin resmi duruşu değildir.

Seçime giden yolda yalnız güvenilir anketleri değil, tüm partilerin vaat ve ekonomi programlarını eşit ölçüde sizlere yansıtacağız.

 

Bugünkü haberimiz REMRES anketinde AKP-MHP aleyhine gelişmeler ve KONDA GM Bekir Ağırdır’ın TBMM’ni muhalefetin kazanabileceği görüşünü yansıtıyor. Fakat, tarafsız kalmaya azimli olduğumuz için, dün basına yansıyan ve Erdoğan’ın kolay kazanacağını öne süren anketleri de sizlerle paylaşıyoruz.

 

Erdoğan kolay kazanır diyenler:   ANAR ve Andy-AR

 

Bu anketleri uzun uzun tarif etmek yerine, Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’nin görüşlerine yer verelim:

“Bu kez kamuoyu araştırmaları da farklı olacak. Cumhurbaşkanı adayları ile seçim ittifakları ve partilerin oy oranı sorulacak. Peki nasıl olacak? O nedenle iki önemli kamuoyu araştırma şirketinin yöneticisiyle konuştum. Erdoğan’ın ilk turda seçileceği konusunda görüş birliği içindelerdi”.

 

Öte yanda, makale şöyle bitiyor: “Kamuoyu araştırma kuruluşları bu kez seçimlere katılım oranının yüksek olacağını, kararsızlarının oranının ise hızla düştüğünü söylüyorlar. Son tespitlere göre kararsızların oranı yüzde 18’e gerilemiş.

Liderler, yüzde 18’i ikna etmek için çalışacaklar”.

 

Basın taramamızdan Selvi’nin danıştığı iki anket şirketin ANAR ve Andy-Ar olduğu görüşüne vardık.  TV’de konuşan her iki şirketin sahibi de künye ve detay açıklamadılar.

 

Bekir Ağırdır: Erdoğan seçilse bile AKP kaybedebilir

Reuters’e konuşan KONDA GM Bekir Ağırdır şu yorumu yaptı:

Reuters’e konuşan Ağırdır, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’den oluşan ‘millet ittifakı’nın AKP-MHP’nin ‘cumhur ittifakı’na karşı Meclis çoğunluğunu almasının mümkün olduğunu, ancak seçim sonucunu iktidarın yaptıklarından daha çok muhalefetin yapıp/yapamadıklarının belirleyeceğini söyledi.

 

Ağırdır, son dönemde muhalefette bir enerji ve hareketlenme gözlemlendiğini, ancak bunun henüz sokağa yansımadığını belirterek şöyle konuştu: “Ben bu seçimin sonucunu iktidarın yaptıklarından daha çok muhalefetin yapıp yapamadıklarının belirleyeceği kanaatindeyim. Eğer muhalefet ülkeyi yönetebileceğini ve temel meseleleri çözecek vaatlerini ortaya koyarsa tabloyu zorlar. Ama AKP’nin bildiğimiz siyaset yapma tarzına teslim olur ve gündemi onların belirlediği biçimde tartışmaya devam ederse o zaman AKP domine eder.”

 

‘Cumhur ittifakı’nın adayı Erdoğan’ın, metal yorgunluğuyla eleştirilen AKP’den daha fazla oy potansiyeli olduğunu söyleyen Ağırdır şöyle devam etti: “Dolayısıyla Erdoğan cumhurbaşkanlığını kazanabilir ve aynı oy oranla parlamento çoğunluğu diğer tarafa geçebilir. Veya parlamentoda çoğunluğu alsa bile bu 301 vekille olabilir. Bu da ülke için çok sürdürülebilir olmaz. Yani hem Erdoğan hem de AKP’nin ciddi bir oy farkı ile kazanmaya ihtiyaçları var, ama öyle olmayabilir.”

 

 

REMRES anketi

 

Remres Kamuoyu Araştırma ve Danışmanlık şirketi “Erken Seçime Doğru” başlıklı Mayıs ayı anketini açıkladı.

6-9 Mayıs tarihleri arasında 28 ilde 3653 kişi ile telefonla ve yüzyüze yapılan anket sonuçlarına göre AKP’nin oy trendi yükselişte olmasına son günlerde art arda açıklanan ekonomik paketler oy oranları evvelki seçim kampanyaları kadar etki değil.

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra  sonuçlar aşağıda

(Başkanlık seçiminde ise) Kararsızlar dağıtıldıktan sonra  sonuçlar şöyle oluyor:

Recep Tayyip Erdoğan: %42.1

Muharrem İnce: %24.1

Meral Akşener: %17.1

Selahattin Demirtaş: %12.6

Temel Karamollaoğlu: %3.9

Doğu Perinçek: %0.2

 

Seçmenlere “Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna Recep Tayyip Erdoğan ile Muharrem İnce kalırsa tercihiniz ne olur?” diye de soruldu. Yanıtlar şöyle:

Recep Tayyip Erdoğan: %41.8

Muharrem İnce: %41.3

Kararsızlar: %10.2

Oy yok: %6.7

 

 

Ankete göre ikinci tura Erdoğan ile Meral Akşener kalır ise sonuçlar şöyle:

Recep Tayyip Erdoğan: %41.9

Meral Akşener: %40.6

Kararsızlar: %7.1

Oy yok: 10.4

 

FÖŞ yazdı:  Anketler neler söylüyor?

Yorumlar

Son güncelleme: 12:5816 Mayıs 2018
Paylaş Tweet