En taze seçim anketleri ne diyor?

Gezici, Konsensus ve MAK Danışmanlık Cuma’dan bu yana anket sonucu açıklayan ya da yaptıkları anketleri TV’de paylaşan araştırma şirketleri. ParaAnaliz […]
11:1513 Mayıs 2018
En taze seçim anketleri ne diyor?
Gezici, Konsensus ve MAK Danışmanlık Cuma’dan bu yana anket sonucu açıklayan ya da yaptıkları anketleri TV’de paylaşan araştırma şirketleri. ParaAnaliz […]

Gezici, Konsensus ve MAK Danışmanlık Cuma’dan bu yana anket sonucu açıklayan ya da yaptıkları anketleri TV’de paylaşan araştırma şirketleri. ParaAnaliz bundan sonra düzenli olarak başkanlık ve genel seçim anketlerinin yorumsuz okuruyla paylaşacak, çünkü yatırımcılar artık AKP-MHP’nin TBMM’nde çoğunluğu kaybedebileceğini düşünmeye başladı.  Bu senaryoda piyasaların nasıl tepki vereceği hakkında bir analizi  linkte okuyabilirsiniz.

Hatırlatalım, sadece künyesi açıklana, ya da şirket yöneticisin ağzından nakledilen anketleri ciddiye alıp sizlerle paylaşarak manipulasyonlara alet olmuyoruz.

 

ANAR’da manipülasyona yalanlama

 

İktidara yakın yayın politikasıyla bilinen Güneş gazetesinde yayımlanan ve AKP – MHP ittifakının yüzde 55 oranında oy alacağı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da ilk turda seçileceği öngörülen ankete ilişkin olarak açıklama geldi.

 

ANAR’ın sahibi İbrahim Uslu, kişisel Twitter hesabında yaptığı açıklamada “Bu rakamlar erken seçim kararı öncesine aittir. Haberi yazan arkadaş yanlış anlamış. Adaylar ve ittifakların belli olmasından sonra başladığımız çalışma henüz tamamlanmadı. Bitince paylaşacağız” ifadesine yer verdi.

 

Konsensus anketinde Ankette, Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerde seçmenin yönde oy kullanacağı üzerinde seçmenin nabzı ölçüldü. Araştırma, 24-25 Nisan tarihlerinde Türkiye genelinde bin kişiyle telefon anketi uygulayarak yapıldı ve yüzde 95 güven sınırında, hata payının yüzde 3 olduğu belirtildi.

 

“Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” şeklinde yöneltilen soruyu; yüzde 42.2 AKP, yüzde 20.2 CHP, yüzde 19.7 İYİ Parti, yüzde 7.8 MHP, yüzde 7 HDP, yüzde 2.5 Saadet Partisi şeklinde yanıtladı.

 

İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti arasında ittifak olması halinde yapılacak seçimlerde ise; İyi Parti-SP-DP ittifakının yüzde 21.4, CHP’nin yüzde 22.4, HDP’nin 6.7, Cumhur İttifakı’nın (AKP+MHP+BBP) ise yüzde 49 oy aldığı görüldü.

 

Ankete göre, Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimleri 1. turunda seçimi kazanamadığı ortaya çıktı. İkinci turda ise, Meral Akşener, Muharrem İnce’den daha yüksek oy alıyor. Meral Akşener’in Recep Tayyip Erdoğan ile gireceği bir yarışta kılpayı olduğu görülüyor.

 

 

MAK Danışmanlık görüşleri

 

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, yaptıkları ölçüm ve anketler çerçevesinde cumhurbaşkanlığı seçimini için şu tespiti yaptı: “Seçim ilk tur için bıçak sırtı gibi görünüyor. İkinci tur ihtimali güçlü biçimde var” dedi.

HDP’Yİ HÜDA-PAR BARAJ ALTI KOYABİLİR… Hüda-Par’ın nasıl bir sonuç alacağının da HDP’nin durumunu yakından ilgilendirdiğini belirten Kulat, Hüda Par’ın oy oranını yükseltmesi durumunda seçime tek başına giren HDP’nin baraja katılma riski doğabileceğini, bu durumda AK Parti’nin en az 60 fazladan vekil çıkaracağını vurguladı.

İYİ PARTİ DÜŞMÜŞTÜ TEKRAR YÜKSELİYOR… “İyi Parti, kurulduğunda daha yüksek bir oy oranına sahipken, belli bir süre sonra oylarında düşüşler oldu. Ancak seçim süreciyle birlikte tekrar toparlanma içindeler. Biz İyi Parti’yi yüzde 10’lar düzeyinde görüyoruz.

CHP OY KAYBEDER AMA ÇOK CİDDİ DEĞİL… CHP’de belli bir oranda oy kaybı olabilir ama çok ciddi bir oran olmayacağı görüşündeyiz.

SAADET PARTİSİ YÜKSELİŞTE… Saadet ise en son 1 Kasım seçimlerinde yüzde 0.6 oranında oy almıştı. Şimdi Karamollaoğlu’nun son öne çıkışı ve ittifak sonrası oylarında ciddi bir yükseliş var. SP, seçimi yüzde 2’ler, hatta biraz daha üstü ile bitirirse şaşırtıcı olmaz.

MHP, AK PARTİ’DEN OY ALIYOR… MHP ise bize göre yüzde 7-8’lerde. Ancak MHP, İYİ Parti gittikten sonra 1 Kasım seçimlerinde AK Parti’ye kaptırdığı seçmeni bir miktar geri alıyor. Yani aslında ortağından oy alıyor. Bu da dışarıdan bir seçmen girişi değil. İttifakın kendi içindeki seçmenin yer değiştirmesi olarak görülüyor.

 

Murat Gezici canlı yayında anlattı

 

FOX canlı yayınına katılan Gezici Araştırma’nın GM Murat Gezici  Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile İYİ Parti’nin adayı Meral Akşener’in ikinci tura kalması durumunda, seçimi Meral Akşener’in alacağını ifade eden Gezici, Erdoğan ile CHP’nin adayı Muharrem İnce’nin ikinci tura kalması halindeyse Erdoğan’ın seçimi kazanacağını söyledi.

 

24 Haziran’da ilk kez oy kullanacakların yüzde 70’inin Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermeyeceğini ifade eden Gezici, gençlerin yüzde 55’inin ise Meral Akşener’e oy vereceğini söyledi.

AK Parti’ye oy veren seçmenin yüzde 40’ının “ekonomik sorunlarım var. Sebebi iktidar” dediğini söyleyen Gezici, “Suriyelileri sorun olarak görenlerin çoğu AK Partili.” diye konuştu.

 

Gezici, “AK Parti panik havasında” ifadesini kullandı.

HDP’nin bıçak sırtında bir oy oranı var. Yüzde 9.5 da olabilir, 10.5 da olabilir. HDP’nin biraz daha güçlenebilmesi için daha muhafazakar söylemler yapması lazım.

 

 

JP Morgan seçimler için ne yazdı? Tıklayın

Yorumlar

Son güncelleme: 11:1713 Mayıs 2018
Paylaş Tweet