Global güven Şubat’ta son 3.5 yılın zirvesinde

IHS Markit tarafından yayınlanan Global İşletme Görünüm raporu, Şubat'ta ortalama olarak dünya çapında iş faaliyetlerine ve karlılığa dair iyimserliğin arttığını gösterdi
16:5812 Mart 2018
Global güven Şubat’ta son 3.5 yılın zirvesinde
IHS Markit tarafından yayınlanan Global İşletme Görünüm raporu, Şubat'ta ortalama olarak dünya çapında iş faaliyetlerine ve karlılığa dair iyimserliğin arttığını gösterdi

IHS Markit tarafından açıklanan Global İşletme Görünümü raporu iyimserliğin belirgin biçimde yükseldiğini gösterdi. Özellikle Brezilya’daki toparlanma dikkat çekerken, işletmelerin iyimserliğine bakıldığında Japonya en dipte yer aldı.

Raporun detaylarında Şubat ayında işletmelerin aktivitelerine yönelik önümüzdeki yıllara dair küresel iyimserliğin, Avrupa, ABD ve Brezilya genelinde yaşanan toparlanmanın etkisiyle, 2014’ün ortasından bu yana en yüksek seviyesine ulaştığı belirtildi.

Bu arada Rusya, Hindistan ve Japonya’da güven zayıflarken, Çin’de stabil kaldı. Ortalama olarak, hizmet sektöründeki şirketler, imalat sektöründekilere göre daha iyimser bir tablo çizdi.

IHS Markit Global Business Outlook anketi – 12.000 şirketten oluşan bir panelden alınan yanıtlara dayanarak – üretim büyümesine yönelik beklentilerin artmasıyla dünya çapında işe alım isteğinin son 4 yılın en yüksek seviyesine yükseldiğini gösteriyor. Aynı zamanda raporda, yükseliş modunun 2014 ortalarından bu yana kârlılığa karşı en güçlü iyimserlik seviyesini de desteklediği dile getirilmiş.

Brezilya en parlak nokta

Ülkeler bazında, en büyük toparlanma Brezilya’da görülüyor. İşletme aktivitelerine yönelik net denge 2016 sonundan bu yana en yüksek seviyesinde açıklanmış. Genel olarak gelişen ekonomilere dair iyimserlik gelişmiş ülkelerin arkasında kalsa da Brezilya’nın en parlak bölge olduğu görülüyor. Bu iyimserliğin özellikle seçim beklentileriyle desteklendiğini söylemek mümkün.

ABD, Fransa ve Birleşik Krallık’ta iyimserlik konusunda sağlam gelişmeler de bildiriliyor.

Amerika cephesinde işletmelerin aktivitelerine dair güven, istihdam ve şirket karlılıklarının son 4 yılın zirvesine ulaşmasının etkisiyle, Haziran 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine çıkmış durumda.

Bu iyimserliklere karşın Japonya dünya çapında işletme aktivitelerine dair iyimserlik anlamında en dipte yer alıyor. Bu sonuçta rekabet, komşu ülkelerle ilişkiler ve enflasyon baskılarının etkili olduğu belirtilmiş.

Aşağıdaki grafik ülkeler bazında iş ortamına dair görünüm konusundaki iyimserliğin nasıl bir tablo çizdiğini göstermektedir.

Kaynak: IHS Markit

 

Şubat ayına yönelik görünümde şirketlerin fiyatlama politikaları konusunda geçen yılın sonlarına kıyasla belirgin değişiklikler görüldüğüne yer verilen raporda, “global olarak girdi maliyetlerine yönelik beklentiler son 7 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşerek satış fiyatları konusundaki net dengeyi de 2009 sonlarından bu yana en yüksek seviyesine itmiştir” deniliyor.

 

Yorumlar

Son güncelleme: 16:5812 Mart 2018
Paylaş Tweet